Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İftiharın Namı Değişti

Yayınlanma Tarihi : 30 - 09 - 2014 : 09:13
Cumhuriyetin ilk yıllarında endüstriyel üretim merakına kapılmış bir Türkiye iddiası vardı. Gazi’nin hedeflerine, sağlam yönler gösterecek bilgili ve deneyimli kadroların tavsiyesiyle, ilk adımın insan yetiştirmek olduğu kabul edildi. Ayrıca endüstrinin bütün işlevlerini örgütleyecek şirketler kurulması fikri çok itibar görmüştü: Sümerbank bunların en etkin ve kapsamlı kurumu idi. 
Sanayileşmek için önce yetişmiş insan gücü stoklarımızı artırmamız gerekiyordu. Atatürk’ün emriyle çok geniş bir kadro yurt dışına ve özellikle Almanya’ya eğitime gönderildi.
Büyük çoğunluğu mühendislik dallarında ihtisaslaşacaklardı. Nitekim öyle oldu. Türk sanayileşmesinin dev adamları işte bu eğitim programlarında yetişen dev zihinli vatan evlatlarıydılar.
***
Cumhuriyet bayramlarında, bu fabrikaların ürünlerini duruma göre bazen kamyonetlere, bazen de kağnılara yerleştirmiş olarak resmigeçit törenleri sergilerdik. Bu ürünler tören tentesi önünden geçerken, ilçenin kaymakamı, jandarma komutanı, savcısı ayağa kalkarak malzeme araçlarını selamlarlardı. 
İlçedeki Sümerbank mağazasında aranan her şey bulunurdu.
İplikten kumaşa kadar özellikle giyim eşyasına ait her malzeme bulunurdu. Büyük bir iftiharımız vardı. Hepsinin üzerinde “Türk Malı” yazardı. Sonra “Made In Turkey “ ile karşılaştık. Bunlar ulusal varlığımızın hücrelerine bir iftihar başlığı olarak yerleşmişlerdi.
Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştığım yıllarda sanayileşme hedefinin ne kadar derin bir iftihar ve iştiyak yarattığını biliyorum. Bunların hafızamdan silinmesi asla mümkün değildir. Her ürüne “Made in Turkey” yazmanın nasıl bir kader idraki olduğunu anlatırken ülke iftiharının bütün gururunu duyardım. Bu o kadar yaygın bir ulusal iftihardı ki, çocuklarımıza bir vatan mirası bırakır gibi gururlanırdık... 
Şimdi bu güzel geleneğe veda ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra ürünlerimize “Made In Turkey” damgasının vurulmayacağını, bunun yerine yeni yaptırılan logonun kullanılacağını söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yetkilileri, ihraç edilen Türk mallarının üzerine konulacak bu yeni logoyu cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok beğendiğini belirtti. Daha öncede Türk Lirası ambleminin seçiminde de nihai karar Tayyip Bey’in iradesine bırakılmıştı.
Şimdide aynı üslup ve yaklaşım içersinde Türk ekonomisine aidiyet kararının Tayyip Bey’in tercih iradesiyle uygulamaya koyuyoruz... “Türkiye’nin Gücünü Keşfet” anlamına gelen İngilizce logonun uluslararası ticarette etkin olacağı söyleniyor.
Bu tasarımın uzun soluklu olmasını dilerim. Ama benim yıllardır bağrıma bastığım “Türk Malı” deyimindeki iftiharın yerini tutmuyor. 
Çünkü hiçbir logo, ülkenin yerini tutmaz; ulusun yerini tutmaz...
İftihar logonun değil, ülkenin ve ulusundur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN