Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Babalar”ı, Oğul Yazmış...

Yayınlanma Tarihi : 30 - 11 - 2014 : 09:54
Geçen pazar babalarla ilgili bir alıntıya yer vermiş, “yazarını bulamadığımdan” söz etmiştim. İçlerinde edebiyat öğretmenleri de olan bazı okuyucular, metni çok beğendiklerini duygularını benimle paylaştı. Bu arada Bilal Çakal isimli bir okuyucu da “o yazı benim” diye e-mail gönderdi. İsmini yazamadığım için özür diledikten sonra ekledim: “Sizi biraz tanıyabilir miyiz?...”
Bilal Bey, ertesi günü aşağıdaki ilginç metni gönderdi:
Yazımı köşenizde görünce önce şaşırdım, sonra duygulandım. Lakin üzerinde değişiklik yapıldığını farkettim. Babalar “evin öküzü” değil, “öksüzü”dür.
Size ekte orijinal metni gönderiyorum. 
Baba, en kutsal varlık olan annenin gölgesinde kalan gizli kahramandır.
Öncelikle yazımın isimsiz kullanılmasından rahatsız olmadım. İşinizi doğru yaptığınızdan şüphem yok. 24 yaşındayım ve bekarım. İnşaatlarda çalışan bir işçi babanın yine inşaatlarda çalışan işçi oğluyum. Aslen Artvin Yusufeliliyim. Ailemin gurbete, Edremit’e gelmesi ve benim eğitim almam konusundaki çabalarını boşa çıkarmış olmam, babamın yaşlı olmasına rağmen benim için hala çalışıyor olması ve her yanlışımda arkamda durması, ona olan sevgimi ve saygımı her geçen gün artırıyordu. Yazma düşüncesine iten de, babamın yemek yediğimiz sırada “Sen 18’ini doldurdun mu?” sorusu oldu.
Hemen kalkıp, bilgisayarın başına oturdum ve bazı arkadaşlarla paylaştım.
Ben, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği 4. sınıftan maddi nedenler yüzünden ayrıldım. Halen Balıkesir Üniversitesi Bankacılık ve Finans 1. sınıf öğrencisiyim.
İlginiz için teşekkür ederim.
Bilal Çakal
İşte o yazıyı sizlerle paylaşmamın arkasından ortaya çıkan gerçek ve kısa yaşam öyküsü... 
Genç Bilal’e, henüz başlarında olduğu hayat yolunda başarılar diliyor, vefakar babasına saygılarımı sunuyorum.
 
 
“Baba” Modeli Değişiyor...
Madem babalardan girdik, köşemizi babalarla tamamlayalım.
Acıbadem Hastaneler zincirinden bu kez aldığım son e-mail, ne tesadüftür ki babalarla ilgili ve “Günümüzde baba modeli değişiyor. Hangi babalar daha mutlu” başlıklı.
Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel’le yapılan bir röportajdan alıntılar yapalım:
Büyüklerimizden duyduğumuz ‘babamız bir kere bile saçımızı okşamazdı’ sözü günümüzde çoğunlukla geçerliliğini kaybetti. Özellikle de büyük şehirlerde ‘modern babalar’ karşımıza çıkmaya başladı. Sahilde bebek arabası süren, evde bebeğin mamasını yediren, onunla oyun oynayan babaları artık daha sık görüyoruz.
Daha önce erkeğin görevi sadece dışarıya gitmek, para kazanmak, aileyi dış tehditlerden korumak gibi, daha çok dışa dönüktü. Ama kadınların da dışarıya çıkması, çalışması ile erkek de eve dönmek, çocuğa bakmak, evin işlerine bakmak gibi sorumlulukları eşiyle paylaşmak durumunda kaldı.
 
 
Evde Çocuğa Bakmanın Keyfi...
Her ne kadar modern babaların sayısı günümüzde artmış da olsa, bu erkekler için hiç de kolay bir süreç değil. Çevre baskısının ağır bastığı durumlar hala geçerliliğini koruyor. Ancak bazı babalara evde olmanın, çocuğa bakmanın keyfi çok çekici geliyor. Bunun tadını alanlar, kaybetmek istemiyor.
Bir uzman olarak evine iyi bakan erkeğin ben işinde de daha mutlu ve üretken ve daha az agresif olduğunu gözlemliyorum. İş ve ev erkeklerini destekleyecek yöneticiler bence kazanır. Hayatta bazen her şey istediğimiz gibi olmayabilir. Boşanmalar, ayrılıklar yaşanabilir. Bu durumda erkeklere önerimiz, eski düzenlerinin peşinde koşmamalarıdır. Çünkü önlerinde yeni bir hayat var. Kendisine yeni bir hayat kuramayan erkekler zorlanıyor. Tek başına özgürlük mutluluk getirmiyor. Özgürlüğün planlanmış bir hayat içinde yaşanan hali, insanı daha mutlu ediyor.
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN