Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hasta ve Yakınlarına Doktor Mektubu...

Yayınlanma Tarihi : 07 - 12 - 2014 : 09:31
Son günlerde çok şükür, “kontrolsüz” hasta ve hasta yakınlarının tıp personeline, özellikle de doktorlara saldırısına rastlamıyoruz.
“Hep böyle devam etsin” dileğiyle, Dr. Erdal Akalın’ın “Bir doktorun siz hastalarına mektubu” başlığı ile kaleme aldığı güzel bir metne, az yumuşatarak ve yerimiz elverdiğince kısaltarak yer verelim.
Doktor yazarımız kusura bakmasın, zaman böyle...
Meslek yaşamımın oldukça uzun sayılan süresinde, bazı meslektaşlarım gibi ben de hastalarımla ve özellikle hasta yakınları ile birkaç sevimsiz sorun yaşamıştım. Hemen her meslekte olabildiği kadarı ile!
Ancak biraz üzüntü ve daha çok ise tedirginlikle gözlediğim bir gelişmeyi son yıllar da izlemekteyim. Başta tıp doktorları olmak üzere birçok sağlık personeline karşı gösterilen tepkiler, artık sıradan olaylar olmaktan çıkmaya başlamıştır. Maalesef ölümlü olaylarla da karşılaşır oldu tıp camiası. Acı örnekler hepimizin belleklerindedir.
Siyasi söylemlere dikkat...
Bu olayların tırmanması, sorumlu siyasetçilerimizin akıl almaz mantık yanlışlarından doğan söylemleri sonrası oluşmuştur. 
Örneğin; bir kamu çalışanı olan doktorları ve sağlık personelini koruyup kollaması gereken yetkili siyasiler, daha ölçülü konuşmalar yapsa, sanırım bazı kendini bilmezler bu denli saldırgan tutum içine giremezdi.
***
Aşağıda bir meslektaşımın yazdığı, kısmen rica ve kısmen de eleştiri sayılacak mektubunu sunacağım. Değerli meslektaşımız Op. Dr. Tamer Şakrak, tüm tıp mensupları adına sesleniyor hastalarımıza ve hasta yakınlarına. 
Komşunun karısına caka satacağım diye; muhtar, il meclis üyesi ya da vekil danışmanı aracılığıyla başhekime ulaşıp doktora telefon açtırmayacaksın mesela. Diğer insanlar gibi sıranı bekleyeceksin.
Akşama kadar buzlu rakı içip, sabahın beşine kadar âlem yaptığında, ateşin çıktı diye acil servisi birbirine katmayacaksın.
Yoğun bakımdaki çocuğun gözlerini açtığında, Allah bağışladıysa eğer, günde 300 hasta bakan ve sadece senin gibi bir insan olan doktordan 80 yaşındaki dedeni diriltmesini beklemeyeceksin.
‘Kurtlar Vadisi’ gibi dizilerde kendini bulup, ‘ne gerekiyorsa yapılsın doktooorrr’ diye, koridorlarda bağırmayacaksın.
Cebinde yeşil kart, altında Mercedes...
Ya da o kadar biliyorsan bu işi, ‘sağlam adamı öldürür bunlar’ yorumları yapıyorsan, gitmeyeceksin mesela hastaneye. Muskacıya, üfürükçüye ya da hocaya gidip okutacaksın kendini.
Cebinde yeşil kart, altında Mercedes araba, vermediğin verginin, ödemediğin faturanın ve de en önemlisi başarılı olamadığın hayatının karşılığını doktor ve sağlık personelinden çıkarmayacaksın.
Beyin sapından ibaret kapasitenle, ‘yanlış iğne yapmış doktor, adam ölmüş’ gibi ipe sapa gelmez yorumlarda bulunmayacaksın mesela.
Ya da zar zor liseyi bile dışarıdan bitirmeye çalışırken, ‘iyi ki doktor olmamışım’ gibi aç tavuğun, rüyasında darı ambarı görmesi kavlinden atıp tutmayacaksın.
Doktora gidileceği gün banyo ve vücut temizliği yapılan zamanlar yaşandı bu ülkede. Cahil kalmış ama imanlı ve görgülü insanlar vardı. Görmediysen, düşüneceksin! Bilmiyorsan, öğreneceksin!
Ağzında leş gibi alkol kokusu ve ter kokundan doktor yanına yanaşamıyorsa, kendine karşı saygı ve ilgi beklemeyeceksin.
O ana kadar hiç karşılaşmadığın birinin, sana, sağlığına ve kişiliğine senden daha fazla değer vermesini beklemeyeceksin.
Önce insan olmayı öğrenecek, insan gibi yaşayacak, insan gibi mücadele edecek, insanca değerler taşıyacak ve insanlığa yaraşır bir toplum yaratacaksın. Sonra hak ettiğin değeri görmeyi talep edeceksin.
***
Tamam mı öfkeli hasta ve hasta yakınları...
Lütfen kontrolünüzü kaybetmeyin, sağlığınız için çırpınanlara saldırmayın...
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN