Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


‘Haksızlık Belgesi’ni Doğru Okumak...

Yayınlanma Tarihi : 15 - 08 - 2014 : 09:16
İzmir Özel İdaresi’nin yaklaşık 4.5 milyar liralık tapulu-ruhsatlı, taşınır-taşınmaz mallarına hükümet tarafından resmen el konulmasından, yapılan “haksızlık”ın mahkemeye taşınmasından sonra konuya ara vemiştim.
 
Ancak “haksızlığı” sineye çekmemekte kararlı görünen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibinin hazırlattığı ve halka dağıttığı kitapçık, AK Parti’nin yeni İl Başkanı Bülent Delican’ı rahatsız etmiş.
 
Aslında Başkan’ın, bundan yaklaşık 150 yıl önce, Fransız İdare Sistemi’nden alınarak Türkiye şartlarına uyarlanan özel idarelerin kuruluş, mal edinme ve hizmet sınırlarını inceledikten sonra konuşmuş olmasını, yeni sıfatının önünde taşıdığı “İzmir” kelimesine daha uygun düşeceği kanısındayım. 
 
Delican’dan İzmir’in tüm sivil toplum örgütü temsilcilerini ayağa kaldıran, bu kente yapılan haksızlığı bir de yüz-yüze anlatmak üzere Vali makamına kadar taşıyan sebebi bir kez daha düşünmesini beklerim.
 
Sahiden bu koca-koca insanlar Vali’nin kapısını neden çaldı? 
İzmir’de büyük tartışma konusu olan özel idare malları, Trabzon’da, Kayseri’de, Konya’da neden tartışılmıyor?
Sen tüm bunları bir kenara bırak, bu kente yapılan dev bir haksızlığı, CHP’li belediye başkanına “muhalefet etme” mantığına kilitle, ardından da, İzmirli’ye dağıtılan kitapçıktan “İzmir halkını kutuplaştırma” anlamı çıkar.  Demek ki bu ülke siyaseti, bu çağda bu şaşı bakışlardan kurtulamayacak..
 
Delican’ın şu sözü doğru; konu mahkemeye intikal etmiştir, çıkacak sonuç beklenmelidir. Doğrudur... Ama, mahkemeye intikal eden konu hakkında asıl karar verici olan vatandaşın da bilgilenme hakkı vardır, yapılan da budur. 
Sanırım kitapçığın yazılıp dağıtılma ihtiyacı, bu kente hükümet yapılan bir haksızlığın boyutlarını kavrayamamıştır.
 
“Yarım İşler” Dururken...
Naçizane önerim, o kitapçığı taraf olarak değil, bir “öz İzmirli” olarak okumanızdır. O zaman asıl rahatsızlığı, kitapçıktaki gerçeklerden değil “neden AK Parti’nin kalesi durumundaki bazı illere yapılan ayrıcalığın tam tersinin İzmir’e layık görülmüş olması”ndan duyabileceğini umuyorum. 
Bunun da, hemşerilik görevleriniz arasında olduğunu biliyorum.
Bir de güzel söylemişiniz... “İzmir’e bir çivi çakanın başımızın üstünde yeri var. Gelsinler bizden istedikleri her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki içinde hizmet olsun...”
O zaman hemen devam edelim;
Bornova’nın göbeğinde yarım kalmış Kültür Merkezi inşaatına bir baksanız.
Yerel seçimler öncesi temeli atılan Kuzey Hastanesi’nin ot bürümüş temellerini bir ziyaret etseniz.
Sizin 35 proje içinde yer alan Kadifekale yamaçlarının çirkin yapılardan temizlenmesi, Agora ve çevresinin kent yaşamına ve turizmine kazandırılması çalışmalarına bir arka çıksanız...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN