Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Stadyumları Sandıktan Çıksın...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 12 - 2014 : 08:58
Karşıyaka’da, Göztepe’de sürüp giden stat tartışmasına bir türlü akıl erdiremiyorum... Özellikle merkezi hükümetin, “şehrin göbeğine stad yapma inadı”na, yerel yönetimlerin “yapacaksanız, şehir planlarımızda işaretlenmiş alanımız var, buyurun oralara yapın” önerisinin dikkate bile alınmamasına...
Bir çok alanda olduğu gibi, İzmir’in futbol alanında da sürekli kan kaybetmesinin altında yatan nedeni de, bu kentin yıllardır gençlerin futbol oynayacağı, spor yapacağı, bu alanlardaki yeteneklerini ortaya çıkaracağı alanlar bulunmamasına, futbol liglerinin alt kategorilerinde sürünen İzmir takımlarının, artık maç yapacak saha bile bulamaz hale gelmesine bağlıyorum.
Hükümet’in “Ben eski stadların yerine stad yapacağım. Madem istediğim yerde yapmama engel çıkarıyorsunuz, o zaman hiç yapmam” inadı, doğal olarak İzmir’e spor tesisi kazandırma niyetinin samimiyet ölçüsünü de sorgulamama yol açıyor.
Oysa kenti ilgilendiren bu gibi kalıcı yatırımların kararının mutlak yerel yönetimlerin planlarına, programlarına uygun olması gerekmektedir. Eğer ortada yaşanan bir tartışma varsa (ki yıllardır var), bunun en demokratik çözümü de, yerel halkın önüne sandık koymak, çıkan sonucunu gereğini yapmaktır.
Dediğim gibi ortada bir “hizmet samimiyeti” varsa...
Aksi halde, Tüm Türkiye halkının oy çokluğu ile iş başında bulunan hükümetlerin, yerel halka hizmet için de bu “genel irade”yi kullanmaya kalkması, bir kente yapılacak yerel tesisin yerinin belirlenmesinde, başka kentlerdeki vatandaşların oylarını da kullanmak anlamına gelir ki, “yerellik” ve de demokrasi bunu asla kaldırmaz...
 
Asgari Müştereksiz Kentlilik...
İzmir’i yıllardır stadsız bırakan stat tartışmalarında en çok dikkatimi çeken de, bir kentin belediye meclislerini oluşturan kişilerin, kente yapılacak bir hizmet konusunda görüş ayrılığına düşmesi oluyor. Bu da, yerel meclisleri, tıpkı genel mecliste olduğu gibi “asgari müştereksiz topluluklar” haline getiriyor...
Tıpkı Karşıyaka Belediye Meclisi’nde yaşanan son stad tartışması gibi... AKP’liler ısrarlı: “Hükümetin istediği yere stad yapmasına direnmeyin de, kent daha fazla kaybetmesin, belediye de ruhsat gelirine kavuşsun...”
Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar diyor ki; 
“Karşıyaka artık eski Karşıyaka değil. Kentin göbeğine stad, şehircilik ilkelerine ve planlarımıza aykırıdır. Hükümetin gerçekten halka hizmet gibi ciddi bir niyeti varsa, buyursun, planlarımızda yer alan alana yapsın...”
Bu kentin yarı yüzyılında tüm projelerine, planlamalarına, gelişimine, geri kalmışlığına kafa yormuş bir vatandaş olarak “Belediye Başkanı Akpınar haklı” sonucuna varabilirim.
 
AK Partililere Düşen Görev...
Hatta “şehircilik cinayeti ile eş değer gördüğüm bu inat”a teslim olursa, kendisini sadece bu nesil çoğunluğunun değil, gelecek nesiller çoğunluğunun da ağır şekilde suçlayacağını hatırlatırım.
“Hükümetimiz böyle istediğine göre, bırakın yapsın” direncinde olan Karşıyaka Belediye Meclisi üyelerine de, bu tartışmadan İzmir’in, Karşıyaka’nın daha fazla kan kaybıyla çıkmaması için, söz konusu stad ve spor tesislerinin, şehir planlarında uygun olan yere yapılması için hükümet kanadını ikna çabaları içine girmesini öneririm.
Çünkü, şehircilik ilkeleri de, akıl da, mantık da, yerel halk iradesi de böyle diyor... 
Başka da söylediğim gibi, Karşıyaka’nın göbeğine kurun bir referandum sandığı, çıkan sonucu el birliği, gönül birliği ile savunun...
İşte demokrasi, işte yerel halk iradesi...
Hadi bakalım “ileri demokratlar”, gösterin demokratlığınızı...
Tartışmayı uzattıkça, bu kente kaybettirmeye devam ettiğinizin bilincinde olun...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN