Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ayvalık’ta Balıkesir’i Aramak...

Yayınlanma Tarihi : 09 - 11 - 2014 : 09:49
Paneller, etkinlikler, cömertçe paylaşılan güzellikler, dostluklar derken bir “Ayvalık Hasat Günleri”nin daha sonuna geliyoruz. Zeytin ve zeytinyağı gibi bir sağlık nimetini insanlarımızın daha çok tüketmesini, bu alanda yıldan yıla artan üretimimizi tüketmek amaçlı hasat şenlik ya da günlerinin, hedefi 12’den vurduğunu söylemek mümkün değil ama, bir hayli mesafe aldırdığı kesin.
 
10 yıl önce ülkemizde kişi başı zeytinyağı tüketiminin bir litrenin bile altında olduğu günlerden, 2 litreye (Komşumuz Yunanistan’da 20 litrenin üzerinde) doğru tırmanmış olmasını, bu tür etkinliklerin eseri olarak kabul edebiliriz. Ancak, üretici kesimin düzenlediği bu tür etkinliklerden hiç birisinde bir “tüketici konuşmacı”ya rastlamadım.
 
Tüketici yoksa, üreticinin ürettiği neye yarar?...
Tüketmiyor muyuz, tüketemiyor muyuz?
Peki Türk insanı, sağlık açısından değerini bildiği zeytinyağını yeterince tüketmeye neden yanaşmıyor. Rakamlar neden arzulanan düzeyin onda biri bile değil?
 
Aptallığından, gerizekalılığından olmadığına göre, tüm olay şu soruların cevabında; Türk insanı zeytinyağını tüketmiyor mu, tüketemiyor mu?
 
Bence tüketemiyor... O halde...
Üretici, ürününü pahalıya mal ediyor. Avrupalı üreticinin dörtte biri kadar bile devlet desteği alamıyor. Pahalı mazot, pahalı gübre, pahalı girdiler de cabası...
 
Üreticiden örneğin 5 liraya alınan zeytinyağı, raflarda 15 lira... 
 
Tüketicinin yönelmek zorunda kaldığı çiçek yağının fiyatının üç katından fazla... Buna bir de, Türk insanının alım gücünün, yine hedef gösterilen Avrupalı’nın dörtte birinden daha az olduğu hesaplanınca, buna Türkiye’yi yönetenlerin, asıl öncelikleri başka alanlara kaydırması da eklenince ortaya çok bilinmeyenli bir denklem çıkıyor. Peki bunu kim çözecek? Maalesef o niyet de yok, o algılama durumu da... Ayvalık’ta dikkatimi çeken bir konu da, Balıkesir Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Zeytin Hasat Günleri’nde görememek oldu. 
Balıkesir’in Ayvalık gibi önemli bir ilçesinde yapılan önemli bir etkinliğe, Balıkesir’i (Ayvalık da dahil) yönetenlerin katılmamasının, kabul görür bir gerekçesi olacağını zannetmiyorum. 
 
Bu duruma sebep aradığım “acaba”lar arasında çok şey aklıma gelse de, önemli kamu görevlerine kadar yükselmiş insanlara layık göremiyorum... Hele Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın AKP’den, Ayvalık Belediye Başkanı’nın CHP’den olması gibi “sudan bir sebep”i hiç aklıma getirmek istemiyorum.
 
Esen Otel’in Sıradışı Artısı...
 
Konuk olduğumuz Hasat Günleri için bize ayrılan otel Cunda’daydı. Henüz bir yılını bile tamamlamamış olan 14 odalı butik otel, Cunda yamaçlarında deniz ve Ayvalık manzaralı ferah bir konaklama mekanı. Otelde ilgi, alaka, ev ürünü kahvaltı dahil her şey mükemmel olmakla birlikte, bir de artısına tanık oldum. Gidersiniz en lüks bir otele, kulak pamuğundan kullan at traş makinesine kadar bir sürü şey vardır. Ama duş alırken elinizdeki sabunu köpürtecek, vücudunuza yumuşak yumuşak süreceğiniz bir bez parçası bile yoktur. Şahsen bu eksikliği her kaldığı otelde hisseden birisi olduğum için, Esen Butik Otel’in banyosunda bulduğum, kişiye özel bırakılmış ambalajlı kese ya da sabunlanma pomponunu, artı hanesine yazdım.
 
Her yönü ile çok beğendiğim otelden ayrılırken, bizleri memnun etmek için seferber olan Esen-Ali Kandiye çifti ve otelin her işe koşan elemanı Pınar Yolbilir (sol başta) bu hatıra fotoğrafını çektirdim.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN