Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kolomb’un Ağustos Böcekleri

Yayınlanma Tarihi : 18 - 11 - 2014 : 08:56
Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfi konusunda o kadar çok hikâye anlatılır ki, bunların hepsinin ilk seferinde gerçekleşmiş olmasına şaşırırdım.
Anlatılanlar, dinleyenleri imkânsızlığın itiraz kapısında adam akıllı terletirdi. Sıkıntıya sokar; sonra da, “hadi canım sen de; olmaz böyle bir şey” diyeceğimiz bir kahkaha tufanı yaratırdı.
Örnek mi istiyorsunuz? 
Kolomb’un gemisinde tayfalardan birinin apandisiti patlamıştır. Durum felakete gitmektedir. Gemi doktoru ameliyat için gecenin yarısında bol ışık ihtiyacındadır.
Neyse ki mevsim yazdır. Aylardan ağustostur...
Geminin etrafında birden ağustos böcekleri toplanır. Birden bire kapsamlı ve çok yoğun bir hayvani ışık birikimi oluşur. Gemi doktoru ağustos böceklerinin aydınlattığı gece yarısında başarılı bir ameliyat ile tayfanın hayatını kurtarır.
Böylesine bol ve şaşaalı öykülerin peş peşe dizildiği bir kıta keşfinin hikâyesini, beş yüz yıllık kabul sonrasında değiştirecek bir öykü anlatırsanız, ikna ediciliğiniz ne ölçüde mümkün olabilir?
***
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Birinci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi”nde yaptığı, “Amerika kıtasını Kristof Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetti” açıklaması dünyanın tepkisini çekti.
Çünkü bu açıklama hayret davet etti. Çünkü ikna edici bulunmadı. Çünkü böyle uluslararası bir istişare toplantısının zemin olarak kullanılması makul ve isabetli bulunmadı...
Çünkü alternatif tarih üretme merakı, bir kaç kez tökezleyip yere yuvarlandı.
Amerika’nın ilk keşfinin, Müslümanlar tarafından gerçekleştirildiği iddiası, etraflı tartışmalara ihtiyaç duyulmadan bir sert inançla reddedilmişti. 
Bu konunun, dilden dile dolaşarak, gerçekmiş gibi inanan bir kitle yaratacağı düşünülerek, konunun bilimsel değerlendirilmesi gündeme getirilmişti.
İddianın daha önceki örneklerde olduğu gibi, bilimsel olarak kanıtlanamayışından sonra gündeme gelmesi fazla ciddiye alınamazdı.
Ama bu iddiayı tazeleyen kişi Türkiye Cumhurbaşkanı olunca, bir nokta birden bire öne çıktı. Bu nokta, Tayyip Bey’in sansasyonel tarih anlayışıyla “Amerika’yı yeniden keşfetmek” kavramını (nüktesini) dile getirip gündem yaratmış olmasıydı.
***
Keşfin tarihi ile ilgili iddia arasındaki zaman farkı 400 yıla yaklaşmakta... Bu süre, keşifler tarihinde çok uzun sayılacak bir zamandır.
Anlatılanlara göre Müslümanlar, Kolomb’dan yaklaşık 400 yıl önce, belki Hindistan’a baharat ticaretine giderken Amerika’yı keşfetmişler... 
Böylesine bir tesadüf, muhayyilesi en zengin tarihçilerin, coğrafyacıların bile düşünemeyeceği kadar şüpheli bir keşif nüktesi yaratmıştır.
Bu keşif nüktesinin içinde bir de Küba’da cami inşa olayı var: Tayyip Bey “Küba yetkilileri izin versinler, o tepeye bir cami dikelim” diyor. 
Muhtemelen, Çamlıca’ya yapılacak caminin Küba’da da inşasını düşünmüş olabiliriz.
***
Siyasi hitabette belagat, talâkat, fesahat, natıka ve selika üslupları dikkat çeker ve hatibine itibar kazandırır.
Ama siyaset lisanında “ispatsız garabet” bahsine hiç itibar eden örnek görülmemiştir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN