Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karşıyaka’da Tiyatro

Yayınlanma Tarihi : 05 - 08 - 2014 : 09:20
Çocukluğumda aile büyüklerimiz, her oyun değiştikçe bizi tiyatroya götürür ve sahnelenen bütün eserleri izletirlerdi. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, o tarihte Türkiye’nin en geniş kadrosuna sahipti. Birinci Dünya savaşının başladığı 1914 yılında Cemil Topuzlu tarafından kurulmuştu. Tiyatro eğitimi veren bir bölümü de vardı.
 
Adına konservatuar deniliyordu. Ancak, Namık Kemal’in oğlu Ali Ekrem isminin Darülbedayi olmasını önerdi. Öneri kabul edildi. Bu muhteşem kurum, bu yıl tam yüzüncü yılını idrak ediyor...
 
Tepebaşı’nda yan yana iki binada oyunlarını ve sanatlarını sergilerlerdi. Birinin adı “Dram Tiyatrosu”, diğerininki “Komedi Tiyatrosu” idi... Bir de müzikallerin, vodvillerin, operetlerin sergilendiği örnekleri vardı...
Unutmayalım!
Devlet Tiyatrosu henüz kuruluş aşamalarının sıkıntıları içinde kıvranırken Osmanlı geleneğinde olgunlaştırılmış sağlam bir tiyatro anlayışı, İstanbul Belediye Başkanlığının himayesinde etkin bir sanat fırsatı ve imkânı yaratıyordu.
Acaba bu tarihi gelişim ve etkinlik seyrinden diğer belediyeler için bir ilham alınabilir mi diye çok düşündüm.
Neyse...
Asıl konumuza dönelim...
***
On sekiz yıldan beri faaliyetlerini sürdüren Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, 2013–2014 sezonunda sergilediği 104 oyunla 37 bin seyirciye ulaşmış.
Yani oyunun sahnelendiği tiyatroda her gece ortalama 350 kişi, bu üstün sanatsal performansı ayakta alkışlamışlar...
Ne kadar itibara, iltifata, alkışa layık bir seyirci kitlesi olduğunu düşünebiliyor musunuz?
Benzerleriyle yapılan kıyaslamada Karşıyaka Belediyesi’nin sanatsal faaliyetlerdeki etkinliğinin, devlet tiyatrolarıyla bilek güreşinde galip geldiğini düşünebiliyor musunuz? 
Bu performans ile Karşıyaka Belediye Tiyatrosu çok sayıda ödüle layık görülmüş... Bu da işin alkışlanacak diğer üstünlüğü olarak değerlendirilebilir.
***
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, genel sanat yönetmeni Zekeriya Hocalar önderliğindeki başarılı kadroyu kabul edip kendilerini kutlamış. Sanatçılara ikramda bulunmuş. Ve her yıl daha güçlü bir tiyatro etkinliği vaat etmiş.
“Ege’de Son Söz” elektronik medyası bu ödüllerin ayrıntısını veriyor. Sadece açıp okumak bu iftiharı kavramaya yetiyor...
İzmirli tiyatro sevenler için bir fırsat kapısının nasıl açılıp işletildiğini görünce; aklıma İstanbul’da Şehir Tiyatrolarının etkinliği geldi. Bu sanat dalındaki eserleri ve tesirleri o kadar yüksek seviyedeydi ki, Atatürk’e başkentte tiyatro, opera ve bale eğitimi verecek bir konservatuarın kurulması ilhamını vermişti.
***
Atatürk’ün kurduğu konservatuarı, YÖK Başkanı Doğramacı, makamının fırsatını ganimet bilip hemen kendi üniversitesinde bir okul haline getirmiş ve bütün gelenek değerlerini yerle bir etmişti.
Şimdi İzmir, neyse ki çeşitli belediye tiyatroları ile bu değerli sanat alanında hayranlık uyandıran eserler sergiliyor...
AKP İktidarının tiyatro, opera ve bale sanatları konusunda takındıkları olumsuz tavır karşısında; İzmir’in bu ihtiyacı, belediyeler aracılığı ile sağlaması, gerçekten bir büyük nimet olarak değerlendirilmelidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN