Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tolerans En Akılcı İsabettir

Yayınlanma Tarihi : 25 - 09 - 2014 : 09:29
İsrail ile ikili ilişkilerimizin bozulması, aslında dünya siyasetindeki etkinliğimizin tartışılır hale gelmesini sonuçlandırmıştı.
Davos’ta Tayyip Bey, “siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diklenişiyle beklenmeyen bir çıkış yapmış ve ilişkilerimiz gerçekten telafisi zor bir zedelenme süreci yaşamıştı.
Hala aynı sürecin olumsuzluklarını giderebilmiş değiliz...
Sonra da iş bildiğiniz gibi çığırından çıktı. 
Bunca zaman geçmiş olmasına rağmen makul bir düzey tutturabilecek girişimimiz olmadı. 
Oysa çevremizdeki ani ve tehlikeli gelişmelerin gerek istihbarat aşamalarında, gerekse ortak eylem planlamasında İsrail ile ilişkilerimizin makul düzeylere ulaştırılabilmiş olması, dış politikamız açısından çok önemli yararlar sağlayabilirdi.
***
Eski dışişleri bakanımız, şimdi başbakanımız... Uyguladığımız dış politikanın mikrometresine kadar detaylarını en iyi bilen kişi.
İsrail’in bu bölgedeki politikaları izleme, eylemleri değerlendirme, yeni hareket stratejileri belirlemede etkinliği çok açık görülüyor. 
Türkiye geçmişte İsrail ile yakın ilişkiler içinde olmaktan çok alanlı yararlar sağlıyordu.
Şimdi ülkemiz için sıkıntı yaratan günlerdeyiz. Dış politikamızı ve inanç dünyamızı silkeleyen bir sürü yanlışlık içindeyiz. 
Dünya politikalarını düzenleyen birimler ve ülkeler, bu konularda Türkiye’yi ihmal edilebilir müttefik olarak görülüyor.
***
Örneğin Amerika’nın IŞİD baskınını; Suriye, Irak, İsrail bildiklerini en yetkili ağızlarla açıklarken, bizim bu bahiste ne ölçüde ciddiye alındığımızı yandaş basın bile yorumlamakta zorluk çekiyor...
Tayyip Beyin Amerika seyahati vesilesiyle çok önemli bir görüşme planlanmıştı. Ronald S. Lauder başkanlığındaki Dünya Yahudi Kongresi Tayyip Bey tarafından kabul edilecek ve İsrail Türkiye ilişkilerinin belki de düzelmesi yolundaki ilk adım olacaktı. 
İşin gerçeği şu ki, hem Türkiye, hem İsrail böyle bir görüşenin gündemini iyi kullanarak ilişkileri çok olumlu yönde geliştirebilirlerdi.
Peki, ne oldu?
İsrail’in gerekçesini bilmiyoruz. Belki dünya kamuoyu biliyor. Ama biz bilmiyoruz. Görüşmenin saatinin değişmesini istemişler. Ya da bir sonraki güne alınmasını istemişler. 
İsrail gibi dünya kamuoyunu planlamaya meraklanmış bir siyaset kadrosunun, bu görüşmenin saatinin değişmesini istemesi kadar şaşırtıcı gerekçe görmüyorum. 
Çok makul bir talep gerekçesi varsa bunun kamuoyuna açıklanması gerekirdi. Çünkü bütün dünyanın gözü bu görüşmenin üzerindeydi.
Belki bir gerekçe açıkladılar; ama cumhurbaşkanı bu talebi makul bulmamış ve erteleme talebine iptal kararıyla cevap vermiş.
Bu görüşmenin önemsiz olduğu söylenemez. 
Eğer önemsiz ise cumhurbaşkanın ajandasını düzenleyenlerin söyleyecek bir mazereti olması gerekmez mi? 
Gerekçe olarak program yoğunluğu belirtilmiş. 
Türkiye bunu çok merak edecektir.
***
Talebe karşılık verilen cevap, eski deyimle mütenasip mi?
Gerekçe bilinmeyince eyleme anlam kazandırmak hem isabetli, hem de adil değildir.
Sadece fırsatın kaçırılmış olmasına esef edilebilir... 
Unutmayın! Tolerans, en akılcı isabettir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN