Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“35 Proje”de O Tünel Yok...

Yayınlanma Tarihi : 07 - 08 - 2014 : 09:24
Yeşildere trafiği ile Konak trafiğini birbirine bağlayacak olan Konak Tüneli’nde sona yaklaşıldıkça, hesapsızlıklar-kitapsızlıklar bir bir ortaya çıkmakta, proje halindeyken “kimseye rahatsızlık vermeyeceği” söylenen inşaat, Konak’ın çok özel bölgesindeki özel yapıları tehdit etmeyi sürdürmektedir. Haliyle Büyükşehir ve Konak Belediye yönetimlerinin ilgisi de, bu rahatsızlık noktasına kaymakta, hiç hesapta yokken evleri istimlak edilen, duvarları çatlayan, çatısı başına göçen insanların sorunlarına eğilinmekte, çareler aranmaktadır.
Aynı çabanın “proje sahibi” AKP kanadında da sürdüğünü, kentin göbeğinde yaşanan böylesine bir rahatsızlık konusunda bir masa çevresinde buluşulup çözülmesi yerine, siyasilerin “meydan atışması”na dönüşmektedir.
Üstelik, vatandaşın muhatabı durumundaki Büyükşehir ve Konak Belediye yönetimleri, “proje sahibi” hükümet kanadı ve işin takipçisi Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından, -tabiri caizse- adam yerine konulup, bilgi verme-fikir alma gereğinin dışında tutulmaktadır.
 
Belediye Başkanları Artık Korkuluk...
Düşünebiliyor musunuz; bir kentin altı yaklaşık 2 km. oyulup tünel yapılıyor, seçimle gelmiş yerel yönetimleri bırakın el sürmeyi, fikrini bile söyleyemiyor. Üstelik mağdur vatandaşa “halin nedir” diye sorduğunda, belediye meclisi grup başkanı düzeyinde bir “sorumlu”, yerel yöneticileri yerden yere vuruyor.
Nitekim; Büyükşehir ve Konak Belediyesi’nin tünel çevresinde yaşayan vatandaşların sorunlarına ilgisinden rahatsızlık duyan, İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, bu kişileri mağdur halkı yanıltma çabası içinde yöre hakkını kandırma çabası içinde oldukları öne sürerek “35 İzmir 35 Proje”den biri olan Konak Tünelleri ilgili çalışmalar sabote edilmeye, tünelin tamamlanmasını engellemeye, eğer o da mümkün olmazsa yapılan çalışmanın önünü kesmeye yönelik çalışmalar Sayın Kocaoğlu ve Sayın Pekdaş tarafından yapılmaya devam edilmektedir” diyor.
 
Onu Beceremedik, Bunu Verelim
İşte bu yazının kaleme alınış sebebi de bu cümlede gizli. Bir defa Bilal Doğan ve İktidar Partisi kanadının fırsat buldukça “AKP’nin 2011 seçimleri öncesi İzmir için hazırladığı 35 proje içinde yer aldığı”nı iddia ettikleri Yeşildere-Konak Tüneli, “o tünel” değil...” Yani şu anda inşaatı devam eden tünel, 35 proje içinde yer almıyor. 35 projenin 2. sırasında yer alan tünel, İzmir için gerçekten de çok gerekli olan Mürsel Paşa Bulvarı ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın Konak girişini yeraltından birleştirecek, Basmane, Çankaya ve Gümrük bölgesi trafiğini absorbe edecek olan tüneldir.
 
AKP’lilerin yaptığı “o tüneli beceremedik, bu tüneli verelim” den başka bir şey değildir.
 
Şahsi görüşüm ise; bitim aşamasında olan tünel, İzmir’in görüp göreceği en kötü, en zararlı, en ucube projedir... Hatta bir kentin cezalandırılmasının bir başka şeklidir...
 
Yukarıda, “35 İzmir 35 Proje” broşürünün ilgili sayfasının fotoğrafını veriyorum. “Çarpıtma ustaları-algı mimarları” bir baksın bakalım; bu tünel, o tünel mi? 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN