Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Al Dudakta Naz Benim

Yayınlanma Tarihi : 29 - 11 - 2014 : 09:09
MÜSİAD toplantısında Tayyip Bey’in fotoğrafını çeken genç kızın profili, herkesi etkileyen bir güzellik sergilemesi oldu.
Çekiciliğinin belirgin ve kalıcı değeri olarak ruju ön plana çıktı.
Dünya güzellik tarihinin saptadığı esaslar içinde ruj çok önemli bir yer taşıyor. Bütün ırklar, kadını güzelleştirmeyi temel hedeflerinin başında görmüşler.
Kadınlar da kendilerinin güzelleştirilmesini amaçlayan bütün emeklerin içinde yer almışlar ve başarıya ulaşmaları için destekçisi olmuşlar.
Kadınların tenlerinin pürüzsüzlüğü, saçlarını taranmış düzgünlüğü, yahut dalgalar halinde omuzlara inen o şelale güzelliği, temel hedefler arasında en ön sırayı almış.
Güzelliği, etkin ve kalıcı kılan fırsatların ve imkânların kullanılması, bıraktığı tesiri arttıran sevimli manzaraların zenginliği ve davetkâr renklerin belirlenmesi bu amaçların başında gelmiş.
***
Üzerinde en çok durulan üç husus tespit edilmiş: Birincisi dudakların güzelliğini hemen fark ettiren bir dikkat çekişin yaratılması olmuş.
Bugün ruj dediğimiz şey bu dikkat çekişin çaresi olarak geliştirilmiş. Ve hala en etkin sergileme örneği olarak kullanılıyor...
İkincisi, gözlerin etkinliğini arttıran ışık ve gölge zemininin yaratılması olmuş. Bu gün “far” dediğimiz malzemenin üretilmesi bu ihtiyacı karşılamak için öne çıkarılmış
Üçüncüsü ise saçların hemen fark edilen dolgunluğu ve güzelliği imiş... Saç boyaları ve tarama biçimleri bu güzelliğin temel direkleri olarak öne çıkmış.
***
Ruj, Asurlular’dan beri kadınların kullandıkları bir süs malzemesi olmuş. Mezopotamya kadınları dudaklarının hemen fark edilmesi için çeşitli malzemeler üreterek ve kullanarak dudaklarını öne çıkarmışlar.
Demek ki rujun, nereden baksanız üç bin yıldan eski bir tarihi var.
Bu teşhisi doğrulayan konulardan birisi de, İndus vadisi medeniyetlerinde dudakları öne çıkaran güzellik anlayışının büyük itibar görmesiymiş.
Kullanılan malzeme, değerli taşların hassas değirmenlerde öğütülerek elde edilmesiyle yapılan bir parlak sıvıymış.
***
Bugün kullanılan ruju, Müslümanlar bulmuş. İslam’ın altın çağında Arap Endülüs kozmetikçisi Ebu el-Kasım el-Zehravi, katı rujları yapmış.
Kadın güzelliğinin teşhirindeki bu muhteşem icat, yüz yıllardan beri dünya güzellik endüstrisinin en temel üretim alanını oluşturmuş.
Ruj kullanmak biraz tahrik edici bir güzellik müdahalesi sayılmış. Hatta hatırlayacaksınız bir süre önce THY hosteslerinin ruj kullanmalarının yasaklanacağı söylentileri alıp başını gitmişti.
Doğrusunu isterseniz, ünlü bir Müslüman kozmetikçinin icat ettiği bu çok tesirli güzellik aracı, bir ara erkeklerin de merak saldığı bir süslenme aracı olarak itibar görmüştü. Çok kısa süre sonra gündemden düşürülmüş.
Böylece güler yüze yakışan al dudaktaki nazlı güzellik, münhasıran kadınların estetik değerlerini sergiledikleri bir iftihar vesilesi olmuş.
Bir ara ve hatta her vesile ile dünyanın itibar ettiği vesileleri Müslümanların ilk kez dünya kullanımına sunduğu iftiharı sergilenirdi.
Örneğin Amerika’yı ilk kez Colomb değil, Müslüman denizcilerin keşfettiği dünya gündeminde tartışılmıştı.
Ruju, allığı, farı, rimel’i ilk kez Müslüman kimyacıların dünya kullanımına sunduğu tartışmasız bir gerçek...
MÜSİAD toplantılarının elbette ki iz bırakacak değerleri vardır; ama bu fotoğraf kadar etkileyici bir güzellik teşhiri ilk örnek olarak değerini mutlaka koruyacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN