Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Haftaya Bugün...

Yayınlanma Tarihi : 04 - 08 - 2014 : 09:22
Haftaya bugün yeni cumhurbaşkanımızın seçim sonuçları belli olacak. Bazılarının kendilerini çok rahat ortamda hissettikleri izlenimleri, çok inandırıcı gelmiyor. Türk halkı sürpriz yapmayı sever...
 
Eğer ilk tur seçimde adaylardan biri ipi göğüslerse; bilin ki Türk seçmeni bu bahiste çok tecrübeli ve basiretli bir örnek ortaya koymuştur.
Sonuç ikinci tura kalmışsa, temkinli toplum reaksiyonunun gerisinde dirayetli davranış baskısının varlığı görülecektir.
Hangi sonuç alınırsa alınsın doğru dürüst, adil, makul ve ahlaki bir seçim sürecinden geçip geçmediğimiz akıllarda daima baskın bir tereddüt başlığı olarak kalacaktır.
***
Bu seçim düzeninin adil olmadığı, demokrasimizin en tesirli ve garip manzaralı acısı olarak kalacaktır. Devletin maddi ve manevi imkan ve fırsatlarının bütün içerikleri ve tesirleriyle adaylardan sadece birine tahsis edilmiş olmasını savunmak mümkün müdür?
Adaylardan birinin (evet sadece birinin) siyaset üslubundaki hatalarını düzeltmek üzere ilgili bakanların hemen koruyucu kalkan germesi, örneği görülmüş yöntem midir?
Örneğin Adalet Bakanı (yani seçimlerden birinci derece sorumlu olan bakanın) üç gündür sadece Ekmel Bey’i hedef alan dayanaksız bir yıpratmayla kendini görevli kılması makul müdür?
Unutmayın seçimin adaleti ve ahlaki isabeti Adalet Bakanı’na tevdi edilmiş bir anayasal görev tarifidir...
***
Eşit hak ve imkânlardan mahrum bırakılmış adaylar ile her türlü siyasal, mali ve idari donanımı pekiştirilmiş aday yarışmasında ve birinci turunda adaylardan biri seçimi kazanamamış ise durum değişecek midir?
Hayır!
Aksine pekişecektir.
En güçlü olduğu ifade edilen adayın ikinci turda seçilmesini sağlamak için devletin bütün kurum ve kuruluşlarının yeni bir pekiştirme faaliyetine geçmelerine ne denebilir?
Hiç!
Birinci turdaki hamam ile tas, ikinci turda pekiştirilmiş olarak kullanılacak ve sonra seçim sonuçlarının adil ve demokratik bir irade tezahürü olduğu söylenecektir.
Öyle mi?
Maalesef öyle...
Kim inanır buna?
***
Cumhurbaşkanının halk tarafından ve doğrudan seçilmesi, ülkemizin en önemli demokrasi girişimlerinden birisidir. Bana göre 1946 girişiminden sonraki en önemli demokrasi idraki ve irade oluşumudur... Ama maalesef siyaset tarihimize, yasal düzenlemesi en adaletsiz seçim olarak geçecektir...
Bundan daha kötüsü de var: Hiçbir seçimde bu kadar “galiz” lisanla konuşan adaya rastlanmadı.
***
Düzenlemeler makul ilişkilere dönüştürülebilir mi?
Bence hayır!
Çünkü her başbakan miadı dolunca cumhurbaşkanı olmak isteyecek ve Tayyip Bey’e ikram edilen sofranın nimetlerinin kendisine de verilmesini isteyecektir...
Türkiye belki dünya üzerinde, en adaletsiz koşullarda seçim gerçekleştirmiş ülke olarak cumhurbaşkanı seçmiş olacaktır...
Not: Lügatlar, galiz kelimesi için kaba, çirkin, iğrenç diyorlar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN