Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Üç Tavrı Siyaset

Yayınlanma Tarihi : 02 - 08 - 2014 : 09:21
Bugün “Gündoğdu Meydanı”nda Tayyip Bey İzmirlilere hitap edecek. Bu amaçla her türlü hazırlıklar en üst düzeyde yürütüldü ve tamamlandı.
Toplantı Saat 17.00’de yapılacak... İklim koşulları dikkate alınırsa İzmir için sıcağın hala bütün gücüyle devam ettiği saatlere denk gelecektir. Buna rağmen meydanın doldurulacağına şüphem yok.
Türk siyasetinde meydanlara adam toplamak öyle sanıldığı kadar etkin bir siyaset pratiği değildir.
Çünkü “seçmeni ikna eden” bir işlev taşımaz. Sadece bir gövde gösterisi sıradanlığından öteye geçmez.
Çünkü konuşmacı başbakan Tayyip Bey olursa meydana gidip bu sıcakta saatlerce ayakta beklemenin ve dinlemenin bir pratik faydası yoktur.
Çünkü bu konuşma 14 televizyon kanalı tarafından aynı anda canlı yayın olarak zaten kamuoyuna duyuruluyor... Hakikaten meraklısı varsa evinin serin salonunda bu 14 kanaldan birini açar ve rahatça dinler.
Sallanan flama ve bayraklara da itibar etmeyin; onlar da katılımcı eline tutuşturulmuş bir gösteri malzemesi kullanımından farklı hiçbir siyasi simge ve işaret niteliği taşımaz. Yani meydan hatibi onları önemsemez
Ama yine de Tayyip Bey’in Gündoğdu ziyareti, İzmir için kayda değer bir siyasi etkinlik olarak değerlendirilmelidir.
***
Hafta başında Kemal Kılıçdaroğlu sanatçı Çolpan İlhan’ın cenaze törenine katılmış ve ailesine başsağlığı dilemişti. Çok isabetli bir insani ve siyasi takdir değeri ve ifadesiydi.
Tayyip Bey lösemiden ölen Adanalı ses sanatçısı Murat Göğebakan’ın cenaze törenine katılacakmış. Bunu da aynı şekilde çok isabetli bir insani ve siyasi takdir değeri ve ifadesi olarak belirtiyorum.
***
Siyasi propaganda gezisinde Tayyip Bey’in elli metre yakınına yanaşabilecek olan yurttaşa helal olsun. Onca koruma arasından nasıl yaklaşıp “evimde ekmek yok” şikayetinde bulunacaktı?
Adamın başına getirilecek olanlar, pişmiş tavuğun başına gelmezdi.
Ama adamın birisi elini kolunu sallayarak Ekmel Bey’in yayına yaklaşıp, hatta yakasını tutacak kadar yaklaşıp “evimde ekmek yok” diyor. (Korumalar neredesiniz?)
Ekmel Bey de cebinden yüz lira çıkarıp verince, mağdur manzaralı kurnaz vatandaş jet hızıyla gözden uzaklaşıyor.
Neden?
Çünkü hayal bile edemeyeceği kadar insani bir davranışın olumlu tesiri var.
Tesiri var ama bu davranış sadece insanidir ve asla siyasi değildir.
Siyasi olanı şuydu: 
Ekmel Bey adama para vereceği yerde iki omzundan tutup yüzünü halka çevirerek ve gür sesle halka hakiki durumu anlatmalıydı:
“Ey yurttaş! Sen bu soruyu bana değil, seni bu hale getirenlere sor. Sor ki, o zaman bilinçli bir seçmen kitlesinin adil ve akıllı kararla asıl layık olanı seçmesi mümkün olsun...”
***
Demirtaş, üç adayın bir arada TV ekranlarında görüşlerini halka anlatmasını önermiş...
Artık Türk siyasetinde bu riski yüklenip etkinliğini sergileyecek cesarette lider yok... Türkiye’nin cesur yürekleri kalmadı.
Ne büyük talihsizlik değil mi?
En önemli kişi son örneğimizde Tayyip Bey’dir.
Tayyip Bey rakipleriyle siyasi hesaplaşma için ekrana çıkmak yerine, aynı anda tek başına 14 kanalda gövde gösterisi yapmayı daima tercih edecektir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN