Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“3 Başkan Sözü” ve Sarnıç Vakası...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 09 - 2014 : 09:01
Bizim vatandaşın özel “yetişmişliği”dir; birisinin kanunları kuralları çiğneyip kendisine menfaat temin ettiğini görürse, anında “emsal” kabul eder ve “o yaptı bin neden yapmayayım?” açık gözlülüğü ile harekete geçer. Daha önce benzer işgalleri, yağmaları yapanların başına bir şey gelmemişlikten de cesaret alarak... 
Hükümetler de, oy hesabıyla devletin malına sahip çıkmaz ama, yıllar geçse, üzerinde kentler yükselse de devletin malı bir şekilde zayi olmaz... Ta ki oy veya başka bir hesapla harekete geçen siyasiler, kanun yapma gücünü kullanana kadar.
Yıllardır Gaziemir Sarnıç’ta benzer bir durum yaşanıyor... Gel gör ki; yolları açılmış, elektriği, suyu, telefonu bağlanmış, her türlü belediye hizmetini alan evlerin sahipleri, üzerine bina inşa ettikleri arsanın gerçek sahibi değil... Yıllar itibariyle orman gitmiş, arsası kalmış...
Üzerine her türden ev inşa ettiğiniz, bahçeler kurduğunuz arsanızın tapusu yoksa iyi bilirsiniz; ek gelirsiz hayatiyetini sürdüremez durumdaki hükümet, “orman vasfını kaybetmiş orman arazilerinin, bir anlamda işgalcisi vatandaşlara satılması, onların tapuya, hazinenin gelire kavuşması” amacıyla kanun çıkardı.
 
Sarnıç “Kanun Çuval”ndan Çıkmadı...
 
Türkiye’nin bir çok bölgesinde olduğu gibi, Sarnıç’ta da kanunun gereği yerine getirilirken, 2 yıl kadar önce başlatılan çalışmalar sürekli ertelenmeye başladı. 
Sonra anlaşıldı ki; arazilerin kendi üzerine tesçillenmesini isteyen bir işadamı vardı.
Akmakta olan sular birden durur, Valilik, kaymakamlık, bakanlık topu birbirine atar. Çünkü, bu makamlara tabir caizse “top dolaştırma” görevi verilmiştir. 
Ortada bir sorun varsa, hele hele bu durum 30 bin nüfuslu yerleşim yerinde      20 bin oya denk geliyorsa, siyasilerin sevdiği ortamdır. 
Geçtiğimiz yerel seçimler öncesi AK Parti kanadı, vatandaşa sorunu çözme sözü verir, “2 B’ye 3 başkan sözü” başlıklı broşürler dağıtırlar ve eklerler; merak etmeyin... Meclis gündeminde “yasa torbası” var, bir kanun maddesi de sizin için atarız, sorun biter...
Ancak, 148 maddeli “kanun çuvalı”nda Sarnıç yoktur...
Seçim bitti, vaat gitti...
Önümüzdeki seçimde, Sarnıç yine siyasetçilerin “palavra alanı” olmaya devam edecek...
Sarnıçlılar’ın aslında, Türkiye’nin her hangi bir bölgesinde uygulanan 2 B arazilerinin satışı uygulamasından farklı bir istekleri yok...
 
Söz Sırası Muhalefette...
 
Sarnıç’ta vaatler “kof” çıkınca, haliyle söz sırası muhalefet kanadına geçti...
Konunun yakın takipçisi olan CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Ankara’da basın toplantısı düzenleyerek son durumu özetlemiş:
30 Mart yerel seçimleri öncesi Sarnıç 2/B sorununu seçimden sonra çıkartacakları ilk torba yasada çözecekleri sözünü vermişlerdi. Baktık, torba yasalar arasında Sarnıç yok. CHP grubu olarak, onların “seçim vaadini” kelimesine bile dokunmadan “değişiklik önergesi” olarak verdik. 
Ancak, AKP Grubu oylarıyla reddedildi. Bakalım, önümüzdeki genel seçimlerde vatandaşın karşısına nasıl çıkacaklar?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN