Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ayvalık Zeytin Hasadı

Yayınlanma Tarihi : 03 - 11 - 2014 : 09:16
Üç yıl önce Ayvalık Zeytin Hasadına davetliydim. Değerli dostum eski Kültür Bakanımız Prof. Dr. Suat Çağlayan’la birlikte Ayvalık esnafı arasında dolaşıyorduk. Kendisi zeytin ağaçları üzerine gerçekleştirmiş olduğu tarih ve fotoğraf çalışmalarını sergiliyordu. Şiirimize egemen olan zaman ve doğa bağlantısında, hafızalarımız, (nedense ve daima) “ihtiyar çınarları” hatırlar.
Oysa zeytin ağaçlarının, ihtiyar çınarlardan birkaç kez daha uzun ömürlü ve bereketli olduklarını, bu nitelikleriyle evrensel bir hayranlık ve ihtişam yarattığını Suat Beyin sergilediği o doyumsuz fotoğraflardan tanımıştım.
Fotoğrafların sergilendiği çarşı içindeki sergi salonunun önündeki tabureye oturarak çevreyi izliyordum. Altmışlı yıllarını tamamlamış dinç ve zarif bir hanımefendi yanıma geldi. İsmimle hitap etti. “Mor Kaftanlı Selanik” isimli romanımı yeni bitirdiğinden söz ederek ayaküstü bir sohbet başlattı.
Evlenip İstanbul’a yerleşmiş bir Ayvalık eşrafının kızıymış. Bana gençlik yıllarında yaşanmış bir Ayvalık sevdasını özetledi. Anlattıkları iki yıl kafamda biçimlendi.
İki yıl üst üste zeytin hasadına gelince, öykünün anlatıldığı Ayvalık sokaklarını yeniden gezerek hafızamda bu aşkın coğrafyasını pekiştirdim. Bu sevda, bu yılın baharında kağıda döküldü: Adını “Sahilde Zaman Bitti” koyduk.
16 Kasım İstanbul Kitap Fuarında Doğan Kitap tarafından piyasaya sunulacak...
***
Bu yıl yine Doktor Suat Beyle birlikte Ayvalık Zeytin Hasadı günlerindeyim. Geçen yıl Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer’in daveti üzerine gelmiştik. Rahmi Bey belediye başkanı seçilince, bu yıl bizi Sezai Madra Bey davet etti.
Her yıl bu şenliklerde bir “anma sloganı” seçilerek zeytin ve zeytinyağına ilişkin önemli bir duyarlılık değeri yaratılıyor. ATO Başkanı İbrahim Kantarcı bu yıl, şenlik sloganının “zeytinyağı, hayat bağı” olarak seçildiğini açıkladı.
***
Peki, bütün bu zahmetli ve masraflı etkinlikler neden düzenleniyor?
Elbette ki bu törenler sadece geniş bir misafir kitlesine Ayvalık’ı gezdirmek, onlar keyifli bir Cunda ve körfez turu yaptırmaktan ibaret değil...
Ticaret Odası’nın kendi görev tarifleri ölçeğinde benimsediği hedefleri var: Amaç, zeytinyağını ve özellikle Ayvalık zeytinyağlarını, bu bereketli ürünün has ve üstün vasıflarını örnek olarak ülkeye ve dünyaya tanıtmaktır.
Ama istenirse bu üç günlük hasat şenliği, çok etkin ölçekte önce Ege Bölgesinin, daha sonra bütün ülkenin yakın temas ve derin ilişki içinde olacağı bir milli kültür ve sanat festivaline dönüştürülebilir...
Pek, neden bu şenlik evrensel idrake dönüştürülmesin?
***
Ege denizinin bütün sahil ülkelerinde bir zeytin ve zeytinyağı tarihi, tarımı, sanayii, ticareti, kültürü, edebiyatı ve mitolojisi var.
Her ülke, ekonomik anlamda birbiriyle rekabet içinde iken, aynı zamanda yakın temas ve kültür edinme yarışı içindedir.İşte bu hassas ilişki ve bu fırsat talihi, her yıl Ayvalık sahillerinden başlayarak bütün Ege genişliğinde etkin bir evrensel festivale dönüşebilir.
Elbette ki hedef ve başarı zaman alıcıdır. Sabır ve gayret ister... Ama siz önce bunun idraki içinde ilk adımı atmaya bakın...
Ve işte o zaman dönüp bakın, Ayvalık neymiş görün...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN