Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzlenim ve Asıl Niyet

Yayınlanma Tarihi : 12 - 11 - 2014 : 09:11
Toplumda yargılar bazen çabucak oluşuverir. Türk halkı birilerini eğer ümit verici görürse, sosyal değerlerin tümünde onlara siyaseten saygı duymaya başlar. 
Cumhurbaşkanlığı seçimi aşamalarında HDP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanlığı adayı olan Selahattin Demirtaş, çok olumlu izlenimler bırakmıştı. Belki de Kürt iddiasının halk tarafından en kapsamlı benimsenme talihi bu dönemde yaşandı. 
HDP yüzde 10’a yakın oy aldı. HDP’nin gözü pek öncüleri Sebahat Tuncel ile Aysel Tuğluk bile bu dönem boyunca sessiz kaldılar.
Kısa süre sonra HDP’de üslup değişikliği görüldü. Eski günlere dönüş hızlandı ve güven sarsıntısı yarattı.
6/7 Ekim vandalizminden sonra HDP’nin sıklıkla siyaset zorlaması yaratan aşina çehreleri gündemde boy vermeğe başladılar.
Ve hükümet yetkilileri hayal kırıklığı yaşadı. Ekranlardaki açıklamalara dikkat edin.
Hükümet, HDP’yi hedef aldığı her eleştirinin sonunda, sima tanımlamasıyla yetinmeyip, onları çözüm sürecini zora sokan kadro olarak tanımlamaya başladı.
BU HDP siyasetinde mevcut kadroyu yalnızlaştırma girişimi olarak algılanabilir ve bu tanımlamada çözüm süreci için tek muhatap kabul edildiği anlamına gelir.
Bu tek muhatap, Öcalan’dır...
***
Şimdi hükümet, çözüm sürecinde aktif rol alan ve böylelikle imtiyazlı konuma gelmenin avantajıyla parlayan kadroyu değiştirmeyi düşünüyor. Görüşme kadrosunda kimlerin yer alacağını hükümet kendi takdirinde tutarak, siyaseten muhatabını kendine muhtaç noktada tarif etmeye başlıyor.
Öcalan, hükümetin kendi inisiyatifi ile belirleyeceği kadroyu muhatap alır ve görüşmelerini bu yeni kadroyla gerçekleştirirse, hükümetin siyaset varlığına tabi olduğunu açıklamış olacak ve HDP etkinliği sorgulanmaya başlayacaktır. 
***
Çözüm sürecinde birincil etkinlikte siyasi ve idari karar sorumluluğunu üstlenmiş bulunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP uygulamasının yarattığı bu yeni durumun süresi hakkında bir net fikir ortaya koymuyor.
Buna karşılık Yalçın Bey’in benimsediği üslup ve ima sanatından anlaşılıyor ki, yedi ay sonra yapılacak seçimlere kadar bu siyaset modeli uygulanabilir.
Çözüm süreci kırk yönden, kırk ayrı yorum mantığıyla tartışılmasına rağmen halkın zihninde açıklığa kavuşmuş değildir.
***
AK Parti bu kadar hassas bir konuda, bu kadar karmaşık bir zihinle, seçimlere gitmenin kendisi için isabetli olduğunu nihayet görmüş ve önlem almaya yönelmiştir.
Bu dönemde, PKK ve/veya diğer uygulama unsurlarının aracılığıyla, terör olaylarının hızlandırılması halinde, kamuoyunun çözüm sürecine olumlu bakması çok sınırlı kalabilecektir.
6/7 Ekim olayları, HDP siyasetindeki en yanlış karardır. 
Uygulamayı kimin planlayıp, kimin yönlendirdiği iddiası henüz ispatsızdır ve işin doğrusu makul görünmemektedir.
Ama önlenmesinde HDP’nin sorumluluk üstlendiğini söylemek de hiç, ama hiç mümkün değildir.
Her şey olup bittikten sonra, sureta bir kınama ile HDP’nin kimseyi ikna mümkün değildir.
Akıllı davranmak zamanında olursa makbul sayılır...
Çünkü izlenim, yaşananların yarattığı tesir izidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN