Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fıtrat Tarifinde Siyaset

Yayınlanma Tarihi : 26 - 11 - 2014 : 16:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan, adalet ahlakında kadınla erkeğin eşit olmasının doğa değerlerine aykırı olduğunu söyledi.
Tayyip Bey’in konuşmalarını yazanlar, her vesileyi gündem silkeleyen düşüncelerin ve önerilerin sahibi olarak Tayyip Beyi göstermekte şaşkınlık veren bir ısrar içindeler.
Böyle cazip sanılan fikirlerle cumhurbaşkanını gündeme getirdiklerinde bu ilgi çekme yönteminin aynı zamanda çok yıpratıcı üslup olduğunu hatırlarına getirmiyorlar galiba...
Üstelik daha önce ifade ettiği görüşlerde ve açıklamalarda yer alan kavram ve ifadeleriyle hayret veren şaşırtıcılıklar sergiliyorlar... (Yani tenakuz bahsi açıyorlar.)
*
Tayip Bey İslam idraki ve ahlaki değerleri etrafında yaptığı konuşmalarda; kadınların nasıl baş tacı edildiğini örnekler ve ifade nezaketi içinde, herkesin hoşuna giden kadın tanıtım lisanı kullanırdı.
Ayet-i kerimelerden, şerif hadislerden, sahabe kalem ve ifadelerinden örnekler vererek, kadınların erkekler ile eşit değerde olmalarının itibarını anlatırdı.
Şimdi ise tam tersini söylüyor...
Tayyip Bey diyor ki; “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları, bünyeleri, fıtratları farklıdır.”
*
Bu konuşmadaki amaç ile bu ifadeden neyin murat edildiğini yorumlamak için önce “fıtratın” ne anlama geldiğini ve hukuken eşitlikten neyin amaçlandığını açıklamak gerekir.
Fıtrat, meziyetler ve yetenekler bahsindeki ayırıcı üstünlük tanımlamasının farkları anlamında kullanılan bir değerlendirme halidir.
Fıtratın asıl önemi, tarif ettiği değerlerin kökenindeki üstün hatta ilahi kabul edilen kavramın sahipliğidir.
Bu sahipliğin hakkı “hilkat”tir...
Fıtrat “huy”dur; hilkat “vasıf”tır...
Eşitlik ise, işte bu vasfa izafe edilen değerde bulunur ve yüceltilir...
Ve bu eşitlik ringe çıkıp boks maçı yapmak halinin tarifi değildir.
Buradaki eşitlik, hakların sahibine teslimini, hukukun adil değerini ve fiilin ahlaki olma halini anlatır. Vazgeçilmez insanlık idealinin tam ve kâmil değeridir.
*
Ülkenin cumhurbaşkanının; hukukun adil değer tanımlamasındaki eşitlik kavramını, cinsiyetin huy tarifine bağlayarak yeni bir eşitsizlik tarifi vermesi isabetli midir?
Tayyip Bey diyor ki, yasa başka şeydir, hukuk başka...
Dediği çok doğru...
Ama kadın ile erkek eşit olmaz aralarında fıtrat farkı var diyorsa, işte bu söze itibar etmek mümkün değildir. Çünkü bu ifade hukuka aykırıdır. Ahlaka aykırıdır. Yani eylemde ve idrakte adil olma vasfına aykırıdır... Tayyip Bey bu eşitsizlik tarifine ve kadına karşı ayrımcılık anlamına gelen tanımlamaya “Kadın ve Adalet Zirvesinin” açılış konuşmasında yer veriyor...
*
Geçmişten bu güne bakın; iktidarın sahipleri halkını hep hukukla, adaletle değil;     yasayla ve hiddetle korkutup sindirmiştir.
Türkiye’nin adalet ve hukuk geleneğinde temel ilke bu iken; kimse, aksinin isabetini halka ikna edemez... 
Haklar tesliminde ve hukuk ilkelerinde kadın, erkeğin tam değerde eşitidir. Bu bahis yasalarla düzenlenir ve hukuk idrakiyle uygulanır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN