Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yetki Kullanmak, Etki Yaratmaktır

Yayınlanma Tarihi : 24 - 11 - 2014 : 09:07
Tayyip Bey Ekvator Gine’si dönüşünde Türkiye’nin değişik meselelerine temas ederken 2015 yılından itibaren uygulamaya koyacağı yeni karar ve uygulamalarını da açıklığa kavuşturdu.
Gazetecilere yaptığı geleneksel “gezi dönüşü” değerlendirmelerinde, mevcut uygulamalarına yeni etkinlikler ve özellikler ekleyeceğini ifade etti.
 
SÜRDÜRDÜ
Tayyip Bey başbakanlık günlerinde başlattığı ve giderek konu derinliklerini gündeme getirdiği bu uygulamayı, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında da sürdürmeye devam etti.
Bu uygulama, bilgilendirme ve siyaset değerlendirme yöntemi olarak yeni değildir; ama Türkiye için bilgi aktarımı açısından etkin ve önemlidir.
***
Tayyip Bey başbakanlığı döneminde bu tür bilgilendirme yöntemini çoğunlukla ve yoğunlukla iç siyaset meselelerinde kullanır ve tesir sonuçları ağır içerikli açıklamalarla (hatta siyasi salvolarla / yani yaylım ateşleriyle) muhalefete hücum ederdi.
 
İMKANI YOK
Bugün bu geleneği sürdürme imkânı yok. Anayasal konum tarifi buna imkân vermediği gibi, aksine uygulamayı siyasi terbiyeye aykırı ve yasal düzenlemeye göre suç teşkili olarak sayıyor.
Bu nedenle Tayyip Bey artık bu konuşmalarda yeni bir üslup ve ifade biçimi kullanmaya başladı.
İşin doğrusu ve siyaseten isabetlisi de bu olmalıydı; şimdiye kadar da böyle oldu.
***
Tayyip Bey, Gine dönüşü basın sohbetinde bir soru üzerine, 2015 yılından itibaren anayasada kendisine verilmiş bakanlar kuruluna başkanlık etme yetkisini kullanmaya başlayacağını ifade etti.
Hatta “anayasadaki yetkiler içinde zaten bu var. O yetkiyi kullanmamak diye bir şey olmaz. İnşallah o yetkiyi de kullanacağız” dedi.
 
KABUL EDİLİR
Tayyip Beyin işaret ettiği bu yetki, anayasada yer aldığı hukuk hususiyetiyle değerlendirilmek durumundadır. 
Bu düzenleme parlamenter sistemdeki cumhurbaşkanları için öngörülmüş fevkalade durum hallerinde başvurulacak bir yöntem olarak kabul edilir.
Yani bu yetkiyi, başkanlık sisteminde hükümet yönetme emeli ile karıştırmamak gerekir.
Karıştırılırsa ne olur?
Bu durum açık bir anayasa ihlalidir.
Hükümet sanatında siyasetin zarif ruh halini, hem olayın künhünü doğru ve adil; hem de biçimini nazik ve yasal kullanmak mutlak aranan hukuki ve siyasi zarafet meselesidir.
Çünkü hükumet, muhalefetin hem muhatabıdır; hem de muhatap aldığı yegâne siyasi rekabet kadrosudur.
Hükümet (başkanı) yerine başka hiçbir siyasi görev ve makam tarifinin sahibi ve/veya kadroları hükumet başkanlığı makamını ve ifade hakkını ikame edemez.
Tayyip Bey, bakanlar kurulu toplantısına başkanlık edebilir; ama anayasaya göre bu müzakereleri esas alarak, muhalefete ve gündelik siyasete temas ederek açıklama ve yönlendirme yapamaz.
***
Demokrat Parti iktidara geldiğinde Celal Bayar, Menderes kabinelerinin bazı önemli toplantılarına başkanlık eder, bilgi alır, tecrübesini aktarır fikrini söyler ve toplantı bitince Çankaya’da köşküne dönerdi.
Tayyip Bey’in üslubu henüz bilinmiyor ve çok merak ediliyor.
beylerbeyi sarayı
Tayyip Bey, bakanlar kuruluna başkanlık edeceği toplantıları ister “Ak Saray” da; isterse İstanbul çalışma ofisi “Beylerbeyi Sarayı”nda yapabilir...
Hükumet toplantıları artık Ankara makamlarında değil; İstanbul’da Osmanlı saraylarında, kasırlarında yapılmaya başlandı...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN