Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Atatürk Günümüz

Yayınlanma Tarihi : 10 - 11 - 2014 : 08:10
Bugün Atatürk günümüz. Bugüne kadar her 10 Kasım’da Atatürk’ü siyah günler gibi anardık. 
Onu ebediyete yollamanın tarih tekrarında hüzünle yadettik.
Annem, ölümünü izleyen anma günlerinde simsiyah idrak telkini ile toplantılar düzenlendiğini ve kendini derin yaslar içinde çırpınan manzarada göstermeyenlerin ayıplandığını anlatırdı. 
Benzer tür toplantıların yapıldığı yıllara ben de yetiştim.
1950’den sonra bu üslup gevşetildi. Daha sakin tabiatlı toplantılarda Atatürk’ü anmaya başladık. Çünkü yavaş yavaş Atatürk’ü, Cumhuriyetin ruhundan ve idealinden uzaklaştırmak isteyen girişimler başlatılmış ve eylemler hızlandırılmıştı.
Öyle ki, ilkelerine ağır küfürler yöneltiliyor, fikirleri aşağılanıyor, hatta varlığına tahammülsüzlüğün meziyet sayıldığı bir yönetim üslubu egemen kılınmaya çalışılıyordu.
Sonunda yakın mücadele arkadaşı Celal Bayar’ın sert müdahalesiyle Atatürk Kanunu çıkarılarak, bu fütursuz siyaset modeline dur demek imkanı getirilebildi.
Celal Bayar’ın Anıtkabir konuşmasındaki ifade, gerçek bir Atatürk takdirinin samimi ve hakiki ifadesidir: “Atatürk, seni sevmek milli bir ibadettir...”
***
Atatürk, kendisini özetlerken tek bir cümleyi yeterli bulmuştur. “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin Namık Kemal, fikirlerimin Ziya Gökalp’tir” der.
İnançlarının temelindeki değerleri, cesaretle ve uygar dünya değerlerinin çerçevesi içeriğinde ulusuna yön verecek şekilde kullanır.
“Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. “Kimsenin fikrine ve vicdanına hâkim olunamaz” der.
Laik dünya düzeninin ilke ve disiplinini egemen kılacak ahlak ve hukuk anlayışını benimser. Nitekim yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesini bu disiplin esasına oturtur.
***
Son yıllarda yaşanan bazı olaylarda, Atatürk hakkındaki farklı ve olumsuz görüşlerin kökeninde cumhuriyetin temel ilkelerine ve evrensel hedeflerine kafa tutmayı meziyet sayanlar çıktı.
Hatta daha ileri gitmeyi sanki kendilerine verilmiş bir görevin ilahi takdiri olarak sunanlar ortalıklarda göründüler.
Sonuçta aklıselim yanlış gidişatın felsefesine ve eylemine izin vermeyen bir idrak ve ahlak bütünlüğü getirdi.
Sonuçta anlaşıldı ki, herkim olursa olsun, hiçbir görevlinin, hiçbir siyasinin, niyet ve emelleri cumhuriyetin temel ilkelerinden vazgeçmeye yönelik girişimlerin başarısına fırsat ve izin vermeyecektir.
Ulu önderi saygıyla ve hasretle anıyoruz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN