Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bazen İdeal Benlikteki Hesap Egoya Uymaz...

Yayınlanma Tarihi : 25 - 07 - 2014 : 12:27
BEN HABER GAZETESİ 22.SAYI
 
 
Tanrıların ve insanların babası Zeus ölümlü ölümsüz her kadına aşık oldu. Pandora merakına yenildi ve asla açılmaması gereken kutuyu açtı, Adem ve Havva yasak meyveden yedi. Yasak olanın dayanılmaz çekiciliği işte böyle başladı. Tarih boyunca insanoğlu hep yasak olanı merak etti. 
 
Hayatı, fotoğraf makinesinin penceresinden görüp, sanatın ölümsüzlüğünü görüntülere dönüştüren Ara GÜLER, hayatı ve mutluluğu aynı potada zekice birleştirmişti bir konuşmasında.  Ara Güler ile röportaj yapan muhabir soruyordu: “arkanızdaki fotoğrafta kocaman bir yazı görüyorum; sigara içmeyiniz yazıyor. Sizse, her dakika önünde sigara içiyorsunuz. Bu nasıl şey.?” 
 
Usta yanıtlıyor: “hayat nedir, biliyor musun? Arkanda sigara içilmez yazacak, sen de önüne geçip inadına içeceksin... Bu nasıl bir mutluluktur anlatamam...” 
 
Şimdi buradan yasak ilişkilerin çekiciliğine direksiyon kırabiliriz. Yasak ilişki toplumun, sosyal kuralların beklentilerine ters düşen ilişkilere denebilir. 19.yüzyıl felsefecilerinden Arthur Schopenhauer'a göre aşk ilişkisi başlı başına yasaktır, Aşk yaşayan çiftlerin toplumun beklentilerini karşılayan evli çiftlere neye sahip olamadıklarını gösterdiği için belki de böyle bir düşüncesi vardır Schopenhauer'un..
 
Heyecan, tutku, kalp çarpıntısı, kaçışlar cezbedici bir rol oynar. İnsanların yanlış olduğunu bile bile bu tip ilişkilere girmelerinin altında bu yaşıyor olduğunu fark edebilme duygusu ve hayatın kuralları içinde kuralsızlığı, birilerinin çizdiği ve gösterdiği noktalar içinde yaşamayı reddedip, yeni mutluluk alanlarını belirlemek yatıyor. 
 
Düşünce yapımızı bir bilgisayar gibi algıladığımızda yasaklı olan her şeyin o tuşa basılmışçasına istek uyandırdığını görebiliyoruz. Herhalde doğamızda kısıtlanmaya direnç göstermek güçlü bir şekilde bulunuyor ki çocukluğumuzdan beri yasak olan her şey daha da çekici geliyor bizlere. Çocuğa sobaya dokunmak yasak dersin ilk fırsatta eli ordadır mesela, uçak pistte duruncaya kadar kemerler açılmasın anonsuna rağmen kemer şakırtıları arasında pistte ilerlenir. Peki, yasaklar neden vardır ve bu yasaklara nasıl uyabiliriz. Yasaklar insanın huzuru ve güvenliği için vardır ve yasaklara başkalarına zarar verebileceğimize ikna edilirsek uyabiliriz.
 
Kimimiz Yasaklar delinmek içindir.” diye geçiririz içimizden, Kimimiz de yasaklara harfiyen uymaya çalışırız. Ama içimizde derinlerden bir ses, içme denilen o sigarayı içmenin, yasak meyveyi yemenin hazzının başka bir yerde olmadığını fısıldar bize. Sanki bir ses beynimize yılan gibi sokulur ve bazen bizi sağlıksız bir ikilemde bırakır: “Acaba yapsam mı?” Kısacası evdeki (ideal benlikteki) hesap, çarşıya (egoya) uymaz.  
 
Biz de ülke olarak siyah bir yasaklar zinciri içindeyiz. Kızlı erkekli olmaz, alkol saat 22 den sonra satılmaz, televizyonda ve yayın organlarında her haber yayınlanmaz, doktorlar gezicilere tıbbi destek sağlayamaz, internette her şey paylaşılamaz, insanlar hür iradeleriyle düşüncelerini rahatça söyleyemez. 24 yaşından küçükler alkol tüketemez. (Bunun nedenini anlayamıyorum. Bizim gençlerimiz arasında alkolizm aldı başını yürüdü de ben mi kaçırdım?)
 
Youtube ve twitter yasaklandı eminim yasaklanmadan öncesine nazaran daha çok tıklanıyordur site. Benim fikrimce bir şeyi popüler yapmak istiyorsanız, önce onu yasaklamalısınız.  Bazen düşünmeden edemiyorum...  Yasağın çekiciliği tescillenmişken acaba malum büyüklerimiz  yasaklarla bize yaptırmak istediklerini mi yaptırıyorlar???
 
Hep ötesini düşlemek, ötesini görmek, ötesini yaşamak... 
 
Hayatı, böylesine yasak bir aşkla yaşamanın tadıyla mutlu olmak. Garip bir tat bu.  Hayatın ötesine geçemeyenlerin anlayamayacağı.
Anlayanların, anlatamayacağı.
 
Sevgiyle kalın.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN