Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeniden Osmanlıca Dersleri

Yayınlanma Tarihi : 16 - 12 - 2014 : 09:04
Önceki gün değişik yaş ve mesleklerden kadınlı, erkekli geniş bir okuma grubunu evimde ağırladım.
Üç yıl önce yayınlanan “Serçe Kuşun Sonbaharı” isimli romanımın tartışmasını yaptık. Okuyucu duyarlılığı ile yazar kurgusunun denkleştiği bahisler etrafında ayrıntılı yorumlarda bulunduk.
Konuklarımdan birisi, “Osmanlıca” dersleri konusunda fikrimi sordu. Bütün içtenliğimle ve inançlarımın ahlaki değerleriyle fikrimi açıkladım.
Osmanlıca öğretiminin isteğe bağlı olarak devletin eğitim programında yer almasından yanayım. Ve bu çerçevede olmak kaydıyla bu eğitim modelinin ülke eğitimine, kültürüne katkı sağlayacağı inancındayım.
Ama Başbakan Davutoğlu’na yaranmak için; alkış katsayısını yükseltmeye yönelik eylemlerin işgüzarlıktan öte hiçbir kültürel değer taşımadığını ve ana hedefe fayda yerine zarar getireceğine inandığımı açıkladım.
Bu konudaki inancımı ve fikrimi tekrarlıyorum: İsteyene Osmanlıca öğretilmesi ve yine isteyene Osmanlı alfabesinin öğretilmesini fikir ve eylem olarak destekliyorum...
***
Ama (halkın gündelik deyimiyle) sırf, “başbakana yağ çekmek için” kongre salonunun Arap harfleriyle donatılmış ibarelerin panayırı haline getirilmesini doğru bulmuyorum. İçten pazarlıklı bir siyasi gösteriş ve aldatmaca olduğuna inanıyorum.
Hiçbir hükümet adamının ve hiçbir siyasetçinin, böyle hassas bir konuda kendisine siyasi menfaat amaçlayan davranışını, samimi ve saygılı düşünce olarak görmüyorum.
***
Cumhuriyet alfabesine karşı; Arap harflerinin öğretilmesi için yeni önlemler alınacağı dedikodusu, giderek kapsam genişletmeye başladı.
Tıpkı Latin harflerinin öğretildiği yıllardaki gibi; yine Millet Mektepleri kurularak Latin harflerinin öğretildiği yöntemle Osmanlı alfabesinin öğretileceği söyleniyor.
1 Kasım 1928’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni Türk harflerinin kabulüne ilişkin kanunu kabul etti. Kanunun kabulünden sonra halka okuma yazma öğretmek amacıyla Millet Mektepleri kuruldu. 24 Kasım 1928’de de Atatürk Millet Mektepleri Başöğretmeni olarak ilan edildi.
Yine Latin harflerinin öğretildiği günlerde uygulandığı gibi; gazetelerde yarısı Latin, yarısı Osmanlı alfabesiyle haber ve makale yazılması ve yayınlanması yolunun deneneceği ifade ediliyor.
Olmaz böyle şey demeyin; olur... Bal gibi olur.
Cumhurbaşkanımız “isteseniz de, istemesiniz de Osmanlıca öğretilecektir” diye kesin fikrini ve talimatını açıkladı.
Anlaşılıyor ki, sıra uygulama zamanının ve yönteminin belirlenmesine kalmıştır...
Nelerin olup bittiğini görüyor ve hayretler içinde bu eylemlerin genişletildiğini görüyoruz...
Bu dedikodular imkansız gibi görünmesin; yakın gelecekte bir inatlaşma baskısı, aydınlanmanın ışığını karanlıklar haline dönüştürebilir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN