Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Demirtaş’ın Siyaset Tahlili

Yayınlanma Tarihi : 08 - 08 - 2014 : 09:17
Konu ne olursa olsun, Türkiye, ilk örnek uygulamasında daima büyük hatalar işler. Adeta huyunda var, suyunda var diyeceğimiz türdendir...
Cumhurbaşkanı seçiminin bu yeni ve ilk örneğinde de büyük haksızlıklar işlendi. En ağır haksızlık olarak da, adaylara maddi ve manevi destek eşitliği sağlanmadı.
 
Bu işten en zararlı çıkması beklenen Selahattin Demirtaş’tı ve ona yüklenildi... Çünkü Selahattin Beyin ana muhalefet hattı olmaya durumunun müsait olmadığı ifade ediliyordu.
 
CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların twitter’da büyük yankı uyandırdığı ifade edildi. Program boyunca birinci sırada kalmış.
***
Programı izleyen arkadaşlarımın izlenim ve düşüncelerini aldım; genel kanaat Selahattin Beyin programda çok hakim bir konum sergilediği ve diğer adayların el sürmediği başlıkları, en hassas siyaset kriterleri olarak değerlendirdiğini gösterdi.
Ne Ahmet Hakan’ın konuyu saptırmasına vesile olacak bir yanlışlığın içinde oldu; ne de programcısını konuyu saptırma zaafına yönlendirdi.
İkisi de kurnaz, saygılı, ölçülü, nazik ve makuldü. Son derece akıllı, akıcı ve terbiyeli bir lisan kullandılar.
Aynasız (yani, prompter kullanmadan) konuşma ustalığı manada ve lisanda çok akıcı ve tesirli idi.
Seçimin şeffaflığı için aynı anda TV ekranında halkın huzurunda hesaba çekilmeyi önermesinin haklılığını gösterdi. Kendine güvenmenin cesareti kadar mahiyetinde de haklı olduğunu kanıtladı.
Selahattin Bey ilkeler üzerine siyaset yapmanın önemine işaret ediyordu. Bunu elbette ki anlatabileceği ve etkisini sergileyebileceği kadar TV kullanma fırsatı olmadı; ama CNN programı, bu konuda önemli bir birikimin varlığını ortaya koymasına vesile oldu.
Şimdi alacağı oy oranı merak edilen adaylar arasında Selahattin Bey, sakin ve sabırlı aday hüviyeti kazanmıştır. 
Ya maruz kaldığı muameleye ne denebilir...
Adana Valisinin kendisine yaptığı muameleyi de anlattı: Adana Valiliğinin eskort vermediğini açıkladı. “Devletin olanaklarını adaylara kullandırtmayız” dediğini de aktardı...
***
Barış hakkı talebi, konuşmasının en sağlam zeminli ve kapsamlı başlığıydı. “Barış hakkı hepimizin hakkıdır, lütuf değildir. Sen iktidar olarak bizim hakkımızı neden gıdım gıdım veriyorsun? Ben kendime değil, ilkelere oy istiyorum. Savunduğum ilkeler, diğer iki aday tarafından %1 de olsa temsil ediliyor mu?” diyordu...
***
Selahattin Bey, program boyunca bir kez duygusallaştı ve şüpheniz olmasın ki, izleyicilerini de o duygusallığın içinde avuçlamasını bildi.
Aile bireylerine yapılan eylem haksızlığını, bir siyasi ayrımcılık örneği olarak sergiledi. Yuvadan kızını almak için gittiğinde maruz kaldığı olayı aktardı
 
“Kreşte diğer tüm çocukların ayakkabıları giydirilirken, benim kızımın ayakkabılarını giydirmiyorlardı. Kızıma, ‘her zaman sen mi giyiyorsun ayakkabılarını’ dedim. “Evet, baba”dedi.” 
 
İşte insan yüreğini cızzzzz diye dağlayan bir kıpkızıl demir akkorudur bu cümle...
Akta mıyız, yoksa karada mı; iki gün sonra belli olacak...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN