Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP’nin En İri Rakibi

Yayınlanma Tarihi : 17 - 11 - 2014 : 08:52
CHP’nin en büyük rakibi, öyle sandığınız gibi uzun süredir iktidarı elinde bulunduran parti veya partiler değildir.
Onlar iktidara meraklıdırlar; CHP ise muhalefet olarak tezahür eder.
CHP’nin her seçim döneminde kurtarıcı demese bile, her koşulda kurtaracağı havasını yaydığı ve büyük emeller beslediği anlı şanlı, ünlü unvanlı, ama çok iddialı siyasetçilerdir.
Bu dönem içinde Süheyl Batum, Emine Ülker Tarhan, Birgül Ayman Güler, Mustafa Balbay bilhassa temayüz eden simalar oldu.
Mustafa Balbay, milletvekilliği süresinin büyük bölümünü hapiste geçirdiği için, sistem içersinde kendi ismi etrafında geniş kapsamlı ve derin tesirli bir siyaset modeli uygulama fırsatı bulamadı.
Yukarıda isimlerini saydığım kadro içinde en talihli sima Emine Ülker Tarhan oldu. CHP grup başka vekilliğine seçildi. Bu görevde dikkat çeken başarı sergiledi.
Sonra ne olduysa oldu; birden bire CHP ile Emine Hanımın arasına bir soğukluk girdi. Bu arada genel CHP politika disiplininde ve strateji içeriğinde Emine Hanım kadro dışında kalınca, temayüz eden şahsiyetini yeni bir tezahürat ile gündeme getirmek istedi.
CHP için arzuladığı genel başkanlığı, yeni kurduğu parti bünyesinde halletti. Oysa bir süre İşçi Partisi’ne katılacağı, kendi arkadaşlarının yoğunluk kazandığı bir genel idare kurulunda genel başkanlığa getirileceği dedikoduları yayılmaya başlandı.
***
Her şey birden bire çok şaşırtıcı bir noktada tezahür etti. Bu kez Emine Hanım, bir bölüm yandaş CHP’lileri de yanına alarak yeni bir parti kuruluşu ile öne çıkan sima oldu.
Kısa süre önce CHP’den istifa eden Emine Hanım, bir grup CHP’liyle birlikte “Anadolu Partisi” adıyla yeni bir parti kurdu. Kendisi de partinin kurucu genel başkanlığına getirildi.
Anadolu Partisi’nin siyaset içeriğinin nasıl dillendirileceği konusunda henüz netleşmiş bir lisan örneği görmedik. Tarhan’ın hukuk mesleğini icra ederken benimsediği görüşler ve siyaset yorumları, yeni parti siyaseti hakkında bazı tutamaklar verdi.
Emine Hanımın siyasi geçmişini yorum kriteri olarak kullanırsak, Anadolu Partisi’nin ulusalcı model içerikleri ile siyaset piyasasında yer alacağı söylenebilir.
Bu durum mümkün mü?
Manzaranın erken ve kolay görüntü değeri olarak yorumlanmasına bakarak Emine Hanımın siyasi akıbetteki yerinin ne olduğu tartışılabilir.
İltihak edeceği dedikodusunun dolaştırıldığı İşçi Partisi’nde Doğu Perinçek’in yeni bir sima ile fikir ısrarına veçhe kazandırması düşünülemez. Kendi yönetimini pekiştirerek İşçi Partisi’nin geleneksel siyasi akışına devam edeceği ortada duruyor...
Siyasetimizin diğer ulusalcı kadrolarının oluşturduğu partilerin, varlıklarına ve siyaset etkinliklerine tamah edilecek bir manzarası bulunmadığı ortada duruyor.
Anlaşılıyor ki, bu ihtimal de, Emine Hanım ve CHP kökenli ulusalcı (müstafi) arkadaşları için cesaret veren bir siyasi manzara sergilemiyor. Türkiye Komünist Partisi de Tarhan ve arkadaşlarının ulusalcılık politikalarının sergileneceği zemin zenginliğini sağlamıyor.
***
Ulusalcı çizgide yer alan siyasi partiler arasında, Emine Hanımın seçimde başarı şansı olabilir mi?
Yedi ay sonra yapılacak bir genel seçimde Anadolu Partisi’nin kamuoyuna sunacağı ulusalcılık siyaseti acaba yüzde kaç oranında seçmeni ikna edebilir.
Görünen manzara o ki, CHP’nin müstafi (istifa edenler) ve matrud (tard edilenler) kadrosu CHP için bırakın tehlike yaratmayı, endişe bile yaratmıyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN