Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yeşil’in Tarihsiz Günlükleri...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 11 - 2014 : 16:18
Cumartesi günü Ekol Sanat’ta, Ressam Ahmet Yeşil resim sergisine gittiğimden söz etmiştim ama, “geçit vermeyen kavşak” ve “kapatılan hastane girişi”ni anlatmaktan fırsat kalmamıştı.
 
Bir sanatçının eserlerini yorumlama yetisine asla sahip değilim. Ama sıradan bir sanatsever olarak Ekol Sanat’a girer girmez, bayağı bir kitap cüssesinde hazırlanmış broşürün biyografi bölümüne göz gezdiriyorum.
 
Sanatçı Yeşil genç yaşına rağmen bu güne kadar 92’si kişisel olmak üzere tam 296 karma sergide boy göstermiş. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan 23 ödül toplamış.
 
Eserleri bir çok yerli ve yabancı özel koleksiyonlarda ve mezelerde yer alan sanatçının ödüllerinden ikisinin, Fransa’nın ünlü Louvre Müzesi’nin açtığı yarışmalardan geldiğini söylersem, Yeşil’in bu alandaki ünü hakkında küçük bir ipucu vermiş olurum.
 
Ahmet Yeşil’in resimlerinin ana maddesi bildiğimiz ip, halat bükümleri... Sanatçı bu tek düze “ham madde”den öylesine derin kompozisyonlar çıkarmış ki, resimden anlamayan ben bile, her eserin karşısından hipnotize olmuş gibi dakikalarca ayrılamadım ve “bu nasıl bir özen, nasıl bir sabır?” demekten kendimi alamadım. 
 
Bir ara, konuklara “Tarihsiz Günlükler” adı altında topladığı tüm resimlerinin baskılarının yer aldığı kitabı imzalarken bulduğum Ahmet Yeşil’den bir imza da ben rica ederken sordum:
 
Neden Tarihsiz Günlükler?
Ben hayatta yaşananlara tarih atmayı, yaşanmışları bir tarihe bağlamayı sevmiyorum.
Yaşadıklarınızı tarihe bağlamayı sevmiyorsunuz ama, sergideki resimlerinizin tamamı “bağlama aracı iplerden, halatlardan” oluşmuş...
Hayata ip atarak, halat bağlayarak sıkı sıkı, güvenle tutunmayı seviyorum... Yoksa hayatı nasıl çekilir hale getirebiliriz ki...
Röportaj (!) bu kadarcık...
Çünkü bende, sanatçının sanatına dair soracak başka soru yok...
 
Eğer bunca ödüle layık görülmüş, eserleri bunca sergilere kabul edilmiş sıradışı bir resim sanatı uygulaması ilginizi çekiyorsa, Ressam Ahmet Yeşil’in Çiğli’de Ekol Sağlık Kampusu’ndaki “Tarihsiz Günlükleri”ni izlemenizi öneririm.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN