Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Üzerine Yatılan “İzmir Vaatleri...”

Yayınlanma Tarihi : 09 - 08 - 2014 : 09:24
Hatırlayacaksınız; Adalet ve Kalkınma Partisi 2011 genel seçimlerine giderken, iki bakanını da İzmir’den “ithal milletvekili adayı” yapmıştı. Özellikle zamanın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım koordinatörlüğünde İzmir’i vaat yağmuruna tutan İktidar Partisi, kent için 50’ye yakın proje hazırlamış-hazırlatmış, ilk 35’ini İzmir’in plakasında sabitleyip, ayrıntılı bir kitapçık halinde tüm seçmenlere dağıtmıştı.
 
Geçenlerde, AK Partililer’in iddia ettiği gibi, inşaatı devam eden Konak Tüneli’nin, kamuoyuna açıklanan o “35 İzmir Projesi” içinde olmadığını, projedeki tünelin, Mürsel Paşa Bulvarı’nın altından girip, Basmane, Çankaya ve Gümrük civarı gibi trafiğin kördüğüm noktalarını by-pas ettikten sonra Konak Vapur İskelesi civarlarında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na bağlayacak çok gerekli bir proje olduğunu anlatmak üzere “o vaat kitapçığı”nı karıştırırken, verilen sözlerin “seçim bitti, vaat uçtu”luğuna bir kez daha tanık oldum.
O seçimin üzerinden üç yıl geçmesine, bir yıl sonra yenisine gidecek olmamıza rağmen, geçmiş seçimin vaatlerinden çoğuna henüz “bismillah” bile denmemiş olduğunu hatırladım.
 
İşte o kitapçıkta yer alan ve “üzerine yatılan” projelerden rastgele birisi;
 
35 Proje’nin 20 Numaralısı...
“Agora ve Kent Merkezi Yenileme” başlıklı vaatte şöyle deniyor:
— İzmir’de hedef 12 ay şehir turizmi olacaktır. Kent merkezinde tarihi dokular ortaya çıkarılarak cazibe alanları yaratılacaktır.
— Kent merkezinde turistik cazibe merkezi oluşturulacak alanlar:
— Kadifekale sur restorasyon çalışmaları ile kale içi kazılarının bitirilerek çevre düzenlemesi yapılacak.
— Kadifekale eteklerindeki antik tiyatronun kazı ve restorasyon çalışmaları yapılacak.
—  Kaifekale- Agora arasında Ege Medeniyetleri Müzesi yapılacak.
— Kadifekale-Agora arasındaki tarihi doku restore edilerek yeniden işlevlendirilecek.
— Kadifekale-Agora arasında teleferik yapılacak.
— Kemeraltı Çarşısı’ndaki tarihi mekanlar ve hanlar aslına uygun şekilde restore edilerek yeniden işlevlendirilecek ve Mimar Kemalettin Caddesi ile Tarihi Bit Pazarı yeniden ele alınacak...
— Tahmini proje yatırım miktarı: 150 milyon lira.
— Yaklaşık proje süresi: 36 ay.
— Proje sonrası istihdam: 15 bin kişi.
— Ekonomiye toplam katkısı: 250 milyon lira.
Öncelikle dikkatinizi çekmek isterim; bu vaatler, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimler için hazırlatılan broşürlerde yer alan “Ey İzmirliler!... Beni belediye başkanı seçerseniz” vaatleri değil, 2011 yılında 3. kez tek başına iktidara gelen AK Parti Hükümeti’nin İzmir’den milletvekili seçilen iki bakanından birisinin imzasını taşıyan, adına internet siteleri kurulup tüm dünya ile paylaşılan hükümet vaatleri...
Bir partinin kadrolarının “Bizi iktidara taşırsanız vaatleri” de değil, bizzat iktidarda olan, vergilerimizi çatır-çatır harcayan hükümetin tutulmayan seçim vaatlerinden sadece birisi.
 
Söz Hükümetin, İcraat Belediyenin...
Evet bugün, Agora ve Kadifekale eteklerinde, bu projeyi hatırlatan çalışmalar yapılmakta. Bölgedeki binlerce sağlıksız ve çirkin yapı yıkılırken, varlığından çoğu İzmirli’nin yeni haberdar olduğu 16 bin kişilik antik tiyatronun ortaya çıkarılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır.
Ancak, 2011 genel seçimlerinde “hükümet vaadi” olarak önümüze sürülen bu projenin gerçekleşmesi için çabalayan, para harcayan, heyecan duyan beğenmedikleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir.
Bu kent için ürettiği her türlü projesi Ankara kapılarında sürüm sürüm süründürülen, engellenen, İzmir Büyükşehir Belediyesi...
AK Partili hükümetin seçim vaadinin, CHP’li belediye tarafından gerçekleştiriliyor olmasının ta kendisi...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN