Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ahmet Bey’in Telaşı

Yayınlanma Tarihi : 04 - 10 - 2014 : 09:57
Davutoğlu’nun AK Parti milletvekillerine yaptığı konuşma, sıradan bir siyaset gösterisi sayılamaz. Çünkü kendilerinin de sıklıkla kullandığı ve herkesi bu anlayış içinde muhatap alıp, halkı yönlendirdiği “Algı Kurbanlığı” ile bizzat karşı karşıya kaldığını gördü. Çözüm sürecinin halka anlatılmasında başarısız olduklarını itiraf etti. 
HDP’nin çözüm sürecini sekteye uğrattığını belirtti. Kullandıkları yöntemle başa çıkamadıklarının altını çizdi. Bu etkinlik ile mücadele edebilecek stratejilerini ve uygulama etkinliğini kaybettiklerini açıkladı.
Bunu anlatırken siyasetin etkinlik terminolojisini sıklıkla kullandı. Bu terminoloji, koşulların çözümsüzlüğünün imasında çok etkindir. Muhatabı, AK Parti’nin Doğu illeri milletvekilleriydi. 
Milletvekillerini olaylar üzerinde müessir olmamak (veya olamamak) noktasında eleştiriyordu: HDP’nin kara propaganda yaptığını, hükümetin ve AK Parti’nin çözüm sürecini iyi anlatamadığını ifade etti.
***
Burada hassas sözcük kara propagandadır. Çünkü bu üslubun AK Parti siyaset terminolojisindeki ifadesi, “algı yanıltmasıdır”. 
Kendi siyasetlerinin pazarlanmasında sıklıkla ve başarıyla kullandıkları algı yanıltması yönteminin, şimdi kendilerine karşı kullanılmasını, ağır ölçekli bir asabiyet kaynağı sayıyordu. AK Parti, mevcut siyasi kadro içinde en kapsamlı ve tesirli algı yanıltması yaratmak konusunda, en deneyimli ve etkili siyasi kadrodur. 
Şimdi genel başkan ve başbakan Davutoğlu Doğu kökenli milletvekillerini aciz kaldıkları gerekçesiyle, siyasi sıygadan geçiriyor ve görev ciddiyetlerini yetersiz buluyordu.
Doğu kökenli milletvekillerinin bir bölümü, haç farizası için Ankara dışında olduğu için dar bir kadro ile yaptığı bu tartışmada sadece 33 milletvekili vardı. Bu kadrodan sadece 15 tanesine yedişer dakikalık konuşma yapma fırsatı verildi. 
Bu tartışmanın özeti şudur: 
Davutoğlu, çözüm süreci konusunda hükümetin ve partinin kullandığı yöntemlerin etkinlik sağlayamadığını itiraf etmektedir. HDP başarılı bir muhalefet ile AK Parti algı yanıltma yöntemini geri çevirip, kendi algı yanıltma yönteminde başarılı olmuştur. 
Bu yüzden Davutoğlu, Doğu kökenli milletvekillerini, bu algı yanıltmasına karşı uyarıyor.
Şimdi dikkat edin değerli okuyucular, Başbakanın Doğu kökenli milletvekillerine aktardığı tespit şu: Diyor ki, “HDP, hükümetin yaptıklarını kendi yapıyor gibi algı oluşturuyor...”
Davutoğlu, Doğu kökenli milletvekillerine sitem ederek, ”HDP etkili; peki, siz niye değilsiniz” şeklinde uyarıda bulunmuş. Buna bir tür siyasi azarlama denebilir mi?
Bilmiyorum, yakıştırmak da istemiyorum...
***
AK Parti, siyasetin bütün alanlarında, kendi yarattığı algı yanıltması yöntemini hep başarıyla ve lehine kullanmıştı. Şimdi aynı yöntemin kendisine karşı kullanılmasından rahatsızdır ve çaresizdir... 
Peki, AK Parti karşıtı siyasi partiler HDP yöntemiyle AK Parti’ye karşı siyaset geliştirebilir mi? 
Soyut bir soru olarak mümkün görünüyor; ama somut dünyada hiç de mümkün görünmüyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN