Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Geleceği Basmane’de...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 10 - 2014 : 15:26
Konak Belediyesi, İzmir’in kültür varlıklarını tanıtmak ve dikkat çekmek amacıyla bir hafta sürecek “Basmane Günleri” etkinliği dizisi düzenliyor. 18-25 Ekim tarihleri arasında yapılacak etkinlikte, fotoğraf sergisinden tiyatroya, söyleşiden dinletiye, panelden geziye kadar ne ararsan var...
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, geçtiğimiz Cumartesi, Basmane Oteller Sokağı’nda restore edilip kent yaşamına “semt merkezi” olarak kazandırılan özel bir tarihi mekanda kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.
Amaçlarının İzmir’in derinliklerinde yatan tarih ve kültür değerlerine olanaklar elverdiğince sahip çıkmak olduğunu belirten Başkan, özellikle İzmir’in tarih kokan ve kültür semti Basmane ve çevresindeki tarihi mirasın daha çok gezilmesini, görülmesini, sahip çıkılmasını, hatta İzmirliler’in kent geçmişi adına sahip olduklarıyla gurur duymasını sağlamak olduğunu söyledi. Konak Belediyesi sınırları içinde 1.500 kadar tescilli antik yapı olduğunu belirten Başkan “Ne yazık ki bunlardan pek azını ayakta tutabiliyoruz. Sahipleri tarafından terk edilmiş eşsiz değerdeki yapıları, zaman ve insan tahribatından koruyamıyoruz. Tek çare bunları kamulaştırmak ama, bu da Konak Belediyesi’nin en az yıllık bütçesine bedel bir parayı gerektiriyor” dedi.
 
Asıl Güzellik, Duvarların Arkasında...
Kahvaltı sonrası, Tarih, Kültür Araştırmacısı Yazar Orhan Beşikçi rehberliğinde Basmane’den Agora’daki Antik Tiyatro kazı alanına kadar uzanan mini bir gezi düzenlendi.
Dar sokaklardaki bazı evlerin, konakların, hanların, otellerin içini de gezme fırsatı bulduk ve her duvarın arkasında insanı hayal dünyasına daldıran asırlık ağaçların, zamanın mermer ve taş ustalarının muhteşem el ve kafa izlerine tanık olduk.
Evet bazı tarihi yapılar, içinde yaşayanlar tarafından yaşatılıyor olsa da ne yaşatılmak... Yangın çıkıp tavan çökmüş, günümüz malzemeleri ile “çaresi”ne bakılmış. Döşeme mermerleri kırılmış, ucuz seramikler imdada yetişmiş... Merdiven çürümüş, günümüz ustaları tuğla ile, çimento ile “sanatlarını ve pratik zekaları”nı konuşturmuş...
Asla o insanları suçladığım anlamı çıkarılmasın... Pahalı bir iş olan gerçek restorasyon beklemek, hele hele bu alandaki geçit vermez bürokrasiyi aşmak, geçim savaşı veren insanlar için hiç de kolay değil. Ayakta tutanlara yine de teşekkür borçluyuz.
 
Ayakta Kalmış Olmaları Bile Bir Nimet...
Bu kadar iç göçe hedef olmuş, bu kadar beton anarşisine teslim olmuş İzmir’de, Basmane’nin arka sokaklarında bu kadar tarihi yapının hala -yaşam savaşı verir durumda olsalar da- ayakta kalmış olmasını, yaşadığımız kent açısından, mutlaka ayağa kaldırılması, kullanılması gereken önemli şans olarak değerlendiriyorum.
Zamana direnebilmiş muhteşem yapılardan çoğunun “eti gitmiş, kemiği kalmış olsa da” hala ayakta olması, her kademeden merkezi ve kent yöneticilerini büyük bir sorumluluk altına sokuyor...
Zaman zaman İzmir’e kimlik arayışına giren, “turizm kenti mi olmalı, yoksa sanayi ve ticaret kenti mi?” ikilemi içinde havanda su dövenlere, İzmir’in ara sokaklarında yatan gizli hazinelerine göz atmalarını öneririm. İzmir’in bir “tarih, kültür ve turizm kenti” olarak yol alması, bu kente hem aranan kimliği bulduracak, hem de para getirecektir.
Bu konuda sadece yerel yönetimlere değil, merkezi yönetime, sivil toplum örgütlerine de büyük görev düşüyor. Örneğin İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, Mimarlar Odası ve daha niceleri, bu kaderine terk edilmiş yapılardan her yıl belirli sayıda ayağa kaldırarak etkinlik alanı, misafirhane, sanat merkezi, restoran ya da kafe olarak kullanabilirler, kentin sosyal yaşamına kazandırabilirler... Bu konuda ortak bir zirve toplantısı bile düzenleyebilirler... Hatta büyük yapı ruhsatları bile “restorasyon rüşveti”ne bağlanabilir.
Hatırlatayım; Başkan Sema Pekdaş, tamamı ücretsiz olan etkinliklere, İzmir’in gizemlerini keşfe tüm İzmirliler’i davet ediyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN