Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zamlar Hızlı İndirimler Yavaş...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 12 - 2014 : 09:05
Vatandaşın en çok konuştuğu konulardan birisi de, dünya petrol fiyatlarında yaşanan her yükselişten hemen sonra, Türkiye’deki petrol ürünlerinin fiyatında derhal “ayarlamaya” giden, fiyatları artıran “eller”in, son zamanlarda yaşanan fiyat düşüşlerini, perakende fiyatlara yansıtmakta adeta “ellerinin titremesi”dir.
 
Geçenlerde konuyla ilgili, İzmir Milletvekili Dr.Aytun Çıray’ın, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği bir soru önergesi vardı. Basınımızda yeteri kadar “değer” bulamayan bu önerge, tam da vatandaşın kendi arasında konuştuklarına açıklık getirecek, rakamlara bağlayacak cinstendi.
 
Milletvekili Çıray diyor ki:
2014 Ocak Ayı’ndan bu yana ham petrol fiyatlarında yüzde 36 düşüş yaşanmasına rağmen, vatandaşa yansıması yüzde 7.5 civarında olmuştur. Dolar kuru 1 Ocak 214 tarihinde 2.177 iken, şimdilerde 2.20 civarındadır.
 
Son 5 ayda petrol fiyatlarındaki yüzde 36’lık gerileme dikkate alındığında, Türkiye’de benzinin litresinin 3.3 liraya, motorinin, 2.9 liraya satılması gerekmez miydi?
 
Maliye Bakanı, bu haklı soruya ve içeriğindeki mantıklı hesaplamalara nasıl bir “savunma” getirir bilemesem de, vatandaşın bu konuda da haksızlığa uğramış olduğu gerçeğini, çaresiz katlanmak durumunda bırakıldığı bir gerçek. 
 
Yüzde 13 Gerekçeleri Sıfırlandı...
Geçtiğimiz aylarda elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan yüzde 13 gibi bir zammın, “dünya petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artış”a bağlanmış olduğu henüz hatırlardayken, o zammın gerekçelerinin bugün sıfırlanmış olduğu da ortadadır. 
Nitekim aynı beklentiyi Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da dile getiriyor ve “Dünya enerji fiyatlarındaki gerileme, tüketicilere yansıtılmalı” diyor. Yorgancılar’ın bir diğer gerekçesi ise, ihracat-ithalat dengesinde ülkemiz aleyhine oluşan büyük dengesizliğin gerekçelerini ortaya koyan, Türk sanayicisi, KOBİ’si ve imalatçı esnafının nasıl bir haksızlıkla karşı karşıya bulunduğunun acıklı örneği cinsinden:
Hem petrol, hem doğalgaz hem de elektrik maliyetlerinin rakipler düzeyine çekilmesi yerli üreticilerin hem iç, hem de dış piyasalarda rekabet gücünü artıracaktır. Uzun vadeli anlaşmalar nedeniyle enerji fiyatlarındaki gerilemenin gecikmesine karşı devletin enerji girdileri üzerindeki vergilerde indirime gitmesi gerekmektedir. Bunun ilk uygulamasının da sanayicinin kullandığı elektrik, doğalgaz ve petrol üzerinden yapılmasını istiyoruz.
 
 
Ülkenin Aydınları da Dinlenmeli...
Yönetim anlayışı itibariyle, hem “istikrarın devamı” hem de “hedef seçmen kitlelerinin ilgili tutulması” için büyük vergi gelirlerine ihtiyaç duyan hükümetin, bu ülkenin aklı başında, üreten, vergi veren, istihdam sağlayan, ihracat yapan, mali risk alan insanlarını arasıra da olsa dinlemesinin vaktinin geldiğini ve geçmekte olduğunu düşünüyorum.
Ülke için her şeyin en iyisini, en doğrusunu sadece siyasiler bilmez, “kendim için bir şey istiyorsam namertim” diyebilen aydınları da bilir.
Bu ülkenin düşünen insanlarını da dinlemek, önerilerini dikkate alıp ara-sıra da olsa gereğini yapmak, bir vatanseverliğe girer.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN