Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“İyi Bayramlar” İçin İyi Şartlar Gerek...

Yayınlanma Tarihi : 08 - 10 - 2014 : 09:04
Bir kurban bayramını daha geride bıraktık... 
Suriyeli ve IŞİD vahşetinden kaçan yüz binlerce dilencimizle, önündeki kurbanlık yerine kendini kesen binlerce kasabımızla, ve de bayram namazı çıkışı Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bir konuşmasından alıntı cümleye tepkilerle dolu, sonunda “özür”le noktalanmış bir bayramı daha geride bıraktık.  Bundan sonraki bayramların daha iyi şartlarda geçmesi dileğiyle, ülkemizde yıllardır yaşanan “öğretmen diplomalı gençlerimizin dramı” ile devam edelim...
Biliyorsunuzdur; Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) diye bir kurumumuz var... Görevi, önümüzdeki yıllarda devlet kadrolarında ve ülke sathında ne kadar elektrik üretimine, kömür çıkarımına, yol, yol baraj yapımına ihtiyaç duyulduğunu hesaplayan ve hükümet kadrolarına gerekli yatırımlar için raporlar sunan, dahası, Türkiye’nin 5 yıllık dönemler halinde hangi dalda ne kaç öğretmene, hangi dalda kaç mühendise, doktora, hemşireye, hakime, teknik ara elemana ihtiyaç duyulacağını hesaplayıp ilgili kurumların buna göre hareketini sağlayan bir devlet kurumu...
 
Bu Gençleri Neden Okuttunuz?
Maalesef diğer devlet kurumları gibi bu kurumumuzun da iyice siyasallaştırıldığı, işlevini tamamen yitirdiği, eğitim kurumlarımızın “on binlerce fazla ve işe yaramaz öğretmen yetiştirmişliği” gerçeği ile bir kez daha yüzümüzde tokat gibi patladı.
Sınıf öğretmenlerine iş veren hükümet, branş öğretmeni olarak yetiştirdiği on binleri “size ve yetişmiş olduğunuz branşa, eğitim sistemimiz içinde ihtiyacımız yok” diyerek resmen sokakta bıraktı. Daha doğrusu, dar gelirli ailelerinin sırtında bırakmakla birlikte, bu gençlerimizin “işe yaramaz” olduğunu ilan edip, başka alanlarda iş bulmalarını öğütledi.
O zaman soruları sıralamanın tam yeridir:
13 yıldır iktidarda olan bir hükümet, bir Milli Eğitim Bakanlığı, bir Yüksek Öğrenim Kurumu ve üniversite rektörleri neden var? 
Mezun ettikten sonra “ihtiyaç fazlası” ilan ettiğiniz bu gençleri, Türkçe, matematik, fizik, kimya, coğrafya, fen bilgisi gibi çeşitli uzmanlık alanlarında neden yetiştirdiniz? Neden, yönetiminde bulunduğunuz bu dallarda bu kadar kontenjanı açtınız? Halen önünüzde bu kadar “ihtiyaç fazlası öğretmen” olduğu halde, üniversitelerin aynı bu “işsizlik dalları”nı neden doldurmaya devam ediyorsunuz?
 Önünüzde on binlerce işsiz branş öğretmeni dururken, bunların yerlerini “herşeyi bilen” sınıf öğretmenleri ile doldurmanın, bizim bilmediğimiz ya da bilmek istemediğimiz bir nedeni olabilir mi?
 
Bu Gençleri Kim Dinleyecek?
Nitekim, önceki gün Konak’ta bir araya gelen “işe yaramaz branş öğretmenleri”, taşıdıkları dövizlerle, dile getirdikleri kısa metinle, yaşamak zorunda bırakıldıkları drama dikkat çekmeye çalışmışlar. ABD’li Biden’in dilediği özüre odaklanan yazılı ve sözlü basınımızın pek de itibar etmediği bu gençlerimiz, çok haklı ve bir o kadar da derin sitemlerde bulunuyor:
Verilen kontenjanlar şans oyunlarına bile aykırı. Alan sınavından 40 net yapıp atanamayan öğretmen arkadaşımıza karşılık sınıf öğretmenliğinde 15 netle dahi atanan binlerce öğretmenimiz var. Öyle branşlar var ki, verilen kontenjan dehşet verici. Bu bir kıyımdır. Başka alanlarda iş bulmamız söyleniyor. Ben coğrafya öğretmeniysem sıva yapmaktan, garsonluktan ne anlarım. Başka alanlarda iş bulacaksam, neden 4 yıl bu devlete harç ödedim? Madem beni öğretmen yapmıyorsunuz neden yıllarımdan, gençliğimden çaldınız?
***
 Dilerim; gerçek sorumluluk duygusu taşıyan ülke yöneticileri, gençlerin dile getirdiği bu gerçekleri, “laf ebeliği” ile geçiştirip, Konak Meydanı’nda bırakmaz... 
 Yine dilerim; yöneticilerimiz, ülkemizdeki imam hatip okullarına ve mezunlarına gösterdikleri özel ilginin onda birini de, bu gençlerimize gösterirler.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN