Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Antik Nysa’ya Yaşar Desteği...

Yayınlanma Tarihi : 20 - 08 - 2014 : 14:32
İzmir’de Yaşar Holding bünyesinde kurulu Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın, Çeşme Ildırı’da bulunan antik kent Erythrai’nin binlerce yıldır toprak altında sakladığı sırlarının ortaya çıkarılması için verdiği maddi-manevi desteği konu ile ilgili olanlar yakından bilir. 
Aynı kurumun İzmir’e yaklaşık 150 km. uzaklıkta bulunan Aydın’ın Sultanhisar İlçesi yamaçlarında kurulu antik çağın en görkemli kentlerinden Nysa’nın ayağa kaldırılması için yaklaşık 16 yıldır (1998’den bu yana) yine maddi manevi katkı sağladığını çoğumuz bilmeyebiliriz.
 
Bu güne kadar sayısız sosyal sorumluluk projelerine imza atan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı bu yıl 40. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 
Başta Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ile, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Nysa’dan gelen her yeni buluş, ortaya çıkarılan her yeni eser haberleriyle duydukları mutluluğu İzmir basınının temsilcileriyle de paylaşma ihtiyacını hissetmiş ve bu duygular içinde, kurumun Basın ve Halkla İlişkiler Departmanı’na “gezi düzenleme talimatı” vermiş.
Geçtiğimiz hafta içinde “ön ekip” yola çıkan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Müdürü Sema Kemahlı ile Yaşar Holding Kurumsal İletişim Yöneticisi Simge Erdem Ünal tüm hazırlıkları yapmış.
 
Sultanhisar’ın Altınları...
 
Habertürk Egeli adına da, Bölge Temsilcisi ve Habertürk Egeli Yayın Yönetmeni sevgili Osman Gençer davetli listesine alınmış. Yoğun programı, bu geziye katılmaya el vermeyen Gençer, bu kez de beni kendisine “dublör” tayin etmiş ve sekreteri sevgili Özlem Baki aracılığı ile durumu iletti.
Sultanhisar-Nysa sözcüklerinin bir araya gelmesi ile bu geziyi memnuniyetle kabul ettim, çünkü kendime göre sebeplerim vardı.
Geride bıraktığımız yerel seçimlerde Sultanhisar belediye Başkanlığı’na getirilen sevgili dost Osman Yıldırımkaya’ya bir tebrik ziyaretinde bulunmak istemiş, ancak bu güne kadar gerçekleştirememiştim.
 
Her ziyaretimde büyük heyecanla geldiğim Türkiye’nin en önemli antik değerlerinden Nysa’da devam eden kazıların son 5 yılında ortaya çıkarılanlardan habersizdim.
 
İzmir’den, geçtiğimiz Pazartesi saat 15 sıralarından Sultanhisar’a doğru yola çıktık. Saat 17.15 sıralarında hedefe ulaşıp mütevazı Nysa Kazı Evi’nin kapısında bizi karşılamaya hazır kalabalığı görünce şaşırdığımı söyleyebilirim.
 
Genç Kazı Heyeti Başkanı Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr.S.Serdar Hakan Öztaner büyük hazırlık yapmış, ev sahibi sıfatıyla katılan Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ile Aydın’dan, Nazilli’den, Sultanhisar’dan konu ile ilgili bürokratların yanı sıra bir dönem Nysa Kazı Başkanlığı yapan ve halen Seferihisar Teos’ta sürdürülen kazıların Başkanı Prof.Dr.Musa Kadıoğlu’nu da davet etmeyi unutmamış.
 
Buyur edildiğimiz uzun masa, Sultanhisar’ın altın ürünleriyle bezeliydi. Altın sarısı sultaniye üzümler, doyumsuz lezzette armutlar, kavun ve karpuz tabakları... Ve hemen öncesinde, son aylarda içtiğim en lezzetli, en güzel renkli, kristal kadar berrak çaylar... ... Ve etrafımızda servis yapan “kazı kızları...”
 
“Kazı kızları da kim?”, ileride bir kaçını fotoğraflarıyla tanıtacağım, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerin arkeoloji bölümünde okuyan ve Nysa kazılarına staja gelen 10 kadar genç kız...
........................
Kaptırdık gidiyoruz ama, bize ayrılan yer bu günlük bu kadar... Devamı yarın ve sonraki günlerde...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN