Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyasette Ganimet

Yayınlanma Tarihi : 06 - 10 - 2014 : 10:25
Siyasetçi fırsatı ganimet bilen adamdır.
Top ayağına gelince kimsenin gözünün yaşına bakmaz ve doksana yönlendirir. 
 Amerikan Başkan Yardımcısı Biden, IŞİD’in dünyayı tehdit eden hal ve tavırlarından ötürü, sanki kendilerinin hiç suçu, günahı yokmuş gibi, bütün kabahati müttefiklerinin üzerine yıkarak paçasını kurtarmayı denedi.
Söylediği sözlerin yenilir, yutulur yanı yok. Her kelimesi adeta bir skandal dizisi oluşturuyordu..
Biden diyordu ki, “Bu işten müttefiklerimiz sorumludur. Türkiye’ye yüz milyonlarca dolar değerinde para ve silah gönderdik. Anladık ki en büyük sorun yaratan Türkiye imiş. Neyse ki erken uyandılar. Erdoğan bana (siz haklıydınız) dedi...”
Bu konuşmada geçen “Erdoğan bana siz haklıydınız dedi” sözü var ya, işte bu söz, Türkiye iç siyasetinde hazmedilmesi imkânsız bir yorum zorluğu yarattı.
Tayyip Bey haklı olarak böyle bir konuşma olmadığını belirterek, durum düzeltmesi denedi. Siyasi nezaket içinde hesap soran bir üslup kullanarak, durumun muhakemesini yaptı.
***
  Böyle bir konuşmanın Türk iç siyasetini allak bullak etmesi kaçınılmazdı. Nitekim Tayyip Bey hemen harekete geçerek, “Ben Biden ile yaptığım konuşmada böyle bir şey söylemedim. Eğer böyle söylediğimi ifade ediyorsa, Biden artık benim için tarih olmuştur” cevabını verdi.
Hani Şimon Perez’e karşı söylediği “daha da gelmem” türünden bir rest çekiş ile bir de ilavede bulundu: “Biden benden özür dilemelidir” dedi...
Biden’n danışmanları bir açıklama yaparak, aslında Biden’in, Erdoğan’ı çok takdir ettiğini, çok sevdiğini söylemekte adeta yarıştılar. Ama aralarındaki ilk konuşmada bu türden ifadelerin kullanılmadığını açıkça belirtmediler...
Siyasette bu tarz “tavzihler”, manaya açıklık getirme yerine; imaya pekiştirme kazandırmanın örnekleriyle süslüdür.
Nitekim bugün böyle bir durum yaşanmaktadır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’in Türkiye’ye yönelik suçlamalarına yanıt verirken, Biden için “Konuşmasını esefle karşıladım. 
ABD’deki görüşmede biz yanlış yaptık, tarzında bir ifadem asla olmamıştır. Harvard’da böyle bir açıklama yaptıysa, benden özür dilemesi gerekir” dedi.
Dış politika lisanı o kadar kıvraktır ki; lafı eveleyip, gevelemekte üstadlık örnekleri sergiler.
Biden’in danışmanlarının yaptıkları açıklamalarda bu üslubun şahane örnekleri görülüyor. Buna Türkçede “kıvırma” derler... Ya da zırva tevil götürmez...
***
  Biden’in konuşmalarında yorum ve yargı hatası olabilir. Tayyip Beyin konuşmasının çevrilmesinde algı yanılgısı yaratılmış da olabilir. 
Zaman içinde gelişmelerin niteliği, kullanılan lisanın ne olduğunu ve nasıl algılandığını açıkça ortaya koyacaktır.
Amerika şimdilik toprak kullanımı, üs kurma hakkı ve savaşa fiili destek verme noktalarında Türkiye’ye muhtaç durumda olduğu için, Biden kadrolarının alttan almalarını doğal karşılamak gerekir.
Ama Tayyip Bey hakikaten böyle bir açıklama yapmamışsa, artık ortaya çıkmıştır ki, Harvard Konuşmaları denilen kürsü kullanmanın hiç de saygıdeğer bir yanı kalmamıştır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN