Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tayyip Bey’in Başkanlık Denemesi

Yayınlanma Tarihi : 13 - 12 - 2014 : 17:19
Ulaştırma eski Bakanı Binali Bey, Tayyip Bey kabinelerinin demirbaşıydı. Yönetim hassasiyeti hissettiği her görev için aklına gelen deneyimli ve ehil isim olarak Binali Bey’i öne sürüyordu.
 
Son hamlesi, İzmir halkına yönelttiği “şah” dediği belediye başkanlığı seçimiydi. İzmir halkı Binali Beyi en çok bu hamlenin içeriğinde tanıdı.
Hala Binali Bey’in İzmir genel yönetiminde müdahale üslubunu sergilediği uygulamaları dikkat çekiyor.
Buraya kadar olanlar, Binali Bey varlığının siyaset özetinden bazı başlıkların sıralanmasıdır.
 
Bundan sonraki kısım ise, Tayyip Bey’in devlet yönetiminde takınacağı tavırdır. Bu tavrın ne olacağını en yakın siyaset arkadaşının ağzından dinliyoruz.
 
Binali Bey, Tayyip Bey’i kayıran bir siyaset üslubuyla diyor ki: “toplumun beklentileri karşısında, devletin başı olarak, ordunun başkomutanı olarak, yerine göre bakanlar kurulunun başı olarak, toplumu ilgilendiren alanlarda görüş ortaya koyması ve bunu ifade etmesi niye yadırganıyor anlamış değilim. Seçim meydanlarında bunları yapacağını millete açıkça söyledi ve millet buna oy verdi...”
Tayyip Bey Anayasa’ya göre siyaset yapamaz, siyaset lisanı kullanamaz. Siyasetçileri muhatap alamaz. Hükümeti kayırmak için, muhalefet kadrolarını suçlayamaz, hatta muhatap bile alamaz...
 
İşte Binali Bey’in okuyanları tedirgin ettiği husus, Tayyip Bey’in bu tür polemik üslubunu özlediği ve bir an önce bu üsluba meyletmek istediği gerçeğidir.
***
Bu açıklamalara göre Tayyip Bey, 2015 yılından itibaren (Yani en geç 20 gün sonra) kabineye başkanlık edeceği beklenebilir.
Kabineye başkanlık etme görevi ve yetkisi mevcut anayasa ile teminat altına alınmış bir uygulama istisnasının hukuki tarifini vermektedir.
Ancak Binali Bey’in “ima” yüklü konuşmasından “mana” çıkarılırsa, Tayyip Bey’in başkanlık sistemine doğru cephe açmaya çalıştığı ayan beyan ortaya çıkar.
 
Eğer mevcut anayasa hükümlerine bakarsanız, istisnai düzenlemenin, devamlı hale getirilmesi, ancak anayasa hukukunun ihlali ile mümkün olur.
 
Bu üslup siyaseten hem makul değildir; hem de siyasi ahlakın makbul saydığı türden davranış olarak değerlendirilemez...
Binali Bey’in bu konuda açıklamalarına ve telaşına doğrusu haklılık vermiyorum.
 
Ama Osmanlıca konusunda AKP kadrolarından sadır olan en mantıklı, sakin üsluplu, makul içerikli ve ikna edici konuşma Binali Bey’e ait olduğunu da belirtmek istiyorum.
Bu nedenle kendisini kutluyorum.
***
Siyaset lisanı böyledir işte...
Bir yandan algı farkı yaratmak isteyen, geriye dönüş telaşı olarak eleştirilen hususun isabetini akıllıca ortaya koyarken, başka bir alanda da hiç makbul olmayan açıklamalara iltifat edilir...
Tayyip Bey’in fiilen başkanlık sistemine geçeceği tebşirini (müjdesini), bu yönde işlenmiş siyasi ifade hatası olarak görüyorum...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN