Her Beldeye Bir Yücel Okutur Lazım

Yukarıdaki başlığı Yücel Okutur yıllar önce hak etmiş, ben onu geç tanıdığım için esasında çok üzüldüm. Öncelikle böyle bir insanla beni tanıştırdığı için sevgili Levent Ürkmez’e çok teşekkür ediyorum.
 
Geçen hafta sonunu Köyceğiz ve Dalyan’da geçirdim. Türkiye’nin her yeri hızla betonlaşırken, ormanlar türlü türlü bahaneler yaratılarak yok edilirken, bu bölgenin el değmemişçesine korunması beni oldukça şaşırttı. Nasıl oldu da göl manzaralı villalar buralara yapılmamış, hızlı kooperatifçiler buraları görmemiş diye düşündüm.
 
İlk bulduğunuz fırsatta Köyceğiz ve Dalyan’a gidin. Siz de gördüklerinize çok şaşıracaksınız. Bu güzelliğin ve doğallığı koruyanları eminim siz de merak edeceksiniz.
 
İşte bu sorunun altında Yücel Okutur’un inanılmaz sabrı, mücadelesi ve azmi yatıyor. Okutur, bu mücadeleyi yalnız vermediğini her cümlesinde özellikle belirtiyor.
 
Gün olmuş “defol git buradan’’ demişler, zaman gelmiş onu ‘’hain‘’ ilan etmişler. Ama o yılmamış ve bildiği yoldan dönmemiş.
Verdiği kavga öyle üç beş yıllık değil, neredeyse 40 yıldır sürüyor.
 
Ama kendisi çok alçak gönüllü, ön plana çıkmaya hevesli değil, en önemlisi de konuşmalarında ‘’ben’’ değil ‘’biz’’ demekten hoşlanıyor. 
 
Geçmişte beraber çalıştığı, önerilerine tüm desteği veren bütün yöneticileri ön plana çıkartarak her şeyi anlatmayı seviyor. 
 
Bölgenin tüm koruma kararlarının altında imzası olan rahmetli Özal’ı yere göre sığdıramıyor. Özal ile arasında köprü olan ve rahmetliyi ikna eden Can Pulak’ı öve öve bitiremiyor. Dalyan için tüm kararları alan Çevre Bakanlarının adlarını saygıyla sayıyor. 
 
Muğla’da görev yapan tüm valilere, kaymakamlara ve belediye başkanlarına ayrı ayrı minnet duygularını iletiyor.
 
Muğla’nın unutulmaz valilerinden Temel Koçaklar, Hakan Güvençer’e çok şey borçlu bu bölge diyor.
 
Yine bu doğa dostu insanın katkılarıyla organik tarım ile ilgili bölgedeki projelerde de sona gelinmiş. Birçok arazi İl Tarım Müdürü Nazif Ekici başkanlığında yapılan çalışmayla sertifikalandırılmış. 
 
1978 yılında yolu tesadüfen Dalyan’a düşen İnşaat Mühendisi Yücel Okutur o günden bu güne Dalyanlı olmuş. Onu ve başardıklarını anlatmak için sayfalara ihtiyaç var ama şöyle özetleyebilirim.
 
1980 yılında Dalyan’da tapu, imar ve ruhsat diye bir şey yokmuş. 10 yıllık uğraş sonunda 1991’de tüm kadastro çalışmaları bitmiş. 
 
1991 yılında bölge özel korumaya alınmış. 
 
Kanal kenarı 1,5 kat, içerilerde 2 kattan fazla imar izni yok.
 
Köyceğiz-Dalyan Doğa Tarihi Derneği kurucusu.
 
Turmepa Bölge Kurucusu.
 
Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turizm otelciler ve İşletmeciler Birliği Kurucusu.
 
Alınan tedbirlerden, yapılan bilinçli çalışmalardan önce 1980 yılında göl, kanal ve deltaya, Köyceğiz ve Dalyan’ın tüm fosseptikleri akarken Almanların katkılarıyla yapılan arıtma sayesinde sulak alanlar kurtarılmış. Yani bir İzmir Körfezi olmamış.
 
Yapılan çalışmalarla mavi yengeç denilen buraya has canlının nesli tükenmekten kurtulmuş. 
 
Caretta carettalar sıkı bir koruyucuya kavuşmuş.
 
Okutur’un şu anki tek düşüncesi Dalyan’da hem hava hem de su kirliliğine sebep olan 600’e yakın tekne için yapılan çalışmalar. Sintine atıkları ile suları, egzoz gazı ile sazlıkları yok etmeye başlayan, hurdaya çıkan kamyonların motorlarından üretilen teknelerin yerini elektrikli fiber tekneler alacak. Ankaralı bir firmanın yürüttüğü proje son aşamasına gelmiş.
Bu da gerçekleşirse balıklar ve sazlık alan rahat bir nefes alacak. 
 
Bu örnek insanın önayak olduğu daha birçok proje var Köyceğiz ve Dalyan’da. Okutur’a yöre halkının bakışını eminim siz de benim gibi merak ediyorsunuzdur. Yıllar sonra da yine sevmeyeni var ama artık seveni çok daha fazla.
 
Yöre halkı özellikle gençler onun başta Dalyan olmak üzere bölgeye neler yapmaya çalıştığının çok iyi bilincindeler. 
 
Eşi Fulya Okutur da, Yücel Bey kadar fanatik bir çevreci. 24 yıl önce İstanbul’dan 3 günlük yeni gelin olarak geldiği Dalyan’da çizmeleri ayağına geçirip kanal temizliği çalışmasına katılmış.
 
Yukarıda da belirttiğim gibi istenirse çevre nasıl korunabiliyormuş, özellikle gençler bu konuda nasıl eğitiliyormuş merak ediyorsanız bir zahmet Dalyan’a gidip yerinde görün.
 
 
 
YORUM EKLE