Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Adalet Basit Değildir

Yayınlanma Tarihi : 14 - 11 - 2014 : 08:46
Adalet Tanrıçası Themis’in gözlerini bağlamak veya bağlamamak tartışması Türkiye gündeminde günlerce yer etmişti. İşin biçimini önemseyenler ile özüne önem verenler arasındaki pek de sevimli olmayan tartışmaların sonucunda bir sürpriz düzenleme geleceğini bekliyordum.
 
Nitekim geldi. TBMM Adalet Komisyonu aldığı hızlı kararla Yargıtay’da gerçekleştirilen “Adli Yıl Açılış Töreni” kaldırıldı.
Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ile Başbakan Erdoğan arasındaki garip manzaralı tartışma sonunda Yargıtay törenlerinin başına bir iş geleceği bekleniyordu.
Ve beklenen oldu.
***
Ülkemizde tam yetmiş yıl süreyle Yargıtay’da düzenlenen tören ile adli yılın açılışı gerçekleştirilirdi. Bu yetmiş yıl içersinde hükümeti eleştiren ve siyasi partilerin demokrasi ahlak ve disiplinini hedef alan öyle konuşmalar yapıldı ki, hiçbiri yenilir yutulur türden değildi.
Siyasi kadrolar, ülkenin demokrasi ve özgürlük ihlalleri nedeniyle hedef tahtasına oturtulur ve hırpalanırdı.
Örneğin ünlü hukukçumuz Prof. Dr. Sami Selçuk’un üst üste iki yıl yaptığı adli yılın açılış konuşmaları, hukuk ve demokrasi tarihimize geçen nadir değerde hukuk yorum ve izahlarıdır.
O tarihlerde henüz AKP yoktu. AKP kadroları, Erbakan yönetimindeydi ve siyasi kişilikleri “gençler kadrosu” olarak Şevket Kazan ile Oğuzhan Asiltürk’ün yönetim ve denetim disiplini altındaydı. 
Bu yıl Yargıtay açılışının yetmiş birincisini gerçekleştirdik.
Ve olan oldu.
 
Bu yıl, yüksek yargı organlarının açılış törenlerinde sıkıntılı olaylar yaşandı. Dönemin Başbakanı ile Barolar Birliği Başkanı arasında cereyan eden ve sonuçta salonu terk etmeye yönelen ve dönemin cumhurbaşkanını da peşinden sürükleyen siyasi asabiyet, Türk hukuk dünyasında büyük gerginlik yarattı.
 
Ve dün Adalet Komisyonu, üst düzey emeller ve temayüller doğrultusunda adli yıl açılışlarını kaldırdı.
Yargıtay tarihinde ilk adli yıl açılış konuşmasını Halil Özyörük 1944 yılında yapmıştı. Dönemin iddialı hukuk ve siyaset adamıydı. Bugün o konuşmayı, adli yılın açılışını kaldıran komisyon üyelerinin önüne koysanız, etrafta siyah ve hazin bir hukuk tasarımının gözlerini kamaştıran parlak ve tesirli bir hukuk ahlakı yaratabilirsiniz.
***
Adalet Bakanı Bozdağ’ın açıklamalarını okudum. Hukuk devletine sahip çıkmak için bu düzenlemenin öngörüldüğünü ima eden bir açıklama sanatı sergiliyor. “Cüppelerini çıkarıp siyaset yapsınlar” diyor...
Bazı sözler insana gına getirir. Son yirmi yıllık meclis siyasetimizin dile pelesenk deyimlerinden birisi de budur. Sıklıkla kullanılır. Ama kullananların hiçbirisinin nereye kadar ikna edici siyaset yapabildiklerini sorguladıkları görülmemiştir...
***
Burada adil olmak zorundayım. Hiçbir sebep ve gerekçeyle Barolar Birliği Başkanı’nın (yargının savunma kanadının) gündemden düşürülmesi talebini, makul karşılayamayız.
 
Ama onların da daha ciddi mesleki örnek sergilemelerini bekleyebiliriz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN