Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cühela istatistikleri

Yayınlanma Tarihi : 12 - 09 - 2014 : 09:03
Eylül ayı içinde Türk siyaseti açısından iki önemli olay yaşandı. Birincisi, Davutoğlu 62. Hükümeti kurdu. Güvenoyu aldı. Faaliyete başladı. İkincisi, Kılıçdaroğlu, Kurultay kararına başvurdu ve kazandı. Kadrosunda bazı kodaman değişiklikleri yaptı.
Önemli isimlerden bazılarını kadrosu dışına itti. Kim ne derse desin, hala “deden toruna / babadan oğla” geçen eski şehzadeler saltanatını andıran konum erbabı değişiklikte unvanını ve rütbesini korudu... 
Bu durum, siyasetin doğal davranışıdır. Alışkanlık peyda ettiğimiz manzarayı sürdürmeyi severiz.
***
Türk siyaseti, Türk ekonomisi üzerinde altmış yıldır, kafa patlatan ve kalem oynatan dostum Coşkun Ürünlü, AKP ve CHP kadrolarındaki yeni görev değişikliklerinin derin içerikli olaylarına ve atak stratejilerine dair bir makale yazmış. 
Bu makalede Türk toplumunun okuma yazma istatistiklerine de yer vermiş. Bu sayısalların ortaya koyduğu bir hazin gerçek var.
Bu hazin gerçeği tablolaştırdığınızda adeta bir felaket manzarasıyla karşılaşıyoruz. 
Geleceğimizin çok açık ara ile eğitim olgunluğundan mahrum olduğunu bu tablonun ayrıntılarından saptayabiliyoruz. 
***
Yazımın başlığında temas ettiğim iki olayın gerçekleşme karakterine bakın; hemen göreceksiniz ki, bu can yakan hoyrat manzaraya çare üreten bir partiye parlamentonun hiçbir grubunda rastlayamıyorsunuz.
- Nüfusumuzun 24 milyonu sadece ilköğretimden geçmiş. Ortaokul eğitime devam etmek için ya fırsatı, ya da imkânı olmamış.
- Lise mezunu düzeyinde eğitim alabilmiş olanlar ise     12 milyon düzeyine kalmış. 
- Üniversite ve üstü eğitim alanlar ise 7 milyonun biraz üstünde...
***
Türkiye’de okuma yazma bilmeyenlerin sayısı çok şaşırtıcı bir miktara ulaşmış durumda. Şu anda Türkiye’de 2.5 milyon yurttaşımız maalesef okuma ve yazmayı bilmiyor... 
Buna ilave olarak okuyup yazmayı bilmekle birlikte, bir okul bitirmeyen insan sayısı      4 milyona ulaşmış durumda... Biraz ürkerek, biraz utanarak “aman yarabbi” diyebilirsiniz..
***
Şimdi can alıcı noktaya geldik; geçtiğimiz on gün için iktidar partisi ile ana muhalefet partisi, parti içi çatışmaların nihai karar aşamalarını belirlediler. Yeni kadrolarını kurdular. Bakanlar kurulu isimlerini belirlediler. 
Güvenoyu eleştirilerinde hem “kişisel”, hem “kitlesel” değerleri kendi iktidar taleplerine kilitleyen uygulama hedeflerini gördük.
Bu yetmedi; yeni hükümet programının temel hedeflerini dinledik. Bu arada yanlış siyaset uygulayan; fakat halkın farkına varamayan ve fiili durum zaaflarına kapılan bir siyaset modelinin işletilmek istendiğini gördük. Yani hem iktidarı hükümet programında, hem muhalefetin hedef arayışında halkın okuma yazma istatistiklerine temas bile edilmediği görüldü. Türkiye cahillerinin, ne iktidarın, ne de muhalefetin müzakere ajandasında yer olmadığı görüldü. Siyasetin zayıf sahnesinde adeta kasıtlı bir ihmal içinde bırakılmış gibiydi.
***
Evet, insan unsurunun olgunlaşmadığı hiçbir siyaset zeminin millet için başarıdan söz edilemez...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN