Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Sorununa Vali Eli!...

Yayınlanma Tarihi : 28 - 08 - 2014 : 09:36
İzmir Ticaret Borsası’nın Ağustos Meclis Toplantısı’na ve yılın ilk kuru üzümü ile kuru incirinin borsaya gelişi nedeniyle düzenlenen geleneksel toplantının konukları arasında yer alan İzmir Valisi Mustafa Toprak’a, bazı borsa üyeleri “Mezbahasız İzmir”i anlatmış. Vali’den, Buca Kaynaklar’da Tansaş’ın yap-işlet devret süresi bittiği için arsa sahibi Hazine’ye geçen Entegre Et Tesisleri’nin yeniden açılması için yardımcı olmasını istemiş.
 
Konu ile ilgili haberler, çeşitli gazete ve haber portallarında “Vali Toprak, İzmir’in mezbaha sorununa el attı” başlık ve girişiyle yer aldı.
Ben size Vali Toprak’ın konu ile ilgili sözlerini burada aynen tekrarlayım da siz nasıl bir “el atma” olduğuna karar verin:
 
Mezbaha konusu ciddi bir eksik... Serbest piyasa koşullarında bunu özel sektör yapmalı. Özel sektör dizayn etmeli. Ama boşluk varsa kurumsal olarak dolduracak bir takım çalışmalar yapılmalı. Önümüzdeki günlerde bu çalışmayı yoğunlaştırmak gerekecek. Et ve Balık Kurumu, borsa ve yerel yönetimlerle birlikte bu ihtiyacı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Et ve süt piyasasında bazı regülasyonlara ihtiyaç var. Fiyat oluşumları ve kaliteli, sağlıklı, hijyenik ürünü bir konsepte getirmemiz gerekiyor.
 
22 Yıllık Hikaye...
Bunun nasıl bir “el atma” olduğunu, ilgili işadamlarının Vali Bey’den ricası ile, aldıkları cevabın ne kadar uyuştuğunu, kendilerini ne kadar tatmin ettiğini anlayanların, taktirine bırakarak biz “anlamayanlar” için konuyu açalım.
Bayraklı Salhane’de sağlık koşullarından yoksun, körfezin en büyük kirleticisi durumundaki İzmir Mezbahası 90’lı yılların başında zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur döneminde yıkılıp, daha uygun yerde yeni bir mezbaha inşaası girişimlerine başlandı.
Bunun içinde, Buca Kaynaklar’da Hazine’ye ait 105 dönümlük arazi uygun bulunup, “yap-işlet-devret” modeliyle 20 yıllığına o zamanlar İzmir Büyükşehir kuruluşu Tansaş’ın parasal kaynaklarıyla tesisin yapımına karar verildi.
Gün geldi, bir seçim öncesi İzmir’in tıkır-tıkır para basan Tansaş’ı, elinde ve işletmesi altında bulunan tüm tesislerle birlikte “yok pahası” bir rakamla satıldı. Dolayısıyla, İzmir Entegre Et Tesisleri de elden çıkmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi mezbahasız kalmış oldu.
2012 yılında 20 yıllık “yap-işlet-devret” süresi doldu ve tesisler kapatılarak arsa sahibi Hazine’ye devredilirken İzmir tümden sağlıklı koşullarda hayvan kesiminden yoksun kaldı. 
Harekete geçen Büyükşehir yönetiminin başlattığı, önerdiği 6-6.5 milyon lira gibi fiyatlar Hazine yetkililerince “27 milyon liradan kuruş aşağı olmaz” denilerek reddedildi.
Şu anda, zamanın en iyi teknolojileriyle oluşturulan tesisler, Hazine’nin elinde çürüme aşamasında.
***
“Yıllardır İzmirli’nin et ihtiyacını temin edecek, hijyen koşullarda hayvan kesecek bir tesisi yok” feryadı içinde çalmadık kapı bırakmayan, konu ile ilgili İTB temsilcilerinin bir kez de İzmir Valisi Mustafa Toprak’a anlatmayı denedikleri, tabii ki çözüm için girişimler başlatmasını istedikleri sorunun özeti bu...
 
Almada Varsınız, Vermede Yoksunuz...
Biliyorsunuz; İzmir il sınırları içinde yaşayan insanların yolunu açmak, suyunu getirmek, okulunu tamir ettirmek, dara düşen insanların yarasına merhem olmak, parasızlıktan okuyamayan çocukları okutmak gibi sayısız “yerel işlevler”le görevlendirilmiş özel idaresi kapatılıp, işleri Büyükşehir Belediyesi’ne, malları da Vali marifetiyle Hazine’ye devredildi. Şimdi konuyu yakından bilen, özellikle hayvan kesiminde büyük sıkıntılar yaşayan işadamları demese de demeye getiriyor ki; İzmir’in bunca malına sizin aracılığınızla el koyan hükümet, şu çürümekte olan mezbahayı bari İzmirliler’den esirgemesin...
Ama Vali Bey’in kendisinden istenenle, buna karşın ettiği lafları analiz edecek olursak, “dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı” gibi bir anlamsızlığa ulaşmakta zorlanmıyoruz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN