Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sanal Zenginlik

Yayınlanma Tarihi : 02 - 12 - 2014 : 09:07
İtalyanlar Dante’yi, neredeyse ilah yerine koyarlar. İlahi Komedi isimli eserinde cennet ve cehennem kavramlarını yücelik değerine ulaştırırlar. Oysa Dante, cehennemi tanımlarken akıl kullanmayanları alaya alır.
İdeolojinin karşısında “imajoloji” fikrinin yaratıcısı, “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” kitabının yazarı Milen Kundera’dır. İdeolojiden, imajolojiye geçişin gizli niyetlerini açıklar. Onun da saptaması akıl kullanmayan hızlı heveskârlıktır.
***
Türkiye, bu heveskârlığın içeriğinde, her gün ihtilaf yaşayan ve huzur yönetimini önemsemek yerine kargaşadan ak yüzle çıkmak için her gün yeni imajlar yaratan ülkedir.
İmtiyazlara karşı Osmanlı’dan getirdiği isyan duygusunu her vesileyle sergiler. Devleti yönetenleri ayıplar... Kendisiyle birlikte olanı da hızla yüceltir...
AK Parti 2002 seçimlerinde hayret verici ekseriyetle Meclise gelmişti. “Homojen” yapısı vardı; ama ideolojisi yoktu. Bu nedenle “imajoloji”ye önem verdi. Yani popülizme... Doğrusu ilk hamlede başarılı da oldu.
İlk yaptığı iş, milletvekillerini lojmandan çıkarıp, halkın arasına sokmak olmuştu. “İmajolojiyi” çalıştırdı ve itibar topladı.
AK Parti şimdi “hetorojen” bir yapıya sahip... İmaj daha fazla önem taşıyor.
***
80’li yıllarda “küreselleşmenin”; 90’lı yıllarda “değişimin”değer yargılarıyla siyaset yaptık. 2000’li yıllarda “toplumsal mutabakat” hedefiyle siyasete başladık; ama sert bir ayrımcılık iddiası içinde çırpınmaya başladık.
Bu siyaset ahlakı bize bir gerçeği zorluyor. Ya toplumsal mutabakatı hep birlikte yöneteceğiz, ya da hep birlikte tarihin gerisinde kalacağız: Çünkü kültürel varlığın üstünleştiği bir siyaset disiplinine muhtacız.
Geniş ufuklu dünya görüşlerimiz çok çabuk yoruldu. Temel ahlaki değerlerin ve siyasi erdemlerin vazgeçilmez noktasını çok gerilerde bıraktık. 
Toplumların istekleri ve bekleyişleri ne olursa olsun, temel ahlaki değerlerden ve siyasi erdemlerden vazgeçilen noktaya geldik. İlk kez soruşturma komisyonu çalışmalarını halkın bilgisinden ve adalet yargısından saklıyoruz.
***
Şimdi yeni bir avunma yaratmanın peşindeyiz.
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) hesap kitap düzenlemesini yeni baştan ele alıp, kişi başına düşen ulusal gelirimizi yükseltecekmiş...
Yıllık gelirimiz artık, 1500 dolar artacakmış...
İşte “imajoloji” dediğimiz kurnaz aklın, ahlaklı zihinleri aldatmaya başladığı yöntemsel gelişmenin örneği budur.
***
Oh be! Ne tatlı bir zenginleşme değil mi?
Algı yaratımını değiştirip dünyadaki parasal varlığımızı yükseltiyoruz.
Beş ay sonra yapılacak seçimin ilk imaj törpülemesi bu küçük kurnazlığa halkı inandırmaya başlamamız oldu.
Bravo bize...
İlahi komedi budur işte... Biz buna “karakuşi zenginlik” diyoruz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN