Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hemşire Kaçırtan Hastane...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 11 - 2014 : 08:51
Sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin en önemli önemli sağlık kuruluşlarından Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden son iki yılda 100’e yakın sözleşmeli hemşire ayrılmış, hemşire yetersizliği nedeniyle bazı ameliyathanelerle servisler kapatılmış.
Bir hastane yönetimi için bundan ağır bir tablo olamaz...
Şu günlerde, yaşadıkları tüm olumsuzluklara, ağır iş yüküne rağmen hastanede kalmakta kararlı olan hemşireler, medeni ölçülerde eylemler yapıyor, yetkililere “sorunlarımıza sahip çıkmazsanız, biz de gitmek zorunda kalırız” mesajı vermeye çalışıyor.
Dün bu amaçla, bağlı bulundukları Sağlık Emekçileri Sendikası İşyeri Temsilcisi Hemşire Günseli Uğur koordinasyonunda iki saatlik oturma eylemi yaptı. Ancak, hemşirelerin sokağa dökülme gerekçesi de hastane yönetimini “çalıştırdıkları hemşirelerin sorunlarına ilgisiz kalmaları” gibi bir suçlama da içeriyor:
Hemşire sayısının eksikliğinin dışında bir çok sorunumuz var. Hastane yönetimi ve Hemşirelik Hizmetleri yöneticilerine bu taleplerimizi aktardık. Ancak hala bize bir dönüş olmadı. Yaşadıklarımızı bir de kamuoyu ile paylaşmak durumunda kaldık.
 
 
İstek ve Öneriler Neden Cevapsız?
Hemşirelerin içinde bulundukları ağır çalışma koşullar ve çözüm önerileri HT Egeli’nin diğer sayfalarında bol bol yer aldığı için, sözü hastane içinde yaşanan “diyalogsuzluk ortamı”na getirmek ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve söz konusu hastane yönetimine bir kaç soru yöneltmek istiyorum:
Benzeriniz diğer hastanelerde, kamuoyuna yansımış bir hemşire sorunu yaşanmadığı halde, yönetiminde bulunduğunuz hastanede neden yaşanıyor.
Kurumunuz bünyesinden 2 yılda 100’e yakın hemşirenin, ekmeklerini başka sağlık kurumlarında aramış olmasının nedenleri üzerine kafa yorup, “kaçışı önleyecek” tedbirlere yöneldiniz mi?
Ayrılan hemşirelerin, çalışmak üzere gittikleri hastaneleri tercih nedenlerini düşündünüz mü?
Tabi iki yılların yöneticilik deneyime sahip söz konusu üniversite ve hastane yönetiminin, sıradan sorulara kafa yormuş olduklarından emin olmakla birlikte, hemşirelerin kendilerine sundukları şikayet ve çözüm önerilerini cevapsız bırakmalarını, bunun sonucunda da sokağa dökülmek zorunda kalmış olmalarını kabullenmek zor.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Füzün, internet gazetesi Ege’de Son Söz’de rastladığım deneyimli sağlık muhabiri Erkan Doğan’ın haberinde ilginç şeyler söylüyor:
Maliye Bakanlığı bize hemşire kadrosu vermiyor. İzmir Valiliği dahil tüm resmi kurumlara başvurmamıza rağmen hemşire eksiğimizi gideremedik.
Maliye Bakanlığı’nın, istifa ile boşalmış kadroların doldurulmasına bile direnç göstermesini akıl ve mantık ölçülerinde anlamak mümkün görünmüyor.
 
 
Gönlümüz Razı Değil...
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi gibi, bünyesinde bunca uluslararası başarılara imza atmış hocaları ve kadroları barındıran bir hastanenin, kamuoyu gözünde yıpranmasına, şu veya bu nedenle kan kaybetmesine, bu kentin sakinleri olarak asla gönlümüz razı değil.
O halde, üniversite yönetiminden valiliğe, iktidar partisi milletvekillerine kadar bir dizi sorumluya görev düşüyor.
Buyurun bu büyük sorunu çözün... 
Sokağa dökülmek durumunda kalan hemşirelerin yaşadıkları sorunları, aklı başında önerilerini de dikkate alarak değerlendirmeye alın. Özellikle de Maliye Bakanlığı’nın mantıksız direncini kırmaya çalışın...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER
Reklam


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN