Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Yeni Türkiye”nin Eski Emeklileri...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 09 - 2014 : 09:17
Yıllardır yazar çizeriz... “Hükümete bağlı ilgili kuruluşların açıkladığı enflasyon rakamları ne işçinin, ne memurun, ne emeklinin, ne de küçük esnafın enflasyonudur” diye... Çünkü bu kesimlerin gıda maddelerinde, mutfaklarında, zorunlu ihtiyaç maddelerinde, market raflarında yaşadığı enflasyon, her açıklananın çok üzerindedir...
 
Bu kesimler, aylık-yıllık bütçelerinde her ay açık verirken, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları maaşlar da “hükümetin enflasyonu”na göre belirlenmesiyle, ağır yaşam koşullarıyla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.
 
Eğer, toplumumuzun en güzel özelliklerinden olan, yakın akraba dayanışması olmasa, bu kesimler çok daha zor koşullar altında yaşamak zorunda kalacaklar. Nitekim, kendilerinde başka tutunacak dalı olmayanlar, büyük sıkıntı içindedir.
 
Artık, “başkan gibi cumhurbaşkanını seçmiş, yeni bir başbakana kavuşmuş, makam, mevki, köşk paylaşımını gerçekleştirmiş, taşlarını yeniden yerine oturtmuş, yeni bir döneme, yeni bir Türkiye’ye doğru yelken açmış bir ülke olarak”, ezilen kesimlerin de sorunlarına çare aramanın tam vaktidir.
 
Örneğin, CHP İzmir milletvekili Dr.Aytun Çıray’ın altını çizdiği gerçeklere göz atmanın tam sırasıdır:
Açlık sınırının 1.485 lira olduğu ifade ediliyor. Bağ-Kur emeklisinin ortalama aylığı 965, SSK emeklisinin ortalama aylığı 1.187 Lira... Emekli memurun ortalama aylığı ise 1.450 Lira... En düşük maaşlardan bahsetmiyorum bile. Şimdi düşünün; bu maaşlarla en az dört kişilik aile geçinmeye çalışıyor.
 
Hükümet, emeklilere adeta bir fazlalık muamelesi yaparak, onlara ödenen maaşı bile çok görüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sesleniyorum; emekli yurttaşlarımıza hiç olmazsa yılda bir defa ‘bayram ikramiyesi’ ödeyerek onları biraz rahatlatın.
Resmi rakamlara göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksi son bir yıl içinde 300 liradan fazla bir artış göstermiştir. Yapılan enflasyon zammı ise bunun yarısını bile karşılamamaktadır. Bu da gösteriyor ki, emekli maaşlarında bir iyileştirme zorunlu hale gelmiştir.
 
Yanlış Adreste Haklı Eylem...
Dün Konak’ta eylem vardı... “Bu ülkede taşeronluğun kökünü kazıyacağız” gibi söylemlerle, çalışan kesim her geçen gün biraz daha fazla taşerona teslim edilirken, İzenerji’de kanun gereği yapılan hizmet ihalesini özel şirketin kazanmasıyla işsizlik tehlikesiyle baş başa kalan 1.070 işçi sokaklara döküldü.
 
Bu işçilerin istek ve eylemleri gazete sütunlarında yer alırken, kürsüye çıkarılan bir işçi çocuğunun şu sözleri tam da bizi yazı konusu örtüşecek cinstendi; Herkesin babaannesi torunlarına yardımcı olmak zorunda değil...
 
Bu mini cümle, okunup geçilecek sıradan bir cümle değil, yukarıda anlatmaya çalıştığımız “akraba dayanışması da olmasa...”nın tam karşılığı...
 
Gittikçe artan dozda taşeronlaşmaya karşı eylem yapan işçiler, her ne kadar Büyükşehir Belediyesi’ni doğru yürümüşlerse de, asıl muhataplarının sadece “taşeronlaşmayı zorunlu hale getiren kanun”un gereğini yapmaktan öte bir günahı olmayan belediye yönetimi olmadığı ortadadır.
 
Büyükşehir’de Eylem Kolay...
O halde burada bir “adres şaşırma veya saptırma” durumu var... Haklı olarak hak arayış için yollara düşen emekçilerin asıl hedefleri, ilgili kanunları değiştirme ve bu konuda girişimlerde bulunma durumunda olanların adresi olması gerekirdi.
 
Ama, asıl adres İktidar Partisi İl Başkanlığı’na doğru yürüyüş düzenlemenin, slogan atmanın Büyükşehir Belediyesi önünde bağırmak-çağırmak kadar kolay değildir. Büyükşehir Belediyesi’ni “hedef” seçmekte isabet etmişler ve “doğru adrese” yönlenerek olası polis şiddetinden kendilerini korumuşlar.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN