Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bağ Evlerinden, Dünya Saraylarına...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 11 - 2014 : 09:07
Sevgili Atatürkümüz’ün ebediyete uğurlanışının üzerinden tam 76 yıl geçmesine rağmen, hala saygı, sevgi ve minnetle andığımız şu günlerde, ben de İpek Çalışlar’ın 500 küsur sayfalık “Latife Hanım” isimli belgelerle dolu kitabını ikinci kez okuyorum.
Tam da Kurtuluş Savaşı sonrasına, Türkiye’nin çağdaş normlar ışığında yeniden şekillenişine, Cumhuriyet’in ilanına, her dalda Atatürk Devrimleri’ne denk gelen Atatürk ve Latife Hanım arasındaki “1.000 günlük evlilik”in etkilerini, yeniden değerlendirme fırsatı buldum.
Türkiye’nin çağdaş temellere oturtulmasından, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişine kadar uzanan tüm devrimlerde, İngilizce, Almanca ve Fransızca’yı ana dili gibi bilen, Paris’te, Londra’da okumuş, batı kültürü ile yoğrulmuş, milli kültürü unutmamış, dünyanın en büyük siyasi hareketi Fransız Devrimi’ni özümsemiş, bu aydın ve zengin Türk kızının izlerinin derinliğini bir kez daha fark ederken, kitaptan günümüzün en popüler tartışmalarından birine denk gelen bir bölümü sizlerle paylaşmak istedim. “Doğal olarak” yorumsuz bir şekilde:
1923 yılında Mustafa Kemal ile Latife, Çankaya’de bir bağ evinden bozma eski köşkün genişletilmesine karar vermişlerdi. Yaşadıkları evin hemen yanındaki üç odalı küçük binaya geçtiler.
Son bahar gelmiş, sürekli yağmur yağıyordu. Sağlam olmayan yapının damları akmaya başlamıştı. Odaların duvarlarından sular sızıyordu. O gün Mustafa Kemal’e giden Hasan Rıza’nın (Soyak) tarifine göre, odaların ötesine berisine, çatıdan süzülüp inen yağmur suyunu toplayacak leğenler yerleştirilmişti.
Bu koşulların etkisiyle mi bilmiyoruz ama, 1923 yılı sonbaharında Latife Hanım hastalanmıştı...
 
 
Vekil Ulema, Bornova Kültür Merkezi İçin İyi Haberi Verdi
Yine bizim zeytincilikle uğraştığımız günlerde, sürekli gündemde tutmaya çalıştığım, yarım kalan Bornova Kültür Merkezi inşaatı ile ilgili bir haber vardı; AKP İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, inşaatın yeniden ihaleye çıkarılması için 6.2 milyon liranın Kültür ve Turizm Bakanlığı hesaplarından İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu hesabına yatırıldığını, 4-5 Aralık’ta ihale yapılacağını açıklamış. İnşaatın da 2014 (bu yıl) içinde başlayacağını açıklamış.
Bu para bu inşaatı tamamlamaya yeter mi?
Nesrin Hanım’ın açıklamasının devamında cevabı var:
- Bornova’nın ve İzmir’in kültür merkezi ihtiyacını giderecek olan proje için şu ana kadar gönderilen ödenek ihale için yeterli bir ödenektir. Ödeneğin geri kalan kısmı da Bakanlığımızın 2015 yılı programına alınmış bulunmaktadır...
Hem “İhale için yeterli ödeneğin ilgili hesaba yatmış olması”, hem “Devamı 2015 bakanlık bütçesine konmuş ödenek...”
Ben anlayamadım ama, anlamasam da olur...
Yeter ki; Bornova’nın göbeğindeki şu çirkinlik, bir an önce yerini kültür merkezi gibi anlamlı, görkemli bir güzelliğe terk etsin artık...
AKP Milletvekili Ulema bu konudaki açımlamasını “İzmirliler’e Bornovalılar’a hayırlı olsun” temennisi ile noktalamış ve şimdiden kurdelayı bile kesmiş...
Demek ki bu kez iş ciddi...
Teşekkürler Sayın Milletvekili...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN