Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Seçim Haritası”nın Dili...

Yayınlanma Tarihi : 13 - 08 - 2014 : 09:09
Cumhurbaşkanlığı seçimi bitti, kavga bitti mi, bitmedi mi onu zaman gösterecek. Çünkü Türkiye toprakları üzerinde yıllardır özenle ekilmeye çalışılan ayrılık, nefret, ırkçılık ve mezhepçilik tohumları dilerim ekildiği yerlerde çürür de, amaçlanan yeşillenmeyi yapamaz.
“Parçalama tohumları”nın ekicileri ve onları destekleyen düzen beslenicileri, son basamağı da tırmanıp zirveye çıktıklarına, başka hedef kalmadığına göre, artık ulusça dinginliği hak etmiş durumdayız.
Artık biraz daha az “yönetmenin – yönetilmenin”, her deliği anında tıkayacak, intikam-had bildirme yasalarına ara vermenin zamanıdır diye düşünsem de “huylunun huyundan vazgeçmeyeceği, 40 yıllık Kani’den Yani olmayacağı” gerçeği kapı gibi karşımda duruyor.
 
“Okyanus Ötesi”de Ege Bölgesi Gibi...
Türkiye’nin renklendirilmiş seçim haritasına, özellikle de kapsamlı bir çalışmanın eseri olarak dünkü HT Egeli’de yer alan değerlendirmelere bakıyorum; başa baş gelen Uşak dışındaki Ege illerinin insan çoğunluğu henüz “iktidarın istediği kıvam”a gelememiş. 11 yıllık AKP İktidarı’nın hedeflediği renkleri alamamış durumda. Karadeniz Bölgesi dahil Orta Anadolu’nun tamamı, iktidar partisinin istediği kavuniçi renkte. Bir tek Eskişehir “çıkıntılık yapıp”, Ege, Akdeniz ve Trakya’nın “aykırı rengi”ne bürünmüş durumda. 
Bu renk ayrışmasını biraz düşünme yeteneğine, eğitim farkına bağlayacak olsak, biliyorum ki AKP’liler şiddetle karşı çıkacak.
En iyisi, mutlaka kaybedeceğimiz bir tartışmaya girmeden, karşılığını bulamayacağımız mantık yoksunu savunmaları dinleme işkencesine katlanmadan “şu meşhur” Okyanus Ötesi’ne uzanalım, iyi-kötü mürekkep yalamış, gurbet ellerde ekmek kapısı aralamış insanlarımızın tercihine göz atalım.
Amerika’da Türkiye Cumhurbaşkanlığı için oy kullanılan merkezler de, tıpkı Ege’nin “aykırı renkleri”ne bürünmüş durumda.
Bilgi kaynağı; Los Angeles’ta İzmirli bir gencimiz Burak Yarkent ve arkadaşlarının özenle hazırladığı “Alaturkaonline.com” haber portalı.
Amerika genelinde bulunan 88.555 seçmen için, ülkenin çeşitli kentlerindeki konsolosluklarda 36 sandık kurulmuş. Ancak seçime ilgi az. Her 11 vatandaştan birisi ancak sandığa gitmiş. 
Açılan sandık 35 (birinin neden açılmadığı bilinmiyor)
Kullanılan oy sayısı: 7.540
Geçerli oy sayısı: 7.493
 
Geçerli oyların dağılımı;
Ekmeleddin İnsanoğlu: 5.854 (yüzdesi 77.46)
Recep Tayyip Erdoğan: 1.224 (yüzdesi 16.34)
Selahaddin Demirtaş: 465 (yüzdesi) 6.21)
Eğer Amerika’daki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını eyalet eyalet merak ediyorsanız “http://www.alaturkaonline.com” haber portalının ilgili sayfalarına göz atabilirsiniz.
 
 
Üç Şıktan Birini İşaretleyememek...
Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir başka yüzü de, iptal edilen oyların çokluğu. Türkiye genelinde kullanılıp da geçersiz sayılan oy sayısı tamı tamına 737.871. Bir vatandaş kitlesi düşünün ki; sadece 3 seçenekli, üstelik fotoğrafları da bulunan adayların altındaki boşluğa elindeki mühürü basamıyor. Bir anlamda, kullandığı “vatandaşlık hakkı”nı paçavraya çeviriyor.
Tam bu noktada dilinin ucuna gelen sıfatlardan bir-iki tane saysan, “düzen nemacıları” ağzına biber sürme yarışına girer.
En iyisi söyleyip de ağzımızın tadını kaçırmayalım...
Ancak şunu unutmayalım; biliyorsunuz Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim için hazırlattığı “film”, muhalefet kanadının “milli değerlerin istismar edildiği” itirazıyla yasaklandı.
Buna rağmen bu “yasaklı film” bazı televizyon kanalları tarafından “virgülüne dokunulmadan” defalarca yayınlandı.
Bu kanalların yöneticileri hakkında ne gibi işlem yapıldığını duyan, bilen gören var mı?
Buna benzer bir çok bileşeni ele aldığımızda, önümüze konan “yüzde 51.76” ile kazanmışlığı nasıl saygı ile karşılayalım?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN