Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yük O Kadar Ağır ki Bırakıveriyoruz Kenara

Yayınlanma Tarihi : 02 - 09 - 2014 : 11:36
BEN HABER GAZETESİ 23.SAYI
 
 
Antidepresan kullanımı neden yükseliyor?        
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) intiharları ‘’Geleceğin sağlık sorunu’’ olarak ilan etti.
Geçtiğimiz günlerde intihar ettiği söylenen ünlü komedyen Robin Williams'ı kaybetmek sevenlerini yasa boğdu.   
 
Bu tarz haber ve sorular medya haberlerini süslüyor. Peki bu haberler eşliğinde ‘insanlar yaşadığı hayattan memnun mu?’ sorusunu soralım. Bu sorunun cevabını TÜİK’ten istediğimizde karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor:
 
Nüfusun yaklaşık yüzde 60′ı hayatından memnun. Yüzde 15′lik kısmı pek memnun değil. Geriye kalan yüzde 25′lik kısım ise ne öyle, ne böyle diye yanıt veren “Eh işte”ciler! 
 
Peki... Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre son beş yılda psikolojik rahatsızlık nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısı 3 kat artarak 9 milyonu geçmiş ve tam 34 milyon kutu antidepresan kullanılmış! Kullanılmış demeyelim, verilere göre tam tamına iki kişiye bir kutu düşecek kadar antidepresan yemişiz. Eeee ne var bunda diyebilirsiniz? İntiharların, namus cinayetlerinin, çocuk suçluların, işsizliğin, boşanma oranının arttığı bir ülkenin  yüzde 60’ının yaşadığı hayattan memnun olması normalse bir şey diyemeyeceğim.
 
Neden bu kadar antidepresan kullanıyoruz? Neden psikiyatri kliniklerinin kapılarını tırmalıyoruz. Yok arkadaş! Yeni nesil şükretmeyi bilmiyor. Yeni nesil tutturmuş bir özgürlüktür diye gidiyor. Hele hele kızlı erkekli dinden uzak yaşayıp insan haklarıdır diye gürlüyor. Açlık sınırının 1400 TL olduğu bu ülkede asgari ücret 830 TL, ama milletimizin neredeyse yarısı hala gelirinden şikayet ediyor! Bu ne arkadaş? Ağzınla kuş tutsan kimseye yaranamazsın. Ne eti? Yemeyin! Makarna neyinize yetmiyor? Zaten çok yemek kilo yapıyor.
 
İntihar olayları ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile ters orantılı bir tablo çiziyor. Kişilerin yaşamlarındaki genel mutluluk düzeylerinin yüksekliğine rağmen antidepresan kullanımının artması bir şeylerin yanlışlığını ortaya koyuyor. Acaba kişiler kendilerini bu antidepresanlar yardımıyla mı mutlu hissediyor? Bu soruya yanıt vermek biraz güç. Ancak bilinen bir gerçek gençlerimizin çocukluklarından itibaren sırtlarına yüklenen ciddi sorunlar nedeniyle ruhsal sağlıklarını yitirdikleri. 
 
Gençlerimizin "Niçin yaşıyoruz? Hayatımın sonrasında ne olacak?” sorularına verdikleri cevaplar "Hayat yaşamaya değer veya hayat bir anlamsızlıktır" sonucuna götürüyor. Dillerde hep ‘bizim zamanımızda böyle miydi, bunlar sorumsuz’ nidaları... Oysa yük o kadar ağır ki taşıyamayınca atılıveriyor kenara.. 
 
Tamam, peki:  Yeni nesil sorumluluğunu alsın ama bir zahmet depresyonda da olmasın!
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN