Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bayram Geldi

Yayınlanma Tarihi : 28 - 07 - 2014 : 09:58
Kandiller ve mahyalar çocukluğumuzun ramazan aydınlığı idi.
Karanlık meydanlara, sokaklara açılan camilerin minarelerine yerleştirilen mahyalar, sanki uzayın derinliğinden insanlığı aydınlatmak için gönderilmiş nur yağmuru gibi gök kubbeye asılırdı. 
 
Rüzgarda oynayışını hayretli sevinçlerle izlerdik. Ölgün sarıların simsiyah karanlıkta ay parçası gibi sallanışından mutlu olurduk. Bu mahyalar sadece, İslâm idrakinin yüceliğini anlatan özlü cümlelerden ibaret değildi. 
Kutsal mekânların ilahi aydınlığına insan emeğinin katkısını sergileyen mütevazı örnekleri oluştururdu. 
Bu yıl da mahyalara veda zamanı geldi: Çünkü bugün Ramazan Bayram...
 
***
 
Camilerimizin içini de kandillerle aydınlatırdık. Kandillerin kubbeden sarkıtılışı, bir sanat şaheseriydi. Meltemle sallanan fitillerin oluşturduğu ışık ve gölge değişiklikleri; bir mutlu fecrin, altın kaseye dolan hülyalı ışıklarına benzerdi.
Camilerimizin içini aydınlatan kandillerden alınan ilhamla, dışının da aydınlatılması düşünüldü. 
Minarelerin kandillerle donatılması istendi. İlk örnek, Koca Mustafa Paşa Camisi’nde uygulandı. 
Mevlit, Mirac ve Berat kandillerinde şerefelerde kandiller yakıldı. Bütün camilerde kandiller yakılması İkinci Mahmut döneminde zorunlu hâle getirildi. Hatta varlıklı ailelerin evlerinin etrafını kandillerle süslemeleri kurallaştırıldı.
Çocukluğumuzun en sevinçli anılarında biri, sahursuz oruçlarda hasretle beklediğimiz iftarları müjdeleyen çığlıklarımızdı: Kandiller yandı! Kandiller yandı diye bağırırdık...
 
Kandillerin yaklaşık üç yüzyıl, mahyaların ise yaklaşık iki yüz elli yıllık geçmişi var. İlk mahya örneği Sultan Ahmet Camiinde uygulanmış. Padişah Üçüncü Ahmet bu manzaradan etkilenmiş ve Sultan camilerine mahya konulmasını emretmiş. Eyüp Camiinin minarelerinin arası mahya asılacak kadar geniş olmadığı için, sırf mahya asmak için camie iki minare ilave olunmuştu.
Mahya, Osmanlıca bir sözcük... Aslı “mahiyye”... 
 
Farsça ay anlamına gelen “mah” ile Arapça “iyye” ekinin birleşiminden oluşmuş; “ay görünümlü” anlamına geliyor. Mahyalar eskiden yağ kandilleriyle yapılırdı, şimdi elektrik ampulleriyle yapılıyor.
 
Mahyalar önceleri resimlerden oluşurmuş. Kuş, balık, karanfil, gül, fıskiyeler yaygın ve sık kullanılan örneklermiş. Sultan Hamit döneminde, dualar ve İslâmî vecizelere yer verilmeğe başlanmış. 
 
Demokrasiye geçtiğimizde, özgürlüğün ve insan onurunun önemini anlatan mahyalar asmıştık.
Bazen mahyalar, diplomatik sorunlara neden olurdu. Sultan Hami zamanında Beyazıt Camiine gerilmiş bir mahyada kaleye top atan bir havan figürü yerleştirilmişti. İngiliz sefiri, “bu mahyada köy kilisesi topa tutuluyor” diye Saraya nota vermiş ve apar topar mahya indirilmişti. 
Cumhuriyetle birlikte aynı camiye “cumhuriyet fazilettir” mahyasını astık... Bugün, gönlümüzün avlusunda iç aydınlığımızın gerçeğini huzur içinde yaşatan bir cumhuriyet ve demokrasi mahyası var; onunla aydınlanıyoruz...
***
Değerli Okuyucularım,
 
Bugün Ramazan Bayramı’nı idrak ediyoruz. 
Bütün okuyucularımın, ulusumun ve İslâm âleminin bayramını tebrik ediyorum. Ülkeme ve ulusuma mutluluklar, sağlıklar ve başarılar getirmesini temenni ediyorum... Bu kadar ağır ekonomik koşullarda bayram idrâk eden yurttaşlarımın katlandıkları sıkıntıları paylaşıyor ve talihsizliklerinin bir an evvel sona ermesini niyaz ediyorum. 
 
Bayramlar sadece sevinç günlerimiz değildir. En büyük sevincimiz, en büyük bayramımız, ulusumuz, ülkemiz, ve ulusal mutluluğumuzdur. 
Bölünmezliğimiz, bütünlüğümüz ve bu bölünmez bütünlüğün ülküsünde yaşanan huzurumuz, güvenimiz, refahımız ve iftiharımızdır. Ramazan Bayramı, hepimize kutlu olsun...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN