Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Toz ve Toprağa Karışan Sesler

Yayınlanma Tarihi : 02 - 09 - 2014 : 11:34
BEN HABER GAZETESİ 23.SAYI
 
 
Yıllardır İzmir’in Pınarbaşı, Doğanlar, Naldöken, Işıkkent sakinleri toz, toprak içinde yaşarlar. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın bu bölgede görülme oranı İzmir’in diğer semtlerine göre en üst seviyededir.
 
Eylem yaparlar, oy vermeyeceğiz derler, çoluk çocuk yollara düşerler ama bir türlü seslerini duyuramazlar, haklı çığlıkları toz ve toprağa karışıp gider.
 
Son 25 yılın tüm belediye başkanları, bu bölgedeki çimento fabrikaları ile taş ocaklarının taşınacağını söyler, vaat eder ama netice hep sıfırdır.
 
Ben daha önceki yazılarımda buralara hakim toz lobisinin gücünün çok etkin olduğunu, etkili yetkili herkesin elini kolunu bir şekilde bağladığını yazdım.
 
Kent Konseyi Birliği 7 yıl önce “bu bölge tamamen temizlenmeli” kararı almış ama aldığıyla kalmış.
 
Taşocakları ve çimento fabrikalarına karşı yıllardır savaş veren Yeşil Pınarbaşı Platformu tüm girişimlerine rağmen bir netice elde edememiş. Bu çevrede yaşayanlar, ‘’akşam kapımızın önüne pırıl pırıl yıkayıp bıraktığımız araçlarımızı, çamaşırlarımızı sabahleyin bir parmak tozla kaplanmış bir şekilde buluyoruz’’ diyorlar. İnsanın aklına ister istemez şöyle bir soru geliyor. Eğer fabrikaların filtreleri çalışıyorsa bu ortalığı kasıp kavuran toz bulutları Afrika’dan mı geliyor?
 
Şu anda bölgede 250 koah hastası yaşam savaşı veriyor. Bu bölge insanlarının hayatlarını bazıları sudan ucuz gibi görüyor. Her zaman Bornovalı olmakla övünen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu nasıl olur da bu bölgeye el atmaz, çözüm getirmez anlamak mümkün değil.
 
Büyükşehir Belediyesi en büyük yatırımlarımızı çevreye yapıyoruz derken bu bölgedeki çevre felaketlerine nasıl duyarsız kalır, bu da ayrı bir soru işaretidir. 
 
Çimento fabrikaları ile taş ocaklarının yarattığı toz toprak içinde yaşam savaşı verenler, seslerini nasıl duyuracaklarını artık bilemez hale gelmişler.  
 
Büyükşehir kulaklarını bu çığlıklara kapattığı gibi, seçim öncesi oy almak için her türlü sözü veren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla da seçildikten sonra buralara uğramaz olmuş.
 
Ben inanıyorum ki bu toz toprağın yarattığı yıkıma karşı sessiz kalanlardan, elbet bir gün, bir şekilde birileri hesap soracaktır. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN