Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Susan İzmir...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 12 - 2014 : 11:49
Başlık Uğur Yüce’ye ait. Yüzde yüz doğru bir söz. 
 
Geçen hafta BEN TV’de 3 Gazeteci  1 Konuk programında Uğur Yüce’yi ağırladık.
 
Yüce, İzmir’e yönelik o kadar doğru tespitler yaptı ki kendisini program sonunda kutladım.
 
Bazı cümlelerin altını özellikle çizdi ve bilerek bunları söylüyorum ağzımdan kaçmadı diyecek kadar da cesur bir şekilde eleştirilerini ve düşüncelerini dile getirdi.
 
Bir anlamda duayen iş adamı Uğur Yüce son yıllarda İzmir’de duyduğum en cesur ses oldu.
 
Şimdi daha fazla yorum yapmadan Yüce’nin programda söylediği önemli konuları sizinle paylaşmak istiyorum.
 
- Refah ve mutluluğu kentlerde 2 şey sağlıyor. O ilin rekabet edebilme gücü ve onun mukayeseli üstünlüğü. İzmir’de rekabet gücü olan yurt içinde ve dışında sunacağımız fazla şeyimiz yok. Onlardan biri İzmir Körfezi ve limanıdır. Liman bilinçli bir şekilde yok edilmeye çalışılan bir değerdir.
 
- Dünyanın en büyük alış verişi merkezi olan 270 hektarlık bir Kemeraltı var. Buranın bir çöküntü bölgesi olmaktan çıkarılıp “Old City” halinde ihya edilmesi gerekiyor.
 
- İzmir limanı bilinçli bir şekilde yok ediliyor. Biz bunu konuşmuyoruz, ikincisi gençlere söylemek istiyorum; İzmir bir liman kenti. İzmir’i İzmir yapan limanıdır. Efes nasıl bir kentti ve nasıl yok oldu? Liman özelliğini kaybettiği için Efes diye bir kent kalmadı. Ekonomik değerini kaybedince bitti.
 
- Liman bilerek unutturulmanın ötesinde, belediye başkanı bilim adamlarına bir proje yaptırıyor. Körfezde su sirkülasyonu hızlanacak. ÇED için müracaat ediliyor 20 ay geçmiş ama devlet hala rapor vermiyor. Bu kasıtsız olabilir mi?
 
- Binali Bey gibi fevkalade taktir edilecek bir insan. O bile ESİAD toplantısında “ sizin limanınız artık Nemrut Limanı’dır”, diyor. Bu şu demektir: Burası artık bir emekliler kenti. Bu şehir işte böyle cezalandırılıyor.
 
- Algı yönetimi diye bir şey var. İzmir halkının dikkatini son derece tali ve fevkalade basit konularla çekiyorlar. Kabaca buna cambaza bak denir.  İzmir’i başka bir mecraya doğru sürüklüyorlar. İzmir’e yapılabilecek en büyük kötülük ve ihanettir. Bunları ağzımdan kaçırdığım için değil bilinçli olarak söylüyorum.
 
- Şunu söyleyeyim, sözlerimiz kayıt altına alınıyor.  Bir kere iktidar yanlış yapıyor. Akıl hocalarına sesleniyorum; yanlış yapıyorsunuz! Bu şehri ele geçirmek istiyorsanız öncelikle kalbimizi kazanacaksınız. Bizi aptal yerine koymayacaksınız. O politika yanlış.
 
- Bakın Binali Bey akıllı bir adam. İZBAN’a mani olmayarak uyumlu gözüktüğü için AKP’nin oyunu yükseltti. Annem 90 yaşında Adalet Partisi’nin 3 kurucusundan biri ama Halk Partisi’ne oy veriyor. Biz hukukun üstünlüğüne inanarak, demokrasiye gönül vermiş insanlarız. Sen İzmirliyi rahatlatmazsan hiçbir şekilde kazanamazsın.
 
- Bazı köşe yazarlarının zamanında Süleyman ve Turgut Bey’lere çok haksızlık ettiklerini söylüyorum. Ben EBSO Başkan’ıyken kendilerine kürsüden demediğimi bırakmazdım. Ne kadar demokrat insanlarmış. Bu gün susan İzmir var. Hiçbir konuda konuşmayan. Bakan oyalıyor insanları. Ne demek bölgesel fuar, ne demek bölgesel EXPO. Bunlar palavra, bunlar boş laflar.
 
Sayın Yüce ile yaptığımız bir saatlik programda yukarıda yazdıklarımın dışında da yaptığı çok güzel saptamalar var. BEN TV’nin arşivine girerek tamamını izleyebilirsiniz.
 
Yeniden konuşan, hakkını arayan bir İzmir’de yaşamak istiyorsak, ağzına kilit vurulmuş gibi susan kanaat önderlerinin Uğur Yüce’yi biraz da olsa örnek almaları lazım.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN