Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Manisa, Kula’nın Değerini Bilir...

Yayınlanma Tarihi : 29 - 11 - 2014 : 09:06
Manisa’da Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkının temelinin atılması töreninden sonra, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, konuk gazetecilerle birlikte yerel basın temsilcilerine yemek verdi. Kısa bir konuşma yapan Ergün, Büyükşehir hizmet alanına dahil edilen 17 ilçe ve 870 mahalle (köy) için 2015’i hizmet ve atılım yılı ilan ettiklerini belirterek, özellikle içinden devlet karayolu geçen Turgutlu, Ahmetli ve Salihli gibi ilçelerde yüksek maliyetli modern kavşak düzenlemelerine gideceklerini söyledi.
 
Bu iş bana her ne kadar hükümetin, dolayısıyla Karayolları’nın işi gibi görünse de, hem yolcular, hem de yerli halk için büyük bir sıkıntının giderilecek olması “yapılsın da, kim yaparsa yapsın” noktasına gelip dayanıyor.
 
Gönül ister ki; İktidar partisi milletvekilleri konuya el atsın, kavşak işlerini devletin yapmasını sağlayıp, belediyelerin zaten dar olan bütçelerini, daha kanalizasyonla bile tanışmamış, fosseptik çukurlarına mahkum yüzlerce köyün insanının sıradan eksiklerini gidermeye ayırmasının yolunu açsın.
 
“Hoyratlığa Geçit Vermeyeceğiz...”
 
Yemeğin ilginç yönlerinden biri de, her katılımcının kısaca kendisini tanıtması, varsa Başkan’a sorusunu yöneltmesiydi. Sıra bana geldiğinde, Ergün’ün konuşması sırasında değindiği “Kula’ya katı atık toplama tesisi yapacağız” sözüne ve bu konuda sosyal medyada dolaşan haberlere dayanarak “Kula ismi ile atık kelimesini yan yana getiremiyorum” dedim.
Başkan cevap olarak “aldık, kabul ettik”ten başka bir şey söylemese de, vedalaşırken Kula ile ne gibi bir ilgim olduğunu sordu.
“Tarihi, kültürel ve özellikle de jeolojik değerleri bünyesinde barındıran Kula’ya sevgimin dışında hiç bir bağım, bağlantım yok. Çimentocular, dolgu malzemeciler, Kula tabiatı üzerinde fazlasıyla hoyratlık yaptı ve yapmaktadır. Bari bir kötülük de siz yapmayın” dedim.
Belli ki; sosyal medyada Kulaseverlerin-çevrecilerin “atık tesisi” tepkisinden Başkan da haberli:
Biz Kulamız’ın değerlerini çok iyi biliyoruz. Nitekim, restore etmek üzere oradan bir eski konak aldım. Bizim katı atık tesisi yapmayı düşündüğümüz alan, Kula’nın 15 km. doğusundaki verimsiz arazilerdir. Kula’da hoyratlığa asla geçit vermeyeceğiz...
Bu sözler üzerine, Tanrı’nın ve eski insanlarımızın bize bıraktığı mirasın korunması adına rahatladığımı söyleyebilirim.
 
Başkanlar, Birbirlerine Küsemez...
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne TOBB) bağlı İzmir’deki oda ve borsaların yönetim kurullarının ortak toplantısı Foça’da yapılmış. Gazetelere yansıyan haberlere göre, İzmir’in en büyük iki sivil toplum kuruluşunun başkanları Ekrem Demirtaş ile Ender Yorgancılar, yana yana oturmalarına rağmen birbirleriyle hiç konuşmamış. Sebep de, Yorgancılar’ın “TOKİ fabrika yapsın” önerisine, Demirtaş’ın “karşı çıkmış” olmasıymış.
 
Saygın, İzmirli’nin çok şeyler beklediği iki ismin, “fikrini söylemiş olması”ndan ibaret böylesine sudan bir sebepten aralarının açılmış olacağına inanmıyorum. Ancak toplum adına sorumluluk yüklenmiş kişilerin, birbirlerine küsme gibi bir haklarının bulunmadığını biliyorum.
Toplantı haberlerini okurken, benim de gözlemlediğim ve içinden çıkamadığım bir duruma İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz da değinmiş:
 
Dünyanın ikinci büyük üreticisi, en büyük ihracatçısı olduğumuz kuru üzümde ihracatımız yüzde 40 arttı, iç piyasada fiyatlar yüzde 30 geriledi. Zeytinyağı ihracatımız neredeyse yüzde 70 azaldı, iç piyasada toptan fiyatlar bile 10 liraya yaklaştı. Kuru incirde ürün kalitesi çok kötü, fiyatlar 10 liranın üzerinde... Kredilerle yeni hayvancılık işletmeleri açılıyor, bir o kadarı da iflas ediyor...
İşin göbeğinde olan Ercan Korkmaz da “bu işe şaştığını” söylediğine göre, demek ki benim “anlama” çabalarım boşuna gayret...
Bindik bir alamete, gidiyoruz gündüz gece...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN