Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fuar’ın Tapusunda Şerh Var...

Yayınlanma Tarihi : 01 - 12 - 2014 : 09:02
İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bir yandan Gaziemir’deki yeni Fuar Kompleksi’nin inşaatını sürdürürken, bir yandan da “yeni fuar” için strateji belirleme çalışmalarına yön vermek üzere, geniş katılımlı, “Mutfak Çalışması” isimli toplantı düzenlemiş.
Buradan mutlaka iyi bir yol haritası çıkacağına, Büyükşehir ekiplerinin de üzerine düşeni yapacağına inanıyorum.
Başkan Kocaoğlu’nun da toplantıda söylediği gibi; İzmir Uluslararası Fuarı, Cumhuriyet Türkiyesi’nin, özellikle de Atatürk’ün armağanıdır ve bu emaneti yaşatmak, geliştirmek, çağdaşlarıyla boy ölçüşür hale getirmek, tüm İzmirliler’in görevidir.
Ancak beni, en az yeni Fuar alanı kadar, 83 yıldır düzenlenen fuarlara mekan olmuş Kültürpark da ilgilendiriyor. Zaman zaman Büyükşehir Yönetimi’nden, “bu konuda çalışmalar yapıldığı gibi” cılız sesler yükselse de, geçtiğimiz yıl Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD), bayağı bir mesai ürünü önerilerinin ne kadar dikkate alındığını henüz bilmiyoruz.
10 yılı aşkın zamandır biliyorum ki; İzmir’de işlerin yavaş yürüdüğü gibi bir gerçek var... Bu noktada “Makul bir yavaşlığa evet de, bu kadar mı yavaş olur...” demekten de kendimi alamıyorum.
 
 
Latife Hanım’ın Babasının Bağışı...
Tekrar, “hayata dönüş projesi” bekleyen Kültürpark’a dönelim...
İpek Çalışlar’ın Latife Hanım Biyografisi’ni okurken, altını çizdiğim bölümlerden biri, tam da konumuzla ilgili.
İzmir yangınında Uşakizade Ailesi’nin 72 parça taşınmazı da kül olmuştur. Bunların çoğu, yangının başladığı Ermeni Mahallesi’nin yanı başında, yani bugünkü fuar alanındaydı. Türkiye’nin yeni Lideri Mustafa Kemal ile Kayınpederi Muammer Bey (Latife Hanım’ın babası), İzmir’de yanan arazilerinin kamu yararına değerlendirilmesi için anlaştılar. Karşılığında Muammer Bey’e, Türkiye’de petrol bulunursa, kurulacak ilk petrol şirketinden hisse verilecek, arazilerin karşılığı böylece ödenecekti. Petrol bulunamadı ve devlet de Muammer Bey’e borçlu kaldı. Beğenilen tapulu yerler rica üzerine verilmiş, aile de “Türkiye’ye feda olsun” demişti.
Muammer Bey, şu an fuarın bulunduğu alanı bağışlarken, “fuar alanı olarak kullanılacak” şerhini de tapuya yazdırmıştı. Bugün fuar alanını farklı biçimlerde kullanmak için belediye başkanları bu şerhle yüz yüze gelip, planlarını değiştirmek zorunda kalıyorlar...”
 
 
Muammer Bey’in Kemiklerini Sızlatmayalım...
Sadece belgelere, ikinci kişilerin anlatımlarına ve mektuplara dayalı olarak kitaplaştırılan Latife Hanım’da, gerçekliğinden şüphe duymadığım anlatımlardan, yenisi bitmek üzere olduğundan artık “eski fuar alanı” diye söz edebileceğimiz arazi hakkında bizzat bağışçısı tarafından tapuya özellikle işlettirilen “fuar alanı dışında bir amaçla kullanılamaz” cümlesinin varlığını, bugünkü İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin de mutlaka bildiğini düşünüyorum.
Biliyorum ki; “İzmir’e yeni bir fuar alanı kazandırılması, mevcut alanın da isminde bulunan Kültürpark özelliğine uygun hale getirilmesi” düşüncesi, sadece Aziz Kocaoğlu döneminde ortaya atılmış ve gereği yerine getirilmiş, uygulamaya alınmış bir fikir değildir. 
Bu aşamada benim yaptığım; düzenlenecek kültür ağırlıklı fuarların, eski fuar alanında düzenlenmesine devam edilmesinin gerekliliğini, bağışçı eski İzmir Belediye Başkanı, Latife Hanım’ın babası rahmetli Muammer Uşakizade’nin kemiklerinin sızlatılmamasına özen gösterilmesini hatırlatma amaçlıdır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN