Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ben Bu Kitabı Okumam...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 07 - 2014 : 10:14
İzmir’in yerel sorunları ve ihtiyaçları karşısında duyarsız kalan Hükümet’in tek Egeli Bakanı Nihat Zeybekci’nin, İzmir iş dünyasının büyük beklentileri içinde gerçekleşin planlı ziyaretinde söylediklerini okuyunca, aklıma kısacık bir fıkra geldi;
Adamın biri misafirliğe gitmiş...
Gecenin ilerlemesine, ev sahiplerinin iyice uykusu gelmesine rağmen misafir durur durur, “Allah kısmet ederse bu yıl hacca gideceğim...” dermiş.
***
Zavallı ev sahibi misafirin bir an önce kalkıp gitme zamanının çoktan geçtiğini düşünürken, bizimki gene “Allah kısmet ederse...” diye söze başlarmış.
Ev sahibi nihayet dayanamamış;
Şuradan kalkıp evine gitmeyen bilmem ne, Hacca nasıl gedecek, diyerek misafiri kovmuş...
Önceki gün İzmirliler’i dinleyen Sanayi Bakanı Nihat Zeybekci’nin o toplantıda söylediklerini okuyunca bu fıkra aklıma geldi... Önünde çözüm bekleyen bunca sorun, kendisine sunulan dosyalar dolusu öneri dururken, haksızlıklar kenti İzmir için ütopik “bölgesel planlar”dan söz etmiş olması, başka neye yorulabilir ki?..
Gelecek nesillere mektup yazmak, vasiyette bulunmak gibi bir durum...
Üstüne bir de Sayın Bakan’ın Egeli sanayici ve yöneticilere şu öğüdü de çok enteresan geldi; “Artık büyük düşünün...” 
Demek ki, sanayiciyken farkedilmeyen “büyük düşünme gereği” bakan olunca çok daha iyi fark edilebiliyor ki, Zeybekci bu deyiminden İzmirli sanayicinin de faydalanmasını istiyor.
 
Bölgesel Plan, Sanayicinin İşi Değil...
Buradan Bakan Zeybekci’nin “bölgesel planlama” fikrini peşinen reddettiğim anlamı çıkarılmamalı. Aksine olması gereken budur... Dünyanın yaptığı, ama bizim bu günlere kadar baktığımız durum da budur. Organize sanayi bölgelerini bile organize edecek, üretim sınıflandırmasına zorlayacak bir sistem bile bu ülkenin kaderine hakim olanların ıskaladığı bir durumdur. Ancak düzen kurmak, kalıcı ve adil kurallar koymak ve tavissiz uygulamak, sanayicinin, yatırımcının işi değildir.
Bu noktada “bölgesel düşünecek” olan da ne İzmirli sanayi ve ticaret erbabı insanlar, ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Bölgesel düşünecek olan, gerekli planlamaları ve bu alanda yatırımları yapacak olan hükümettir.
Bunun böyle olduğunu koskoca bakan bilmez mi?... Elbet de bilir ama, artık Türkiye’nin bakanları o eski bakanlardan, kendi bütçesini kendisi harcayabilen, kendi önceliklerini kendisi tayin edebilen, “bakanlık inisiyatifi kullanabilen” bakanlar değildir.
 
Akıl Veren Çok Oluyor Ama...
Zeybekçi’nin, bundan önceki İzmir ziyaretinde Ege Bögelgesi Sanayi Odası Yöneticileri’ne söyledikleri ile, önceki günkü toplantıda söylediklerini karşılaştırınca, ortaya koyduğu büyük değişim konusunda şaşkınlığa uğradığımı söyleyemem. O ziyaretinde EBSO yöneticilerinin özellikle “teşfikler adaletsizliğini” dile getirdiği yakınmalar konusunda “İzmir’in kitabını yeniden yazma” sözü veren, bir sürü de mesai harcatan Zeybekci’nin, beklenen toplantıya “büyük anlayış değişimi” içinde gelmesi, kendisine umut bağlayanlara hayal kırıklığı yaşatmış olsa da, AKP Ekolü’nün başarı ile yürüttüğü “Başbakanımız’ın uygun gördükleriyle yetinmesini bilin, fazlasını da istemeyin” anlayışını tam hazmedilmiş bir şekliydi.
Özetleyelim; İzmirli bir kez daha “nasihat dinleme” durumuyla karşı karşıya kalmıştır.
Eğer Bakan Zeybekci’nin ilk ziyateninde sözünü ettiği “İzmir’in kitabı” nasihatten ibaret olacaksa, peşinen söyleyeyim; ben bu kitabı okumam...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN