Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İZKA’NIN Adını Değiştirelim!

Yayınlanma Tarihi : 28 - 11 - 2014 : 08:54
İzmir’in bir Kalkınma Ajansı var ama bu şehirde kimi kalkındırıyor sorusu kurulduğu günden beri hep sorulup tartışılmıştır.  
 
İZKA hakkında çok yazı yazdım ve oldukça eleştirdim. Harcanan paraların, verilen hibe yardımların kimlere nasıl gittiğini görerek şaşkınlığımdan gün geldi ağzımdan istemeden “Oha” veya “Çüş” kelimeleri bile çıktı.
 
İsterseniz geçmişten birkaç örnek vereyim de sizin de hafızanız tazelensin. 
 
Mesela bir diş protez merkezi kapasitesini arttırmak için 856 bin lira almıştı. Bir başka kuruluş hızlı büyümenin getirdiği iş yoğunluğundan zaman ve kaynak ayıramadığı için 965 bin lira AR-GE çalışmaları için yine beleş paradan faydalanmıştı. En çok güldüğüm ve yukarıdaki iki kelimeyi kullandığım yardımda tuvaletlere su tasarruflu rezervuar yapan bir firmaya bizim vergilerimizden oluşan bütçeden tam 475 bin lira verilmesiydi. Bunlar gibi hibe yardımı alan birçok projeyi saymak mümkün.
 
Allah aşkına birisi çıksın da beleş verilen bu yardımlar İzmir’i nasıl kalkındırıyor bana bir anlatsın. İZKA, yıllar içinde bu avanta sayılabilecek paraları ahbap, çavuş, ilişkisi içinde dağıttı.
 
3-4 yıl önce İzmir’in kimlik araştırmasını yaptırdı, bilinen malumunun bize hatırlatması için bir araştırma şirketine yüz binlerce EURO ödendi. 
 
Bu bol keseden dağıtılan yardımlardan özel firmaların dışında faydalanan bazı kuruluşları saymakta fayda var. Birlikler, kooperatifler, iş adamaları dernekleri, rotary kulüpleri, vakıflar ve daha olur olmaz birçok kuruluş. Baktığınızda hepsi paralı insanlardan oluşan ve bütçeleri gayet iyi olan yapılanmalar.
 
Hatta bir özel üniversite bile var. Adı üzerinde özel üniversite, ne işin var senin bu bütçeden pay kapma yarışında. Ama bunları hepsi bu şehirde yaşandı. 
 
Şimdi bu hatırlatmalardan sonra gelelim başlığa İZKA isminin neden değişmesi gerektiğine. 
 
Son günlerdeki haberlerden öğreniyoruz ki 2013 yılında devlet ajansa aktarması gereken paranın neredeyse 40’da birini yani 1 milyon lira aktarmış. Buna karşılık 8 milyon lirası Büyükşehir Belediyesi'nden olmak üzere ilçe belediyelerin hep birlikte aktardıkları para 11 milyon lira.  
 
2013 İZKA bütçesinin tamamının 100 milyon lira olduğunu düşünürseniz devletin katkısının ne kadar komik kaldığı görürsünüz. Mevcut yönetmeliğe göre, Büyükşehir’in katkı olarak bir koyduğu yerde devletten 4 gelmesi lazım. 
 
İşte isim değişikliği önerisini onun için yapıyorum. Parayı veren bu ülkede düdüğü çaldığına göre İZKA’nın adını ‘’İzmir Yerel Yönetimler Kalkınma Ajansı ‘’koyalım.
 
Harcama yetkisinde Aziz Kocaoğlu’na verelim, hiç olmazsa para başta bu şehrin tanıtımı olmak üzere gerçek anlamda İzmir’in kalkınmasında kullanılır. Bazı şirketlerin ve şahısların kayrılmasında ve kalkındırılmasında değil.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN