Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mor Işıklı İzmir

Yayınlanma Tarihi : 22 - 11 - 2014 : 09:12
Mor rengin ahengini tartışan belki yüzlerce, roman, öykü, şiir, deneme, seyahat saptaması, tiyatro eseri, çocuk şiiri, öyküsü ve oyunu hatırlıyorum.
Ben de İzmir’in konum değeri ve tarihi karakteri itibariyle mor rengin ahengindeki yerini yazdım. 
Cumhuriyetin kuruluşundan sonra, Selanik’ten ve Girit’ten, İzmir’e gelen “mübadil” ailelerin maceralarını roman türünde kaleme aldım.
Mor rengin, mübadil kültüründeki yerini anlattım. Yeni yerleşim değerlerinin ve yaşanan acıların derinindeki yerini etraflıca anlatmaya çalıştım. Bu romanın hazırlık aşamalarında mor renk, sık sık karşıma çıkıyordu.
***
Mor renk, aynı zamanda saltanatın rengi olarak da dikkat çeker. Gerek Kıta Avrupa’sı ülkelerinde, gerekse Britanya topraklarında sarayların iftihar rengi de “mor”dur. Kralların ve kraliçelerin kaftanlarında en tercih edilen egemen renk mordur. 
Osmanlı sarayında da padişahlara, hasekilere ve valide sultanlara mor kaftanlar giydirilir ve onların yaşamını anlatan edebi eserlerde “mor”, bir saygın değer rengi olarak saltanatın sırtındaki cazip manzarasıyla anlatılır. 
***
İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünya genelinde her yıl 17 Kasım günü çeşitli etkinliklerin düzenlendiği “Dünya Prematüre Günü” nedeniyle İzmir’in simgesi olan Saat Kulesini “mor” renge büründürdü. 
Nitekim Prematüre Günü münasebetiyle İzmir halkının dikkatini çekmek ve bu önemli olayın derinlerine ve değerlerine halkın yakın katkısını sağlamayı hedefleyen bu uygulama, amaçlanan sonuçları sağladı.
Daha önce de, yine halkın ilgisini çekmek amacıyla Konak Meydanı’ndaki tarihi saat kulesi, farklı renklerle aydınlatılarak halkın dikkati çekilmiş ve amaç doğrultusunda hedef benimsemeleri sağlanmıştı.
Bu çerçevede olmak üzere, Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında tarihi Saat Kulesi “turuncu”; “Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle “pembe” renkle ışıklandırılmıştı.
***
Kentlerin tarih ve kültür varlığını oluşturan bütün değerler, kapalı mekânlar, açık alanlar, sanatsal ve kutsal yapılar, tapınaklar, eğitim kurumları, halkının farkındalıklarını harekete geçirmek amacıyla kullanılabilir zeminler ve imkânlardır.
Her vesileyle bu anlayış, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasından alınan ilhamlarla bütün belediyeler tarafından cesaretle kullanılmalı ve bütün kamu kurum ve kuruluşları da bu cesur ve uygar girişimin arkasında içtenlikle destek olmalıdır...
Yerel yönetimler, kentler ve yaşayanları, bir eşit kenarlı üçgen dengesinin ve ince değerlerin bütünlüğünü simgelerler.
İzmir, bu bütünlüğün en yakışan örneğiyle çevresine, ülkeye hatta evrensel zeminlere, mükemmelin etkinliğini böyle hassas günlerinin “farkındalık”ları için değerlendiriyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN